• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    Hledání konsensu o možné nové podobě autorského zákona držícího krok s realitou 21. století
    rozbalit záhlaví
    SKOT
    SKOT --- ---
    SHINIGAMI: Pepík jdoucí do knihovny tam musí dojít a někdy si na knihu počká, navíc je s tím autor srozuměn neboť výpůjčky fyzických nosičů mají logicky omezený dopad na prodejnost, Pepík sedící na gauči bez omezení stahující co ho napadne a navíc množící se jak rakovinová buňka má dopad na prodejnost/vydatelnost čehokoliv drtivý
    BOUCHI: to by asi většina uvítala, ovšem je to kosmetická změna systému která zdaleka neospravedlňuje volání po jeho totální destrukci
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    SHINIGAMI: Mne treba by se zamlouvalo, kdyz uz je to v dnesni dobe technicky resitelne, aby se ty penize za vypujcky rozdelovaly skutecne adresne, tedy tem autorum, jejichz dila byla pujcovana.
    A docela rad bych videl ty statistiky.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    SHINIGAMI: Autor z nich uvidí přesně 85 procent.
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    SKOT: to mas pravdu, na druhou stranu, ta knihovna uz to stejne koupila, takze nasledne je efektivni rozdil mezi stavem - Pepik si zajde do knihovny a Pepik si stahne knihu z netu asi tak 50 haleru pro Dilii, ze kterych autor uvidi +- nic. Jiste, formalne je to neco jineho, autorska prava, Pepik je zlodej atd atd.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    PIZI: Jak už mezitím za mě napsal Skot, knihovny jsou významnými odběrateli nakladatelů - ve výjimečných případech to může být dohromady i 200 knížek. To je pro nakladatele velmi důležité.
    SKOT
    SKOT --- ---
    PIZI: protože knihovna ty knihy nejprve musí koupit aby je mohla půjčovat a následně autoři dostanou za výpůjčku náhradní odměnu proplacenou státem skrze tu zlou parazitující Dilii
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    THE_SECOND_GUY: Divil by ses, ale knihovna odvádí poplatky Dilii, takže autoři z toho něco mají.
    PIZI
    PIZI --- ---
    WITTGENSTEIN: No a proč musí do knihovny? Jak to, že jeho návštěvou knihovny vznikne menší újma, než zkopírováním knihy?
    THE_SECOND_GUY
    THE_SECOND_GUY --- ---
    WITTGENSTEIN: jistě... já do knihovny chodim pravidelně... a víš proč hlavně? že za dvě stovky ročně si přečtu klidně dvěstě knížek....
    to jako neni kradení? jako když člověk dá za internet dvě kila měsíčně a pak si stahuje co se mu zlíbí? jakej je v tom rozdíl?
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    THE_SECOND_GUY: Slyšel jsi někdy o instituci zvané knihovna? Před lety jsem s pomocí Britské rady zasloužil, aby v té pražské měli celého Sandmana v originále. Slyšel jsi někdy o antikvariátech? Já jo - a prý že se tam za dvacet třicet kaček dají nakoupit hezké knížky.
    THE_SECOND_GUY
    THE_SECOND_GUY --- ---
    SKOT: třeba to, že v knihovnách bejvá naprostý hovno? vzhledem k jejich rozpočtum se neni co divit...
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    Hele, co si myslite o digitalnich pujcovnach? Pujcovna zaplatila licence za tolik kopii dila kolik jich muze naraz pujcit. Je to OK nebo by meli sypat distributorum vic?
    SHIGORBIRDMAN
    SHIGORBIRDMAN --- ---
    Ono to asi zapadne, ale dnes jsem nahodou vsiml celkem potesujici veci a to kickstarteru pro order of the stick (kdo zna zna, kdo nezna, nevi o co prichazi)...

    The Order of the Stick Reprint Drive by Rich Burlew — Kickstarter
    http://www.kickstarter.com/projects/599092525/the-order-of-the-stick-reprint-drive

    je videt, ze na svete nejsou jenom second guyove :) Predpokladam, ze i samotneho autora vysledky prekvapily (koho by neprekvapilo pul milionu dolaru....)
    SKOT
    SKOT --- ---
    THE_SECOND_GUY: něco mu brání navštívit knihovnu?
    THE_SECOND_GUY
    THE_SECOND_GUY --- ---
    WITTGENSTEIN: ale chudý si přece nic nezaslouží, ne? to tvrdíte i vy autoři: když někdo nemá čtyři stovky na podřadnej román, tak si ho holt nepřečte....
    neni to snad váš postoj?
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    THE_SECOND_GUY: No, ty jsi takovej poloviční Robin Hood. Už ses dostal do té fáze "bohatým brát", ale ještě jsi nepostoupil na level "chudým dávat" ;-)
    SHIGORBIRDMAN
    SHIGORBIRDMAN --- ---
    PIZI: prichod svazackeho trolla to tady zazdil dokonale :)
    THE_SECOND_GUY
    THE_SECOND_GUY --- ---
    WITTGENSTEIN: lol, ani náhodou, já to mam totiž komplet, ale v elektronický podobě.... což je stejně tak dobrý... možná vlastně lepší než mít hromadu nějakejch papírovejch časopisů pod postelí...
    PIZI
    PIZI --- ---
    Second - A proto jejich přání respektovat nemusíš, protože si vydělají málo?
    SHIGORBIRDMAN
    SHIGORBIRDMAN --- ---
    WITTGENSTEIN: myslim, ze to bude sandman1.cbz az sandman10.cbz (nebo jaky je ten komiksovy format) od strejdy ze svedske zatoky :) pokud ne, tak je mlady svazak jeste i docela hardcore pokrytec, hodil by se do politiky
    PIZI
    PIZI --- ---
    Ale zazdili jste zcela to hledisko, že zkopírování neznamená, že autorovi něco ubyde a neznamená to ani to, že autorovi nepřibyde něco co by mu jinak přibylo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam