• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    JENIIK: Jasne - souhlas - ale treba zrovna u tech ozubenych kol je to o tom, ze musi mit velmi nizke otacky (tedy obvodovou rychlost), jinak se jejich hrubost projevi hlucnosti... :)
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    Ono srovnávat firmu, co se tím chce živit a pár bláznů, co si pořídí Reprap je trošku mimo. Já jsem s výdledky svých tisků spokojen. Moje Revo má unašeč kola tištěný a zatím se to nerozpadlo. A to to byl špatný tisk ;-)

    A když teď kámoš chtěl udělat peristaltickou pumpu s ovládáním z compu, tak bez reprapu bychom to dávali dohromady asi fakt stěží.

    Je to o tom, co chceš. Já mám přesnost jen asi takovou, že jsem schopen vyrobit milimetrové ozubení. To není na výstavu světových architektů, ale na tvorbu plastových dílů na modely a obecně pro hobby je to naprosto dostatečné.

    Pokud na tom chce někdo rozjet sériovou výrobu a pak se diví, že je to pomalé, tak se to dá asi jen srovnat se snahou vyrábět balený sníh pro afriku a pak se divit, že taje.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    381007: jeste jsem zapomel na jedno uplatneni 3d tiskaren a to architektonickych modelech. Zde 3d tiskarny slavi velky uspech, produkce je kusova, takze delsi doba vyroby o proti ostatnim technologiim zde neni prekazkou. jsou vsak potreba velmi jemne detaily takze pouze tiskarny v kategorii 500k kc a vys. Pri tomhle uziti je jednoduchost technologicekho zazemi velice vyhodna protoze se oproti cnc frezovani omezuje pouze na sklad tiskoveho materialu a jednoducha priprava technologie coz pro nove vznikajici firmy v tomhle oboru je stezejni a omezi vstupni investice jen na 3d tiskarnu
    381007
    381007 --- ---
    JVCNC: Děkuji za vyčerpávají cí odpovědi. Ten DMD se mi líbí, já pracuji i na laserovém naváření (AL-200), tak do toho trochu vidím, zajímavá technologie...;)

    Ale 3D tisk teda zavrhuju pro účely, pro jaké jsem je chtěl použít. Hold řeknu pánům centristům, a bude se soustružit a frézovat... Na dílně nemáme konvenční frézku, takže pár drobností pojede podle pc.
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    Je pravda, že spousta lidí kolem reprapu a spol vůbec nemá ánung o tom, co dělaj...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AXTHEB: si schvalne prectu, treba se v tom poznam :D

    nekona, pac se netisknou loziska, remeny vodici tyce atd. to je jako bych tvrdil ze cnc frezka se umi replikovat protoze umi vyfrezovat drzak motoru, koncovych a ref spinacu, drzaky matice atd.

    jediny vyvoj ktery se zaznamenal je akorat odstranovani konstrukcnich chyb ktere se daly odstranit uz u prvotniho navrhu. Obvykle se konstrukce dela tak, ze se konstruuje dokud neni vsechno ok, pokud se to nepovede, tak se zacne konstruovat od zacatku a az pak se vyrabi prototyp. tady mam dojem ze se to dela tak ze se neco vymysli, vyrobi a az pak se hleda co je spatne a co se da udelat lip. posledni prusuv pocin vypada uz pouzitelne az na to ulozeni nebo spis neulozeni sroubu pro Z, ale to uz jsme probirali.

    no zrovna az radove vic jich neni, zde je pekny graf http://reprap.org/wiki/RepRap


    jinak drivery se kupuji uz hotove a porad stejne, dalsi verze jen obsahuje mene chyb
    zde neni uz moc co vyvijet 2F krokace jsou uz prekonany a vse okolo nich uz podrobne popsano a rozebrano jinde, kdyby se tak nekdo pustil do vyvoje maleho driveru pro DC servicka, problem je ze to njde tak jednoduse ze se vezme hotovy integrac obsahujici vse potrebne a jen se udela tistak a potrebne okoli.

    extruder je porad o tom samym. porad stejna koncepce, jednoducha, ucelova a funkcni, zadna nova koncepce tiskove hlavy uz nikoho nezajima

    sw pro pripravu dat je uz jaks taks pouzitelny, opravuji se hlavne stavajici chyby, zde je jeste spousta prostoru pro vyvoj, zatim je to spise minimalisticke

    hw, pouziva se vicemene porad to same, dalsi verze jen par drobnych uprav, spis nez vyvoj je to doladeni prvotniho navrhu

    fw, a pozor zde se neco deje, ano zde je nejaky vyvoj,

    vzhledem k tomu kolik se na tom celosvetove podili lidi mi to celkove tak nejak porad prijde malo, tahounu co neco delaj je malo a drtiva vetsina se jen veze a delaji jen to co tahouni, vcetne chyb, hlavne neopoustet jiz zavedena a zazita kontrukcni dogmata, uz to nejak tiskne, tak proc se hnat dal nejakou neprozkoumanou cestou, delat porad to same dokola je jednoduzsi
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    Mam sto chuti tu trubku vytisknout :-))
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    JVCNC: Pripominas programatora microsoftu mluviciho o open source pred deseti rokama:)
    To vis, sebereplikace se nekona a je zbytecna, a je uplna nahoda ze reprapu je na svete radove vic nez vsech ostatnich domacich 3d tiskaren dohromady. A v cechach neni zadny vyvoj, a je take nahoda ze se nejrozsirenejsi variante reprapu rika PrusaMendel

    381007: v 3d tiskarnach o kterych se tady nejcasteji pise se predmety delaji z cisteho ABS nebo PLA, navic ukladaneho pres tenkou trysku - takze pevnost v XY rozmeru jeste ujde, ale ve smeru Z (po vrstvach) za moc nestoji.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    381007: pevnost v jakemkoliv smeru bude prachbidna, oproti klasickemu vstrikolisu s plnenim je technologie 3d tisku porad 50 let pozadu, pro produkcni pouziti na to zapomen, pokud 3d tiskarna nebude stat aspon pul mega tak je to akorat hracka pro lidi bez dostatecne prostorove predstavivosti nebo pro nudici se kreativninejsi studenty. za cenu pul mega a vys uz poridis cnc frezku schopnou forem a i starsi vstrikolis, s kvalitou a cenou i za jeden kus budes vyrobne sice cenou trosku vys, ale kvalitou a vlastnostmi uplne nekde jinde (cca o tech 50 let dal), pripadne i jen frezovat je vyhodnejsi (rychlejsi, levnejsi, libovolne materialy, jen narocnejsi na pripravu)

    vyhodneho vyuziti najdes spis v kusove vyrobe napr pri liti sperku, tedy konkretneji u technologie fotopolymeru (klasicka stereolitografie), coz nadsenci a studenti nestavej, pac nejde koupit vse hotove a jen to prodratovat dohromady, ale je potreba i vlastni vyvoj slozitejsi nez jen nahrazovat bezne linearni vodici prvky hlazenkou z ferony

    dalsi vyuziti je vyroba prototypove soucasti pro investora projektu (lidi bez dostatecne vlastni prostorove predstavivosti) a aby si rychlokvasni konstrukteri meli s cim hrat a mohly navrhovat sestavy ktere jinak vyrobit nejdou a nejdou ani smontovat, aby mely vymluvu na vlastni neschopnost proc to porad neni ve vyrobe, oni prototyp maji ale hodej to na technology.

    dalsi prakticke vyuziti je vyroba castecne funkcnich soucasti jejichz konstrukter byl dostatecne dementni na to aby to jinak vyrobit neslo a investor dostatecne blbej na to aby to vsechno zaplatil.

    v klasickem nasazeni kde se musi delat neco skutecneho za penize s moznosti nejakeho konkurovani je to zcela nesmyslna technologie (zatim) a je to spis pro pobaveni a drobne osobni uziti, kde to ma nejvetsi oblast pouziti.

    v oboru opravy forem pro vstrikolisy by te mohla zajimat spis technologie direct metal deposition, zde nejake kecy o tom http://www.automationmag.com/images/stories/LWTech-files/90%20Direct%20Metal%20Dep.pdf

    ve strucnosti se jedna o prime natavovani nove kovove struktury laserem ze smesi kovoveho prachu foukaneho do paprsku laseru

    jinak v oblasti produkcni vyroby mimo vyse zminene pripady je to technologie pro dalsich 5 let zcela zanedbatelna, profesionalni tiskarny budou porad pro technologii nechapajici lidi "nepredstavitelne drahe" a dokud se budou studenti a nadsenci drzet toho ze 3d tiskarna musi umet "replikovat" sama sebe, tak pro jine nez drobne osobni uziti bude zcela nepouzitelna.

    veskery ten boom dnesnich dnu je hlavne proto ze si toho zacinaji cim dal tim vsimat media ktera vypousteji senzacni, avsak zavadejici a klamne clanky, prestoze uz nejaky rok se o tom v zasvecenych kruzich mluvi.

    ale predevsim proto ze skoncila po 40 letech doba platnosti puvodniho patentu a kazdy si snazi urvat sve misto na trhu driv nez si toho vsimnou ostatni, takze mimo uz dnes zavedene firmy (tiskarny nad pul mega) se veskery vyvoj ubira smerem co nejjednoduseji a hlavne rychleji a levneji nez pripadna konkurence. tomuto pristupu odpovidaji bohuzel ale i vysledky.

    z komercnich hotovych levnych tiskaren stoji za zminku asi snad jen Fabster, udajne nemecky vyvoj ve kterem utopili uz hromadu tisic eur coz je tez docela smesne, verim tomu ze kdyby studenti a nadsenci u nas v cechach to vzali trosku vic do vlastnich rukou a prestali delat jen to co uz udelal nekdo pred nima a prestali nesmyslne lpet na tom aby se tiskarna umela "replikovat" ze dosahnou stejneho ne li lepsiho vysledku za zlomek ceny a i bez investora atd. i doma bez drazsiho a narocneho vybaveni.

    bohuzel ono to "se replikovat" prestoze se jedna jen o par konstrukcnich dilu a tedy sebereplikace se zdaleka nekona, jim je z me neznameho duvodu svata a zadny prakticky vyvoj se u nas v radach studentu a nadsencu bohuzel nekona
    381007
    381007 --- ---
    Lidičky, jsem trošku vývojově pozadu, technologii 3D tisku jsem dnes zaregistroval poprvé a první dvě videa jsem myslel,že jde o fake :-). Nicméně, když je to tu samý odborník, když bych potřeboval "vytisknout" kulatinu o průměru 8mm a délce 120mm, jakou bude mít ta kulatina pevnost v ohybu? Jde mi jen o to, abych pochopil praktické využití. Jsem nástrojař-opravy forem, pracuji v plastikářské firmě a vím, že s plasty s podílem glass fibre 30%+ se dají dělat solidní prasečiny. A jak je to s hmotností té hmoty? Tedy považme opět kulatinu pr.8mm x 120mm. Díky za odpovědi.
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    Dluzim... dotykova klavesnice je proste super...
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    Bezpecne asi 15x15x15 cm. S opatrnosti az na dvacet xy. Zere to stl. Zdroje prohnat pres cloud.netfabb.com a melo by to vyjit. Nebranim se experimentum, ale uz par veci dpuzim ;-)
    TOM
    TOM --- ---
    JENIIK: max rozměry? a co podporované formáty dat? .)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Je libo tištěné oblečení?
    Bikinis? Shoes? This Duo Will 3D Print Your Wardrobe
    http://mashable.com/2012/07/17/3d-printing-continuum-fashion/
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Nanoscale printers may bypass factories | KurzweilAI
    http://www.kurzweilai.net/nanoscale-printers-may-bypass-factories
    DAVVID
    DAVVID --- ---
    JENIIK: Mohl by kdyžtak poslat nějaké další info ohledně toho follow focusu, pls?
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    AKA_THE_A: IMHO kdyz jses schopny postavit si rizeni pro CNC tiskarnu - coz presne to 3D tiskarna je, tak jses schopny v tuzsi variante postavit CNC frezku na plasty - zejmena na tyto... :) Ale uznavam, ze ta investice do toho vlozena je nesrovnatelna. :( Taky uznavam, ze jsem postizen klasickou strojarinou a navstevou c-n-c.cz :) Myslenka 3D tisku se mi libi strasne moc, jen si nejsem jisty ucely, pro ktere se v tuto chvili pouziva, ale to se casem vytribi... :) (Urcite to nemel byt zaklad zadneho flame... ;)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    PROFOR: tak v momentě kdy to seš schopnej strojově ožužlávat nepotřebuješ 3D tiskárnu :P
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    AKA_THE_A: Cesky (pro strojare) se tomu rika prasarna - zaslouzilo by si to jeste nejake obrobeni... :) Ale ono silene zalezi na ucelu - ozubena kola v orloji na staromestske radnici jsou vyrabena pilnikem - nikde zadna evolventa ani cykloida (ty jeste neznali), nicmene diky skoro nulove rychlosti take funguji... :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam