• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: i kdyz je to paralelene ma byt vref 0.4 ... ;-)

    nebo pokud tvoje motorry sou polovicni tak mozna polovinu ...asi musis prostudovat datashit k driverum a dopocitat kolik teda ma byt ten vref pro ty dany motory kazdopadne je lepsi zacit trochu niz a pridavat az kdyz to nejde ... nekdy ti staci min ciste pro to ze to nebudes soupat maximalni rychlosti ... obzvlast klasicky nebowdenovy extrudery ti ani nedovoli jit nad urcitou rychlost kvuli vybracim
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: ok, aktuálně je to paralelně, takže na vyzkoušení aby to jelo, tak vref by měl být dvounásobný... ještě koukám že ty moje SX-17 0503 mají proud 0,5A, takže krom tý Z osy, kde díky tomu že je to paralelně, jsem do těch ostatních i při 0,4V pustil 2x víc než mají mít... no, to se microcon poměje, když jsem debil :-)

    Ještě jsem našel někde thread, kde někomu taky nešlo všechno kromě Z; na vině prý bylo to, že RAMPS nebyl docvaknutý na arduinu - okolo toho napájecího konektoru tam vadil naletovaný spoj. Tohle tam mám taky, byť jsem si myslel, že to spojené jinak je. Tak možná budu mít z prdele kliku a motory to přežily díky tomu, že tady byl blbý kontakt...
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: nevim jestli se to nejak projevi ale kdyz promeris odpor tech vicek tak by mel u obou paru byt stejnej ... pokud mas jednu civku porusenou nenameris na ni nic ... nebo kdyz nemas mutlimer pripojis k tem dratum ledku a zatocis rotorem ... kdyz je civka ok tak se, pry, ledka rozsviti ... kvuli polarite skus oba smery otaceni
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: i kdyz sou tam dva motory nastavuje se to 0.4, v seriovem zapojeni se deli o volty ale oba maji 1a ...procti totok, seriove zapojeni je lepsi podle me, http://forums.reprap.org/read.php?1,123038,123153

    sice je to seriove posouva pomaleji ale zase mluvime o z ose tam se to posouva o 0.0prd takze to ze je to pomali je sumak, hlavni je ze je to bezpecnejsi nez paralelni (kdyz ti u paralelu zkratuje jeden motor tak druhej zhori kvuli pretizeni ... (to je zhruba vytah z toho odkazu) jak je zapojit seriove najdes v manualu, dulezity si to 30x zkontrolovat ze to mas dobre :)
    SPM
    SPM --- ---
    jinak dá se multimetrem alespoň nějak narychlo poznat, jestli je to úplně odpálený nebo mám začít shánět ten tester?
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: No, Zko se točí, jenom v určitou chvíli vypadá, že tu sílu nemá... (čímž teda zapojení kabelů vypadá, že by mohlo být OK, pokud to teda na každym motoru není jinak). Jinak to nastavení Zka - pokud jsou na tom dva motory, tak by VREF měl být dvounásobný? ten potom teda vypadá, že to snad přežil, ty ostatní jdu teda měřit...

    Kdybych to vinutí spálil, tak předpokládám že jediný co s tím můžu udělat, je hodit to do koše, že? :)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: silu maji kazdej podle toho co je to za motorty, pokud si to dobre pamatuju co jsi tu psal ze kupujes kdyz ses ptal tak by meli mit silu dostatecnou, spis otazka jestli prezili toprvotni zapnuti

    asi budes muset kazdej otestovat https://www.google.co.uk/search?q=stepper+mottor+tester&gws_rd=cr,ssl&ei=bFyrVY2lH4vA7AbwqIeQDw
    jinak je myslim lepsi zacit na 0.4v (pokud to nemeris zrovna nejakym flukem tak 2-3 z tech levnejch meraku se muzou dost rozchazet v nazoru co ze tam mas vlastne nastaveny :)
    az pokud to 0.4 je malo tak se pridava vejs, kdyz si vezmes v jakych rozsazich to pracujes tak 0.06 je doclea velkej rozdi

    taky skus promerit ktery vodice sou kterej par na tech motorech, preci jen spolihat se na to jakou barvu kde pisou je jedna vec ale muze to byt jinak a pak se ujisti ze to mas spravne zapojeny ... docela jednoduchy zpusob jak zjistit jestli mas spravne pary je tak ze kdyz ten odpojenej motor vemes, spojis dva vodice a skusis otocit rotorem tak pokud je to dobrej par tak to pujde lehce pokud spojis spatny pary taj si maknes abys s tim otocil (to je jen takova rychlovka)
    SPM
    SPM --- ---
    jak moc mají ty krokové motorky sílu? Jsem ten svůj bastl pozapojoval a nijak zvlášť se mi to nehýbe :-) Osa Z se celkem hýbe, jenom do určitého místa, kde prostě posun dolů už neprojde. X se nehne ani o píď a nevydá to ani hlásku. Nejvíc se mi nelíbí Y, kde při pokynu pro pohyb dopředu se začne z toho motoru linout takovej syčící zvuk (a syčí to pořád, dokud nevytáhnu napájení). Některé ty pojezdy se celkem zadrhávaly (ty ložiska co jsem koupil stojí podle mě dost za vyližprdel), ale rukou tím jinak hýbat jde normálně. VREF (doufám, že jsem to měřil správně - minus jsem dal na zdroj, + jsem měřil na tom trimmeru) jsem u všech driverů nastavil na nějakejch 0,46V. Pravda že jsem debil a když jsem to poprvé strčil do zásuvky i s motorama, tak jsem zapomněl, že se tohle musí nastavovat (a by default snad na jednom z nich byly dokonce 2V), tak snad jsem něco neodpálil... (minimálně mi tu zatím nic nesmrdí)
    MICA
    MICA --- ---
    QNEDLEEQ: nj první odkaz na googlu jsem taky viděl :) potřeboval bych, aby ten termistor měl izolovaný přívody až k pouzdru termistoru.

    MICA
    MICA --- ---
    Neměl by někdo z Prahy plonkovej termistor? Nebo nevíte o nějakym pražskym eshopu, kterej by termistory s izolací na 250°C měl?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Chce udělat z žlutého objektu červený, imho.

    77WHITE
    77WHITE --- ---
    REDGUY: scale v jedny ose? netusim, neumim v tom ale 1d scale umi kazdej modelacni program.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    77WHITE: Nerozumim co tim myslis. Jak to v openscadu udelam?
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    REDGUY: 1d scale ?
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    77WHITE: Podporuje. Ale ja ten model nepotrebuju zaspicatit ne oriznoutim, ale "zmackanim".
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    REDGUY: wait what? Openscad neznam, ale to nepodporuje klasicky bolean operace?:)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    téměř jistě ne.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    Da se v OpenSCADu udelat deformujici transformace? Potreboval bych existujici model "zaspicatet", tj. abych udelal neco jako
    deformuj(nejaky parametry) {
      cylinder(r=10,d=20);
    }
    


    a vysledkem bylo neco, co vypada jako
    cylinder(r1=10, r2=5, d=20)

    Zjevne misto toho "cylinder" je neco vyrazne slozitejsiho, tohle je jen priklad.
    Jde to nejak?
    LANDWAY
    LANDWAY --- ---
    Slušnej srovnávač, škoda jen, že informace nejsou u všech tiskáren kompletní

    Makerwise 3D Printer Guide
    http://www.makerwise.com/
    LANDWAY
    LANDWAY --- ---
    MICA: Co je to za značku? Mají minimálně 4 dodavatele. Pochybuji, že zmínění si filament vyrábí sámi....
    MICA
    MICA --- ---
    Kupujete někdo ABS cívky na http://eshop.svet-3d-tisku.cz/ ? Je normální, že jsou cívky zamotaný? Už poněkolikátý se mi díky pojebaný cívce seknul tisk :(

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam