• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: na heatbedu jako na tom co topi nebo ty podlozce pod tim to mas prilepeny? ja to mam pod heatbedem kus hliniku a na tom prilepeny kaptonem uz cca 2 roky bez vymeny, a nic se neodlepuje nic nepada ... vzdycky mas moznost to prilepit alu paskou na te je epoxid lepidlo
    kazdopadne kdyz to tam je skus to zapnout a uvidis kdyz to bue tisknout a vypinat jen kdyz ma tak neni duvod to nezapinat ...
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: jinak ještě koukám na tu diskuzi a oni tam řeší když se odpojí termistor. Toho se zas tolik nebojím (tedy za předpokladu, že v tom firmwaru neni bug), protože někde v tý konfiguraci je vymezena provozní teplota a když termistor ukáže hodnotu mimo (což po odpojení hodí nějaký děsný hausnumero), tak by se to mělo vypnout. Víc mě děsí to, když ten termistor upadne z místa, kde je namontován - zrovna třeba na heatbedu to mám přilepený kaptonem a nevím jak moc tomu mám věřit. Když upadne, tak začne ukazovat pokojovou teplotu a ono to bude topit a topit...
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: Mno, já furt doufám, že jestli mi to zahoří, tak si to očoudí kabely a elektroniku a nedopadne to jako tohle: http://www.soliforum.com/topic/6608/beware-your-3d-printer-they-can-cause-fires/ protože z toho se potím ještě teď :-D Jenom mi právě přišla funkce "topím naplno a teplota nahoru neleze, tak to radši vypnu" dost rozumná, tak mi nešlo do hlavy proč to vypínat :-)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: tak zakomentovane to muze byt i kvuli tomu ze to treba haze ty warningy na lcd a ne kazdy ma lcd tak by to pak treba nic nedelalo a bylo by to zaple zbytecne takze az ve firmware ktery je nasazeny na tiskarne s lcd to ma smysl zapnout ...jedna moznost co me napada ... jinak by to melo fungovat nejake povidani je [ https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/2024 ]

    jinamoznost je postavit krabici oblozenou azbestem a je to v cajku "no fire" ;-)
    SPM
    SPM --- ---
    Tak mi domů konečně dorazil kouřovej detektor. Tak si tak prohlížím ty hezké ohořelé fotky po internetu a pomalu se to bojím znovu zapnout :-) Anyway, když jsem to hledal a šťoural jsem se ve FW, co tam mám (Marlin), tak jsem v konfiguraci našel volby WATCH_TEMP_PERIOD a WATCH_TEMP_INCREASE, které by měly řešit alespoň to, aby se neutavil extruder po upadnutém termistoru (heatbed to zjevně asi neřeší, ale alespoň něco) - nicméně zarazilo mě to, že obě tyhle volby jsou zakomentované. Má s tím někdo zkušenost? Jako jestli to obvykle hází při každém 2. tisku false positive nebo nějaký jiný racionální důvod, proč to ten od koho jsem to stáhnul měl vypnuté?
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: no ja se hlavne moc tesim az se k tomu zas dostanu az vyzkousim to obycejne uhu pva lepidlo, pac by to melo byt ze vsechno nejjednodussi a nejlehci ...
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY:
    QNEDLEEQ: Ještě jsem to u někoho viděl v tý originální plechovce na aceton. To je z tohohle pohledu asi nejlepší, akorát to zase neni průhledný, takže to člověk nenamíchá od oka...
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    QNEDLEEQ: ja to michal do sklenene nadoby od acidophilusu sice vicko je plast ale s acetonem nereaguje ... klasicky lekovky by meli taky snad fungovat ... staci otestovat ty plastikovy vrsky
    SPM
    SPM --- ---
    QNEDLEEQ: zas nevim, co jsme to měli v práci, tak mi to ten film dělalo pořád - byla to taky nějaká taková sklenička, už si teda nepamatuju, jestli se jí leptalo těsnění nebo ne, ale toho džusu v ní jsem vyrobil celkem dost, tak nevím jestli by se do toho pořád něco dostávalo... V lednici mám chilli omáčku s takovouhle flaškou: http://madindy.com/wp-content/uploads/2011/02/IMG_7440.jpg To by z hlediska aplikace bylo ideální (nacmrndám rovnou na heatbed a nemusím to rozlívat po celém bytě), ale je otázka, jestli ta flaška nebo víčko se nebude v acetonu taky rozpouštět :) Vyzkouším, až to dožeru :))
    VEVERAK
    VEVERAK --- ---
    ja to vyresil tak ze vzdycky naleju na chladnou desku trosku acetonu.... pak vezmu nejakou starou soucastku a jezdim s tim po te plose v tom acetonu chvilku, nasledne zapnout zahrivani, aceton se vypari a zusten tenky povlak ABSka ktery funguje fajn! :)

    akorat trosku vetsi spotreba acetonu, doporucuju vetrat :)
    SPM
    SPM --- ---
    QNEDLEEQ: aktuálně to mám ve skleničce, nejspíš od nějakých zavařovaných okurek (nějaká menší verze, není to klasická velká zavařovačka). Ale není to úplně ideální - ve víčku tý skleničky je při okraji nějaká vrstva něčeho, co má zřejmě fungovat jako těsnění, ale podle toho jak se to třepí, to aceton naleptává :-) Takže asi budu muset najít jinou s odolnějším těsněním, až to najdu na stole vyschnuté :-)
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    VEVERAK: Mno samotný zdroj by měl mít připojenou kostru na zem(lze ověřit multimetrem), tzn. když ho přišroubuješ zdroj do větší kovové krabice, tak bude i ta uzemněná. Další elektronika by od toho měla být izolována. (Možná krom některých "fancy" externích driverů co můžou chtít zem jako bezpečnostní prvek...)
    VEVERAK
    VEVERAK --- ---
    GANDALFSEDY: zrovna z marlina je autoleveling takovy... no uz se mi stalo ze na novem marlinu ignoroval autoleveling posun po Y ose a bylo to nakkt...

    anyway, dotaz na elektrikare -> chci narvat elektroniku do krabicky vedle tiskarny.... a mam vybranou kovovu krabici... ovsem nejsem si jsity ze vim jak na to :D

    setup je ze mam prumyslovy zdroj a k nemu pripojeny megatronics, ventilator na megatronics, a externi stepper driver, tech bude ventualne vic + mozna nejake arduino ci jine PCB a ftakoviny

    chapu to tak ze idealni asi je pridelat do kovove krabice zdroj a pripojit zem z 230V na tu krabici? a pak jednotlive PCB pridelavat do krabice idealne pres izolant?
    SPM
    SPM --- ---
    SPM: jinak ostatní věci mi z toho lezou vcelku normálně, problém mám jenom s tímhle modelem. Je to krabička na náboje, což v praxi znamená hromada kulatejch děr nahuštěnejch na sobě (a tedy patrně i spousta perimetrů). Teď tisknu nějak víc blbostí vedle sebe a i na nich je patrný, že při přejíždění mezi nima ukapává plast (prakticky jsou spojený tenkým vláskem plastu, jak to při přejezdu učůrává). Hádám teda, že jak to na té krabičce přejíždí perimetry a ještě si u toho takhle učůrává, tak se někdy někde kousne a vynechá jeden krok. Co s tím? Má to cenu ještě rvát silou (a zvyšovat proud na motoru) nebo začít experimentovat s teplotou tisku, množstvím retrakce při přejezdu, zvyšováním Z při přejezdu, případně něčím dalším co jsem zatím neobjevil?
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: hustý, to chci :-D Už je mi naprosto jasný s čim dalšim si budu příští rok hrát :-))
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: kdyz mas (sorry auto ne self) auto leveling tak je vubec stelovat nemusis ... to pred tiskem zkontroluje stav a pak to upravuje pri tisku zko podle potreby https://www.youtube.com/watch?v=x8eqSQNAyro
    SPM
    SPM --- ---
    Hmm, na jednom konkrétnim modelu mi při tisku přeskočí motorek. Udělalo mi to teď už po 3. (po předchozích 2 jsem vždycky o něco zvýšil proud do motorů). 2x to udělal Y, jednou X, pokaždé na jiném místě. Mám pokračovat se zvyšováním proudu nebo to může mít jiné příčiny?
    SPM
    SPM --- ---
    AXTHEB: já mám hlavně křivý ruce a od toho se to všechno odvíjí :-D Ale teď mi došlo, že jsem to posledně rozházel nejspíš tim, že mi zase při tisku poskočil motor o zub vedle, takže jsem na to šmatlal a rozebíral krabičku, abych přidal proud na motorech (tiskárna je u zdi, takže ji musim celou otočit).


    GANDALFSEDY: On self leveling mi bude stejně houby platnej na to, když blbě šteluju ty 4 šroubky co drží heatbed, ne? Hlavně teda nejvíc mě vytáčí to samotné posouvání mikrospínačů po hlazence, protože než to trefim na tu desetinu milimetru, tak z toho málem kvetu (a typicky to následně při dotažení posunu zas jinam).
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    GANDALFSEDY: Mno, mně ty tiskárny v brmlabu furt někdo posunuje, takže to nevydrží, to máš pravdu :)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    AXTHEB: a permanetne ti to drzi? od chvile cos to srovnal si na to nemusel sahnout? to se mi jeste nepovedlo, par dni max, ale nakonec se to musi vzdycky podotahovat a dovyrovnat, mam rovnej stul i rovnou tiskarnu :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam