• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    MCKIDNEY: Uz skoro dva roky mam za oknem v hline kus PLA. Ani stopa roozkladu. Jak si to vysvetlit?
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MCKIDNEY: to je nejaky divny, u pla se nedivim, kdyz je to z kukurice, ale normalni plast z ropy ma vydrzet v prirode nekolik stoleti... proto je tak nebezpecnej
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    NAVITAS: Plast se da kompostovat obecne, nicmene PLA patri mezi ty co se rozlozi uz za 6 mesicu (Kontrolovane podminky).
    NAVITAS
    NAVITAS --- ---
    GRAGAGROGOG: Kdyby náhodou někdo měl v Praze přístroj na recyklaci filamentu, ráda mu pak přinesu spoustu zbytků :).
    MCKIDNEY: Kompostovat? Za jak dlouho se to rozloží? To se to fakt dá prostě hodit na kompost?
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    MCKIDNEY: Automaticke procesy samozrejme existuji. Ale u nas je furt levnejsi zaplatit lidi. Kteri toho jeste navic tridi zzlomek, protoze u nas se toho drtiva vetsina spaluje.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Vseobecne jsem byl dost naivni kdyz slo o recyklaci plastu, ocekaval jsem automatizovane procesy - realita je ze je to tridene obdobne jako kovy.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    NAVITAS: PLA se nerecykluje a spatne se to tridi, protoze nemaji znacky na sobe.
    PLA muzes sam kompostovat, nebo dat do smesneho odpadu.

    Jinak da se to taky vyuzit na DIY odlevani, ale moc bych od toho neocekaval.
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    NAVITAS: Pokud vím z plastů používaných v FDM tisku je recyklovatelný HDPE, PET, Nylon, PC ale mám pochybosti o tom jak si s tím dokážou poradit při třídění na různé plasty... Spíš bych řekl že to patří do smíšeného odpadu spolu s PLA a ABS.

    Jinak je možné recyklovat i doma s tímhle: https://www.filastruder.com/ (cokoli, i ABS/PLA)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    NAVITAS: Ano, tříděný odpad.
    NAVITAS
    NAVITAS --- ---
    Co děláte se zbytky filamentů a nepovedenými výtisky? Tříděný odpad? Nějaká lepší možnost?
    SPM
    SPM --- ---
    MCKIDNEY: jj, skirt jsem dával jenom jako příklad - na těch ostatních PLA ten skirt zůstal i přes foukání od první vrstvy :-) Ale zkusím ještě potunit to chlazení/teplotu. Tiskárna veme všechno, co dostane gcodem, hrát si tam jde dost :-))
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    SPM: Mladec me tisknul krasne. Chce trosku vyssi teplotu nez levne PLA.
    Co se tyce lepeni - kvalitni a stary kores drzel jako kliste.
    Paska fungovala skvele, dobre fungovala i klasicka papirova paska + kores.
    Vterinak budu zkouset priste.

    Pokud jde o nastaveni skirt - tohle se deje. Pokud to tvoje tiskarna umoznuje, tak zapni ventilator az na 3 vrstve.
    =
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    pro jeden chystany projekt jsem hledal zpusob, zda by se daly tisknout touch sensory a kupodivu sem nasel ze ano. pouziva se na to conductive abs. mate s tim nekdo nejakou zkusenost ?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    BIDAK: jako u vterinaku
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SPM: "if it looks stupid, but works - it ain't stupid!"
    SPM
    SPM --- ---
    SALAM23: to schválně zkusim, ale řekl bych, že daleko víc než prodavačka na to u nás bude koukat účetní oddělení :-D
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Odpadne to po vychladnuti samo?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Na pla od PM je dobrej taky lak na vlasy od Pantene - ultra strong - obcas na me dost blbe koukaji v drogerii,kdyz tam pro nej chodim a na hlave ples
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Naa vterinak lze tisknout ABS i PLA. Ne PP nebo nylon. Z prvni ruky, zkousel jsem.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: jj fterinak
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: cyano myslíš zkusit vteřiňák i na PLA? Pásku bych mohl prubnout, někde jsem ji měl, na to předchozí PLA právě moc nefungovala, tak jsem přešel na kores, ale možná zase bude fungovat na tomhle :-) S výškou trysky jsem si hrál (první tisk se mi na začátku urval úplně). Ještě můžu vyzkoušet vypnutí toho chlazení ze začátku. Díky.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: pokud nejde pva, ani cyano zkus se vratit na zacatek a dej maskovaci pasku (modrou 3m) nebo si posteluj vysku trisky na plochou pripadne teplotu podlozky, pripadne na zacatku nezapinej chlazeni
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam