• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    LYCO
    LYCO --- ---
    QWWERTY: MIKULAS: to jsem potkal u tiskárny kterou máme v práci v kanceláři. IMHO je to problém návrhu: plastový díl upevněný jen na jednom konci, těsně vedle hotendu a (aspoň u prvních vrstev) zahřívané podložky. A zhoršuje to blbá defaultní konfigurace, ve které je chlazení u prvních vrstev kompletně vypnuté.
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    QWWERTY: ja mam taky zkusenost s tim ohnutym fan spreaderem, co pak zacal nicit tisky ... a deje se to jen na tiskarne, ktera je v boxu (kvuli tisku ABS)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    SKAUT: my bad, potom jsem creep spatne pochopil
    mas pravdu, ze tam jedina zatez je tak max. gravitace
    takze ok, aby se to klasifikovalo jako "creep", tak to chce vetsi zatez :)
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    QWWERTY: To se spis roztekl teplem. Na zmiňované tečení by to chtělo ještě nějaké mechanické zatížení. ( Jako když je tam šroubek který se "povoli" diky tomu jak se plast zdeformuje)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    LYCO: s PETG creepem je mozny se potkat napr. i u MK3
    takhle se mi casem roztekl PETG fan shroud a zacal drhnout o modely behem tisku :))
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    LYCO: aha. O tenceni jsem nemel tuseni.
    LYCO
    LYCO --- ---
    RAINBOF: důvod je tečení materiálu (creep), pomalá deformace když je materiál zahřátý a zatížený. ABS (a případn varianty jako ABS+) tím tolik netrpí, PETG jo. Ale prý občas lidi používají PETG na bootstrapování (vytisknou z PETG a pak znova z ABS, když už mají tiskárnu co ABS umí).
    VLAC
    VLAC --- ---
    Zdravím, kdyby měl někdo zájem, prodávám Anycubic Photon Mono X + Wash & Cure Machine [Tiskárna 3D Anycubic Photon Mono X + Wash & Cure Machine]
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    ZVIRATKO: jeho vlastní díly ale tuhle teplotu musí ustát, PETG či PLA to údajně nedaj...
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ZVIRATKO: Tak myslim základ. Když se dodělá těsnění, izolace a podobně zak samozřejmě vic. Nero zkoušel peek a roztavil se mu toolhead.
    Na mym zbastlenym stroji s puvodem v prusa mini mám v komoře teď 50°C ( debil jsem udelal mizernou izolaci a zbytečně udělal velký průhledný panely 🙈). Ale trysku můžu na 450°C ( na vic bych musel jiny termistor). Byl bych ale omezenej bedem stejně, protože jen PCB...
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    SKAUT: Voron umi mnohem vic ne? Respektive u Voronu si to clovek dodela na co potrebuje. Videl jsem trysku na 400ºC a komoru na 130ºC :-)
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ZVIRATKO: V komoře máš při tisku 50°C. Vim ze je HT PLA ( mam doma cívku ale ještě jsem neměl čas zkoušet). Mam pocit že je by mohlo být křehčí takže by mohlo praskat.

    A sam jsem si vyzkoušel že nemá smysl se odchylovat moc od doporučených materiálů dílů. Člověk pak řeší problém který neexistuje 🙈😄
    PICAZSOO
    PICAZSOO --- ---
    SKAUT: Aha, díky za zajímavý info!
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    ono by to slo tisknout i z lepsiho PLA kdyz na to prijde
    ale taky bych to tisknul z ABS, protoze kdyz to tak udelalo mnoho jinych lidi tak to je jistota, a nebude clovek resit, ze u ABS se to prohne nejak a u PLA jinak, a ze tim padem nesedi nekde o milimetr rozmer...
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    PICAZSOO: PC pod zátěží praská časem.
    Samozřejmě nikdo nikomu nebrání si to vytisknout z čeho chce.
    PICAZSOO
    PICAZSOO --- ---
    RAINBOF: Popř z Prusa PC Blend? Se to tiskne prece jenom lip a myslim, ze tepelna odolnost je podobna?
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    RAINBOF: Protože je to vymyšlené pro ABS. Nechceš Vorona abys tiskl PLA ( vzhledem i k ceně), je to navržené jako uzavřená tiskárna -> je tam pak teplo.
    A obecně maji lidi problem pokud se použije něco jiného než ABS/ASA ( neberu v potaz úplné hitech materiály jako Onyx).

    Ale samozřejmě nevím jaký má tazatel záměr 🤷.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    pozn: je nejaky duvod proc to nechces z petg ?
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    AKA_THE_A: Co se poptat v CZ Voron komunitě? Nekdo z CZ/SK by ti to možná vytiskl. Nebo zkus pif.voron.dev.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    asi tu nebude moc lidi ochotnejch tisknout ABS :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam