• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    ahoj, mozna uz tu problem byl, ale pres SPI se mi jej nedari "grepnout"
    na MalinovePIcce se mi stalo to, ze s novym kernelem/posledni image mi prestaly chodit SPI. resp chodi, jsou videt pomoci gpio -v i pomoci gpio readall z wiringPi.... viz tady:

    projects:gpio [Labka Hackerspace Ostrava]
    https://labka.cz/wiki/doku.php?id=projects:gpio

    
    root@picka_malinova wiringPi]# gpio -v
    gpio version: 2.32
    Copyright (c) 2012-2015 Gordon Henderson
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For details type: gpio -warranty
    
    Raspberry Pi Details:
      Type: Model B, Revision: 03, Memory: 512MB, Maker: Sony 
      * Device tree is enabled.
      * This Raspberry Pi supports user-level GPIO access.
        -> See the man-page for more details
        -> ie. export WIRINGPI_GPIOMEM=1
    
    [root@picka_malinova wiringPi]# gpio readall
     +-----+-----+---------+------+---+-Model B2-+---+------+---------+-----+-----+
     | BCM | wPi |   Name  | Mode | V | Physical | V | Mode | Name    | wPi | BCM |
     +-----+-----+---------+------+---+----++----+---+------+---------+-----+-----+
     |     |     |    3.3v |      |   |  1 || 2  |   |      | 5v      |     |     |
     |   2 |   8 |   SDA.1 | ALT0 | 1 |  3 || 4  |   |      | 5V      |     |     |
     |   3 |   9 |   SCL.1 | ALT0 | 1 |  5 || 6  |   |      | 0v      |     |     |
     |   4 |   7 | GPIO. 7 |   IN | 0 |  7 || 8  | 0 | IN   | TxD     | 15  | 14  |
     |     |     |      0v |      |   |  9 || 10 | 1 | IN   | RxD     | 16  | 15  |
     |  17 |   0 | GPIO. 0 |   IN | 0 | 11 || 12 | 0 | IN   | GPIO. 1 | 1   | 18  |
     |  27 |   2 | GPIO. 2 |   IN | 0 | 13 || 14 |   |      | 0v      |     |     |
     |  22 |   3 | GPIO. 3 |   IN | 0 | 15 || 16 | 0 | IN   | GPIO. 4 | 4   | 23  |
     |     |     |    3.3v |      |   | 17 || 18 | 0 | IN   | GPIO. 5 | 5   | 24  |
     |  10 |  12 |    MOSI | ALT0 | 0 | 19 || 20 |   |      | 0v      |     |     |
     |   9 |  13 |    MISO | ALT0 | 0 | 21 || 22 | 1 | IN   | GPIO. 6 | 6   | 25  |
     |  11 |  14 |    SCLK | ALT0 | 0 | 23 || 24 | 1 | OUT  | CE0     | 10  | 8   |
     |     |     |      0v |      |   | 25 || 26 | 1 | OUT  | CE1     | 11  | 7   |
     +-----+-----+---------+------+---+----++----+---+------+---------+-----+-----+
     |  28 |  17 | GPIO.17 |   IN | 0 | 51 || 52 | 0 | IN   | GPIO.18 | 18  | 29  |
     |  30 |  19 | GPIO.19 |   IN | 0 | 53 || 54 | 0 | IN   | GPIO.20 | 20  | 31  |
     +-----+-----+---------+------+---+----++----+---+------+---------+-----+-----+
     | BCM | wPi |   Name  | Mode | V | Physical | V | Mode | Name    | wPi | BCM |
     +-----+-----+---------+------+---+-Model B2-+---+------+---------+-----+-----+
    



    co mi ale nechodi je tenhle postup: https://labka.cz/wiki/doku.php?id=projects:rfid, resp konkretne https://labka.cz/wiki/doku.php?id=projects:rfid#python_to_control_gpi
    na BananovePicce mi SPI normalne chodilo, ale tam se pouziva : spi-sun7i kernelovej modul...

    dohledal jsem nekde, ze snad muze byt problem s device_tree, ale device_tree= v /boot/config.txt nedela nic [gpio -v pise, ze device tree je on] a kdyz mu dam param device_tree=off, Picka nenabootuje...


    nesetkal se nekdo se stejnym problemem, pripadne nejaky workaround jak poresit MFRC522-python s na Jessii?
    Rozchazim namo RFC522, coz jsem opomenul napsat.

    Jinak zajimave je, ze ackoliv dmesg nerika, ze by spi videl, tak /dev/spi* tam jsou... mozna by stacilo jen nejak obastlit MFRC522, ale nevim, zadny patch jsem nenasel a sam jsem se tim jeste neprokousal...

    please `elp!
    AILAS
    AILAS --- ---
    LEXXA: Tak RPi3 šlape výborně. Dokonce dá i 265 s menším datovým tokem, ale to než bude běžná součást života, tak bude RPi8.
    Po pár dnech ho vytunil, zahardenizoval a nakonec jsem udělal tohle
    @SYSMATT - Matthew E Hoskins: Backup, Restore, Customize and Clone your Raspberry Pi SD Cards (tutorial) [Updated 8/30 for NOOBs SD]
    http://sysmatt.blogspot.cz/2014/08/backup-restore-customize-and-clone-your.html
    Výborná věc. Odejde karta, tak jen vyměním další s aktuálním stavem RPi a jede se dál jako by se nic nestalo.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    vypada to ze nastava dostatek 0
    uz i pimoroni je maji skladem ...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SW_: ubuntu xenial, ale použil jsem USB kameru... na CSI kameru bude driver pro linux tak za 3 týdny, protože na tom dělá jenom jeden člověk.
    SW_
    SW_ --- ---
    TEAPACK: Super :-) Co používáš za distro?
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    TEAPACK: edit: Tak s pygame.camera to jede =) pak na to ještě nacpat openCV a hurá do světa s robotem...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SW_: tak ovladač pro kameru je zatím jenom v Androidu... a v /dev není vidět ani v4l, takže na USB kameru asi taky můžu zapomenout...
    CITRONAK
    CITRONAK --- ---
    Dekuju. Chtel bych to mit radeji v baraku a ven vytahnout jen kabely k ventylum, ktery by byly odolnejsi - videl jsem je nekde prodavat.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    LIBANON: tim se nemysli konkretni provedeni krytu, ale normu... upresnuji projistotu
    LIBANON
    LIBANON --- ---
    CITRONAK: ve specifikaci ventilu ve 24V 50Hz, takze bude potreba stridavy proud. 3x ventil po 0,250A takze by mel dal aspon 1A.

    Pokud to ma byt externi tak treba neco takoveho:
    Externí trafo 230V 24V ac, 25 VA, nástěnné s úchyty na zeď, kabel 1,5m
    http://www.zahradni-technika-jezirka.cz/...rafo-230v-24v-ac-25-va-nastenne-s-uchyty-na-zed-kabel-15m

    Jinak jsou trafa na din listu do rozvadece, hledat jako transformator 24Vac
    Napájecí zdroj na DIN lištu Comatec, 24 V/AC, 24 W | Conrad.cz
    http://www.conrad.cz/napajeci-zdroj-na-din-listu-comatec-24-v-ac-24-w.k515213

    Jestli to bude nekde venku, tak by to melo mit odpovidajici kryti.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    KAERO: tyhle relátka mám taky, ale když jsem proměřil napětí na pinu, který se má uzemnit, aby se přeplo relé, tak mě těch 12V trochu vyděsilo - použil jsem 5V spínaný zdroj pro napájení, ale jak se tam těch 12V dostalo netuším, tak jsem to neriskoval... už jednou jsem si podobně odpálil pin na MCU
    CITRONAK
    CITRONAK --- ---
    Dle různých informací jsem se dostal třeba až k http://www.amazon.com/Aiposen-Transformer-Security-Computer-Project/dp/B01B1PRE6K/ ale vůbec, nečekaně, netuším, zda je to vhodný zdroj a ještě více netuším, jak se to zapojuje. Takže bych měl nyní spíš takový plán, že bych díky vám objednal ty správné a v mezičase bych studoval co s tím, abych to zapojil dobře a nikomu neublížil :-)
    CITRONAK
    CITRONAK --- ---
    Mohl bych vás tu ještě požádat o tip na zdroje pro ty ventily? Děkuju.
    CITRONAK
    CITRONAK --- ---
    ANDY_WARHOL,
    AXTHEB: děkuji za vysvětlení :-)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    je to jednoduche, lajcky receno: rele je elektromagnet ktery ovlada spinac, pres ten spinac ti muze tect nejaky proud, ale k tomu aby se ten spinac sepnul potrebujes taky proud a ten je radove nizsi, to je tech 5v.
    v anglictine je to trigger current - tedy trigrovaci proud, ten co ti spina ten spinac pripadne switching current, spinaci proud.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    CITRONAK: trigger current je proud mezi raspi a relatkem, to se spinacim proudem ventilu nema nic spolecnyho
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SPM: Arduino jede na 5V
    CITRONAK
    CITRONAK --- ---
    LIBANON: Dekuju :-)
    LIBANON
    LIBANON --- ---
    CITRONAK: jo tohle bude idealni, pasuje to primo na gpio konektor rpi, nemusis resit kabelaz. Potrebujes uz jen zdroj pro ty ventily.
    CITRONAK
    CITRONAK --- ---
    SPM: našel jsem ještě tuto desku - http://www.waveshare.com/rpi-relay-board.htm - je jen pro 3 (tedy akorát) a je o dost levnější. Bude také vyhovovat? Děkuju.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam