• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RAINBOF: jsem na cestách, tak to nestíhám sledovat :D na ceně se dohodneme ;)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    TEAPACK: no podivej kolikatyho je :D
    co za kousek ? by musely bejt levny :D
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RAINBOF: nevadí sodimm od Pine64? =D pár (cca 10) jich mám a nebudu potřebovat všechny ...
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    REDSNAKE: Ještě je dobré před zálohováním udělat
    cat /dev/zero >delete.me;rm delete.me

    protože to přepíše volné sektory nulama a souvislý blok nul se komprimuje mnohem lépe, než náhodný smazaný bordel
    FATTY
    FATTY --- ---
    FATBOZZ: normalne tar/gzip na NAS..
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    FATBOZZ: já dělám právě dump přes Win32 Disk Imager. Prej když to pak zabalíš třeba 7zipem tak by to mohlo mít velikost dat +-. Nevyzkoušeno.

    Jo, kdybych narazil na nějakej návod s cronem, zálohování přes nějaký comand a odléváním na nas, to by bylo príma, ale do kupy to sám nedám :-/
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    Jaký tool pouzivate na zalohovani image z SD karty ?
    Dulezite je pro me aby dokazal zalohovat, obnovit a aby to nebyl dump celyho disku 1:1, ale nejak komprimovany
    TR1
    TR1 --- ---
    TR1:
    Takhle to vypada v realu, pravy meri a ovlada domaci server a levy dilnu, ze ktere je napajene rpi:


    TR1
    TR1 --- ---
    SCHRAPNEL:
    Jak pise ANDY_WARHOL, pouzivam produkty sonoff s alternativnim FW tasmota a cele to ovladam pomoci domoticz. Konkretne tohle raspberry je napajene pres Sonoff POW ktery umi merit spotrebu. Pred par dny jsem si k nemu z ciny jeste objednal sonoff 5V abych byl v pripade problemu schopen raspberry nadalku restartovat a nemusel cekat nekolik hodin na vybiti powerbanky jako minule.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    nevali se nekomu compute modul nebo zero ? kutil bych...
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SCHRAPNEL: můžeš použít sonoff
    SCHRAPNEL
    SCHRAPNEL --- ---
    TR1: Cim si na dialku zapinal/vypinal napajanie?
    FATTY
    FATTY --- ---
    DIDA: to si taky vzdycky rikam.. jakou zivotnost ty adaptery maj, a po kolikati letech je menit :-D
    TR1
    TR1 --- ---
    EDASX:
    Pouzivam cca 3/4 roku tuhle obycejnou powerbanku jako zalozni napajeni meho RPi2 a jsem naprosto spokojeny, funguje presne jak ma. Asi pred 14 dny jsem se ja pitomec rozhodl, ze nadalku zaktualizuji owncloud a domoticz ale neco se podelalo a spadlo mi SSH a uz se tam nedalo znovu dostat, prestoze ping sel normalne. Musel jsem nadalku vypnout napajeni a cekat vic jak 7 h. nez se PB uplne vybije aby se RPi2 vyplo. Pak jsem to zase nadalku zapnul a dokoncil aktualizaci.



    DIDA
    DIDA --- ---
    Já mám PI-ček v provozu 24/7 u zákazníku cca 650 a všechny jsou napájené přes piny. Respektive jsou přímo zasunuté do "základních" desek, na kterých je RTC + baterie, spínaný zdroj 5V/3A + plus další rozhraní které jsou zrovna potřeba (I2C, RS232, SPI, RS485, vstupy, výstupy, rélé, atd.)
    Historicky ještě provozujeme cca 100ks, které běhají v hliníkových krabičkách a jsou napájené přes microUSB a taky s tím úplně zásadní problém není. Spíš odcházejí adaptéry, které nejsou stavěné na 24/7 provoz, než konektory. Je ale pravda jak píše B3DA, že je dost rozdíl samotné RPI, nebo kiosek s origo displejem, klávesnicí a USB flash klíčenkou. Pak už teče přes konektor docela velký proud a časem se "vypálí ". Nám na těchto starých zařízeních běží pouze webový server a řízení sběrnice RS485, takže odběr 00 nic. Pokud ale někdo nemá RPI staticky umístěné, často ho přenáší, konektor neustále zapojuje a rozpojuje, má na tom připojenou klávesnici, myš, flash paměť, atd., tak je pouze otázkou času kdy konektor odejde. Je ale pravda, že u starých RPI nám daleko častěji odcházely "vyhazovací" sloty na paměťovky, než microUSB konektory. Nové RPI má taky nezanedbatelně vyšší spotřebu, což se také negativně projeví na spolehlivosti konektoru.
    B3DA
    B3DA --- ---
    EDASX: mel jsem na mysli spis co mas primo povesenyho na ty maline.

    pokud vim, umi to treba tahle. nebo si postav UPS z par 18650..
    EDASX
    EDASX --- ---
    B3DA: mam "originalni" trafa od Raspberry a jede to spolehlive. V nouzi muzu zapojit i jinou "nabijecku".

    Btw: Existuje powerbanka, ktera dokaze slouzit jako plnohodnotny UPS zdroj pro PI? - Tzn. kontinualni nabijeni, pri vypadku proudu a vybiti PB dojde po obnoveni dodavky proudu k zapnuti PB a nabijeni pripojeneho zarizeni a zaroven pri vypadku proudu dojde k okamzite dodavce proudu z powerbanky (bez vypadku proudu pro PI?)

    Zatim jsem takovou nepotkal.
    B3DA
    B3DA --- ---
    EDASX: Ono dost závisí, co ti na nich visí :)
    EDASX
    EDASX --- ---
    RAINBOF: nevim. dovolím si nesouhlasit, ale mam picek asi jen deset...
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    EDASX: mam na mysli ze je to debilita. ten konektor je uz dlouho akorat zdrojem problemu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam