• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    REDSNAKE: myslim zes to prekrmil a cpu umrel na elekronovou embolii :)
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    Mám tu orange pi One jako klienta na stahování. Běhalo to roky v pohodě, bohužel mám napájecí adaptér asi na 9v a odešel mi stepdown měnič který to stahoval na pět voltů a teklo tam tak něco mezi 7-8V. Orange pi teď nesvítí, nefunguje ani po opravě napájení a přeměření, že dává 5v.

    Myslíte že jsem ho tím odpálil?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Z aliexpressu jeste baseus
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    Zkus kabely z ikea
    PES
    PES --- ---
    QWWERTY: Jinak díky za upozornění, ale nejsem idiot a četl jsem ty poslední příspěvky a dal jsem to schválně jak pro "starou" Malinu, tak zároveň výhledově i pro "novou" s USB-C...
    PES
    PES --- ---
    Má to AWG24 napájecí a AWG26 datové = cca 0,203mm2 což je něco kolem 2-2,5A proudu s rezervou... pokud není účelem to spálit...

    (proudová zatižitelnost pro Skupina 2 = Vícežilové, stíněné, flexibilní, ploché kabely je pro 0,14mm2 do 2A a pro 0,25mm2 do 4A, tohle je něco mezi...)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    PES: ten prvni kabel maji v nabidce z dob kdy "rychly nabijeni" znamenalo 5V/0.5A, ne? :D
    - USB kabel podporuje datové a faxové služby
    - Umožňuje připojení k internetu: vytáčené připojení, GPRS, EDGE, UMTS, HSPDA, HSUPA, HSCSD
    - Možnost nahrání loga, tapety, vyzvánění, ikon, Java aplikací, her atd.

    ten druhy je USB-C, coz nechce bo to nenacpe do stary maliny :)
    PES
    PES --- ---
    Kabel micro USB 2.0, A-B 0,75m kabel navržený pro rychlé nabíjení (ku2m07f) | T.S.BOHEMIA
    https://www.tsbohemia.cz/...-micro-usb-2-0-a-b-0-75m-kabel-navrzeny-pro-rychle-nabijeni_d251792.html

    Kabel USB 3.1 C/M - USB 2.0 A/M, rychlé nabíjení proudem 3A, 10cm (ku31cf01w) | T.S.BOHEMIA
    https://www.tsbohemia.cz/kabel-usb-3-1-c-m-usb-2-0-a-m-rychle-nabijeni-proudem-3a-10cm_d324639.html
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    KAERO: najdeš i USB-A <-> micro USB certifikovaný na QC .. např tenhle CZC filtr (neukazuje všechno, chce to prolézt)
    k tabletu jsem bral tenhle a už od pohledu je tlustší než běžný microUSB

    a nebo v rámci přípavy na budoucí upgrade, začneš kupovat USB-C kabely a k nim redukce USB-C samice <-> microUSB samec :D
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    KAERO: metodou pokus-omyl jsem vyzkousel a zustal u kabelu Ugreen nebo Anker z aliexpressu, jiny uz nekupuju
    PES
    PES --- ---
    KAERO: Podívat se v TSBohemia, mají tam kabely pro rychlé nabíjení...
    KAERO
    KAERO --- ---
    QWWERTY: jo, ale tyhle popisky jsou pro USB C. moje 2 maliny jsou RPi1, tablet i telefeny - porad maji micro usb a tam je to s tlustsima kabelama pokus omyl.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    KAERO: ber cokoliv s Quick Charge 4 (QC4) / Power Delivery (PD) - pak by ten kabel mel byt dimenzovany na desitky wattu a mel by byt imho ok
    PD = max. 100W (20V/5A)
    tabulka s vykony pro QC treba tu https://www.belkin.com/us/resource-center/quick-charge/
    KAERO
    KAERO --- ---
    Kdyz uz jsme u toho, jak poznate jaky USB kabel je dobry driv nez ho koupite? Jaksi jsem nenasel nejaky s napsanym prurezem vodicu na obalu.
    EDASX
    EDASX --- ---
    DIDA: svata kabelova pravda. vzdycky kdyz vidim po kanclu ty lidi s fancy usb kabelama...
    BOUMRY
    BOUMRY --- ---
    KAERO:
    DIDA:
    Díky oběma, zdroj rozhodim a dám kabely s větším průměrem.
    DIDA
    DIDA --- ---
    BOUMRY: Ono u spínaných zdrojů to často bývá tak, že pokud jsou přetížené, tak prostě začnou vypínat (pulzovat).
    Každopádně daleko častější než přetížení zdroje je u Raspberry problém v použití nekvalitního přívodního kabelu s USB konektorem. Často jsou v těchto kablících velmi tenké vodiče a přesto, že zdroj v pohodě dává 5V, tak na dvou USB konektorech a kablíku mezi nimi bez problémů spadne napětí o 0,3V a začne se ukazovat žlutý blesk. Já téměř výhradně napájím všechny své Raspberry před ten 40 PIN konektor, pak při použití rozumného průřezu drátu toto nehrozí. Ideální je pak, když je na RPI píchnutá nějaká rozšiřující deska, která má na sobě měnič na 5V. Při 12V má totiž například RPI 3B+ spotřebu cca 250mA a to opravdu zvládne cokoli.
    KAERO
    KAERO --- ---
    BOUMRY: kazdy zdroj, at uz s trafem nebo spinany: s rostouci zatezi klesa napeti. je to dano vnitrnim odporem zdroje, a ta zavislost byva v datasheetu
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    LEFTY: hele to je o tom jak to budes zatezovat a co budes mit v usb.
    BOUMRY
    BOUMRY --- ---
    LEFTY: pi3 mi i při 3a zdroji při náročnějších aplikacích vyhazovalo podpětí....blesk v právém horním rohu
    Jestli nejsem úplně mimo,tak pretizený spínaný zdroj napěťově poklesne.
    Na funkci to vliv nemelo
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam