• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    BOAR: pine64 je notoricky známý nedostupností prakticky čehokoliv co vyprodukujou i mimo tak zoufalý doby jako je ta dnešní. Aby ses dočkal, no..
    BOAR
    BOAR --- ---
    ad dostupnost pi + jejich klonu: cekam, az mi naskladnej tohle:
    ROCK64-4GB Single Board Computer[Restocking around late April] - PINE STORE
    https://pine64.com/product/rock64-4gb-single-board-computer/
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    Tak jsem si chtel jit koupit za 2 litry rpi400, ze si udelam na terase low cost compa s problemy s prehravanim velkych videi a oni samostatne nejsou a nevi se kdy budou .. rpishop prodava jen sady za 3k, ktere si imho vubec nevyplaci. Za ty prachy mi prijde lepsi si poridit nejaky repas, ktery s videem nebude mit problem. Docela me to mrzi, mam doma jedno 400 a jedno rpi4 8gb jako server a na hrani s cidly. Jsem docela rad, ze jsem stihl zero w2 na ovladani zalevani skleniku, protoze nez dnes kupovat stare zero w (puvodni cena 350) s nabijeckou za 1400, to bych si radeji urizl pindika. Prijde mi, ze distributor opustil filozofii platformy ruku v ruce s problemy s dodavkou a ceny zvedl naprosto nesmyslne.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GIOMIKY: mám podobný solár a provozoval jsem to loni v létě jako experiment s Pine64, webkamenou a časosběrem. Mezi solár a Pine jsem měl danou 20Ah powerbanku od Xiomi, která na začátku i na konci ukazovala plné nabití (75-100%). Měřiče spotřeby jsem tam neměl, tak z toho nemám žádné výstupy a zopakovat to na podzim a v zimě už jsem nestihl, takže to už zase čeká v šuplíku =/
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    Ono se to dá celkem dobře kombinovat. Záleží na tom co člověk dělá. Já třeba na jednom Raspberry renderuju obraz, ovládám LEDkovej display, mixuju a přehrávám zvuk. Logika a renderování je napsaný v C#, ale na ten display a zvuk používám naimportovaný C/C++ knihovny (SDL a rpi-rgb-led-matrix).
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GIOMIKY: můžeš si Raspbian naistalovat jako virtuálku a pokud si zachováš ARMovou architekturu, tak kompilovat rovnou tam =) někde jsem nedávno narazil na návod, jak si to rozjet - možná tady?
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    GIOMIKY: v Pythonu je toho sposta jak na ovládání GPIO, tak TTY apod. Používám to docela dlouho a vždycky je na začátku nějaký workaround, ale pak už o tom člověk neví až do pádu systému =)
    Co se týče rychlosti, tak pokud bys to měl psát v C#, Javě nebo Pythonu, tak python bude nejrychlejší. Pokud by ti to nestačilo, tak můžeš překompilovat Python do Cython, což ti převede tvoje pythoní knihovny do Cčka a pak ti v pythonu běží defakto jen innit.
    Měl jsem na RPi2B s originál kamerou rozjeté OpenCV s detekcí překážek a streamingem přes USB Wifi do "dálkového" ovládání a byl tam lag cca 2s v obrazu, ale zpracování na malině běželo pohodlně na 10Hz a v tu dobu jsem o Cythonu ani nětušil a OpenCV neumělo půlku věcí co dnes =)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    LARS_GUNNER: Jen pro prehlednost... kdyz rikam ze C je rychly, tak tim myslim opravdu C, maximalne C++, nemyslim C# coz je uplne jinej jazyk....
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    GIOMIKY: nemam zkusenosti, ale nemyslim si. myslim ze micropython je hlavne malej, takze se vejde na maly mikrokontrolery bez vetsiho mnozstvi pameti, i treba na ty, kam se nevejde linux. neni tam pak OS, ale jen micropython. to ze to bezi i na linuxu je spis jen vedlejsi efekt vyvoje nebo vychytavka pro ucely debugovani, asi to ani nebylo tak zamysleny puvodne.

    kod v pythonu nikdy nebude ani vzdalene rychlej. co naopak rychly je jsou pythonovy knihovny napsany v C, ktery python vola aby delaly vypocty narocny na vykon. Pokud tedy ma python knihovnu ktera vse udela v C a ty ji jen podhodis data, tak je jedno jakej python pouzivas. Pokud veskera tezka prace bude napsana jako kod v pythonu, tak to bude vzdy pomaly.
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    GIOMIKY: Pripojuju se k dotazu. Projekt na raspberry pro zpracovani signalu. Chci pouzit C#, ale dostupnost knihoven Pythonu me laka.
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    TOOMIX: tu mam taky a uz druhou. Prvni odesla do vecnych lovist za necele tri roky.
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    TR1: Odroid HC4 jsem si pořídil nedávno a naprostá spokojenost, dokonce jsem si na tom z prdele rozchodil Guacamole VNC. Při srovnání cen dvoudiskovej NAS od Synology a spol není o čem diskutovat. Za tu cenu jsem jinak zahlédl maximálně dvoudiskovej SATA rámeček na USB. Pokud vám stačí 2x SATA a nechcete nic bastlit, rozhodně doporučuju. Dá se dokonce bootovat z toho připojenýho SATA disku.

    Jedinej oser byl, než jsem přišel na to, jak tam rozjet armbian. Nechce bootovat z SD karty, dokud se nesmaže ten bootloader, kterej tam je defualtne je z výroby (tuhle fičuru odrodich desek jsem neznal). Pak je ještě vhodné flashnout tam místo něj bootloader z armbianu, jinak se po rebootu z konzole zasekne (po studeným startu se samozřejmě rozjede).
    MUXX
    MUXX --- ---
    GIOMIKY: Nedavno o tom neco malo psali na blogu. Tady je nejaky vytah z toho vcetne odkazu na puvodni clanek.

    DSL.sk - Raspberry Pi preferuje priemyselných zákazníkov, pre bežných užívateľov je nedostupný
    http://www.dsl.sk/article.php?article=26015

    Pochpil jsem, ze prvni odbavuji firemni zakazniky a az potom koncove uzivatele.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PISTA1: v lednu byla zalevno ne ? ji nabidni :)
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    Čeká mě na poště pi4 co jsem objednal v lednu :D Tak přemýšlím na co jí teda použiju.
    TR1
    TR1 --- ---
    TOOMIX:
    S temi 35W se prave smirit nechci, kdyz ted mi to bere v klidu 8-9W. Mam poradi, cim bych to nahradil ale dostupnost je temer nulova.

    - Odysey - x86J4125800
    - Odroid M1
    - Odroid HC4 (ten jediny se da momentalne koupit)
    - Rpi4b

    S deskama jako jsou J5040-ITX uz ani nepocitam.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    TR1: tak pak buď nějaký Odroid M1 nebo normální mITX deska se standardním CPU a smířit se s vyšší spotřebou (třeba 35W v klidu)
    TR1
    TR1 --- ---
    TOOMIX:
    Bohuzel muj Intel J3160 spada do skupiny procesoru se zavaznou HW chybou a mel byt jiz po smrti, proto intenzivne hledam najakou pripadnou nahradu. Odroid H2+ byl muj favorit ale byl stazen kvuli nedostatku CPU. Postavit si dnes maly usporny server je prakticky nemozne :(.

    Několik generací Intel Atomu předčasně umírá – které a proč? | Pctuning
    https://pctuning.cz/article/nekolik-generaci-intel-atomu-predcasne-umira-ktere-a-proc
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    TR1: mám AsRock J4205 kupovanou v lednu 2017 pro HTPC/NAS a funguje mi doteď, mám na tom Windows Server 2016. Náhrada žádná není, kromě J5040, ale ta není skladem, takže jsem odkázán na buď náhradu v podobě nějaké miniITX desky a standardního CPU nebo na nějaký takovýhle Odroid, kam ale nedám Windows (Odroid H2+ měl J4115 takže přidaný výkon 0 a už se stejně neprodává)
    TR1
    TR1 --- ---
    TOOMIX:
    Taky se mi to libi, protoze najit podobny HW ktery by dokazal poslouzit jako velmi usporny domaci server je fakt orisek. Chci byt pripaven az doslouzi muj stavajici Asrock J3160DC-ITX ktery bezi jiz pres 5.5 roku. RPi4 je sice stale ve hre ale tak nejak pomalu propada niz a niz.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam