• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KACHNIKVytápění rodinných domů
    TANTRAMAN
    TANTRAMAN --- ---
    v tom případě se nabízí otázka, zda se z horké vody dá snadno doma udělat elektřina.
    SVANC
    SVANC --- ---
    TANTRAMAN: To sice ano, ale účinnost teplovodních kolektorů je někde úplně jinde než u fotovoltaiky. Ta má smysl jen při využívání dotací, což pro nové instalace už do značné míry padlo, popř. tam, kde elektřina není dostupná. Pouštět proud z fotovoltaiky do topných těles by byl ekonomický nesmysl.
    TANTRAMAN
    TANTRAMAN --- ---
    neřešil jste někdo fotovoltaika/solár ?

    fotovoltaika mi příjde výhodnější, přecijen s tou elektřinou se dá víc udělat.
    horká voda je prostě jen horká voda.
    LURA
    LURA --- ---
    ANNAWA: Všechno nepotřebuješ odkupovat. Lesní zákon říká, že "Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců."
    SVANC
    SVANC --- ---
    TANTRAMAN: Ona je vůbec otázka, jaká izolace se vyplatí při rekonstrukci, i kvůli tepelným mostům směrem do země, kterých se lze těžko zbavit, takže spodního půl metru (?) zdi bude chladnější, i když bude na fasádě třeba 30 cm izolace. Na druhou stranu cena vlastního izolačního materiálu tvoří jen část nákladů na zateplení a nemalá cena zbytku je víceméně konstantní.
    S vlhnutím a polystyrénem by asi nějaký odborník poradil, kdyby znal přesnou skladbu zdí. Já volil vlnu jednak kvůli absolutní nehořlavosti a také kvůli lepší akustické izolaci.
    Mimochodem prve když jsem uváděl 8000 Kč na pět topných sezón, tak jsem jaksi pozapomněl, že v tom už je i vysychající zásoba na další dvě zimy, takže celkem 7 topných sezón :).
    TANTRAMAN
    TANTRAMAN --- ---
    SVANC: premejslim jakou izolaci na starej barak. polystyren nechci, mam obavy, ze by vlhly zdi.
    premyslel jsem o vate 100. otazka je, jestli 200 ma takovou ucinnost, aby se to vyplatilo. z 20ti lete perspektivy urcite. ale pocatecni naklady jsou odstrasujici.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    PISTA1: a dotáhl z lesa znamená co? Že jsi to odkoupil přímo od lesů?
    SVANC
    SVANC --- ---
    TANTRAMAN: Všechna tři podlaží mají vodní podlahové topení, kvůli možnosti nízké topné teploty a komfortu. Jediným zdrojem tepla je krbová vložka (5kW vzduch/19 kW voda), ve které v zimním období cca jednou za týden na den zatopím, nahřeju 3,5 m3 nádrž vody v suterénu, ze které se pak bere teplo do podlahovky. Loni jsem takto topil 13x, předloni 12x, topné období je zpravidla konec listopadu až konec února.
    Izolace 20 cm min. vlny, okna se zasklením heat-mirror, větrání s rekuperací. Rozdíl v nákladech oproti konvenční stavbě cca čtvrt mega.
    Poslední dva roky jsem ani nekupoval dřevo, vystačil jsem si s odpadem ze zahrady, celkové peníze utracené za dřevo vč. dopravy na 5 topných sezón cca 8000 Kč :).
    TANTRAMAN
    TANTRAMAN --- ---
    SVANC: a jak to mas reseny ?
    SVANC
    SVANC --- ---
    PISTA1: To nejsou představy, to je realita nízkoenergetického domu :-). Za pět zim od jeho stavby se průměrně propálily 4 m2 dřeva, přičemž jde o jediný zdroj tepla, kromě pár metrů kolektorů na střeše. Dům je přitom kompletně podsklepen, i suterén je využíván tedy vytápěn, trvale je teplota kolem 22-23 stupňů.
    /files/000/007/744187_a62b6a18b1742849aa9d/original.jpg"/files/000/007/744188_15d5cf877385464b2c72/original.jpg">http://i.nyx.cz/files/00/00/07/44/744188_5d5cf877385464b2c722.jpg?name=dum2.jpg
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    SVANC: No hodně hrubým odhadem je to tak 250 - 300h práce.
    19 Let :D To máš hodně zajímavý představy o spotřebě :) Počítám, že mě to vydrží na 4 zimy. Plus k tomu cca 10 - 15q levickýho ořechu na zimu.

    Vytápím kolem 72m2

    Foto domu
    http://dum.laydakk.net/dum/page_01.htm
    SVANC
    SVANC --- ---
    PISTA1: Z představy celé té práce se mi dělá mdlo. Ale zase bych měl na 19 let zajištěný topení :-). Jak velkej objekt vytápíš?
    BLOODRAT
    BLOODRAT --- ---
    Hodně fér. Sedmdesát šest a půl kubíku je slušná darda i pro partu dřevorubců. Já letos dělal jenom nějakých patnáct metrů - teda taky sám :o) Počítám, že letos protopíme nějakých deset metrů max...
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    Tak letošní příprava dřeva dokončena :)

    42 kubíků "mokrýho" na vyschnutí



    cca 12 kubíků zátopovýho v oplocenkách


    14 kubíků naštípanýho v dřevníku (původně plný až po trám stopíno cca 2,5 kub.)


    4 kubíky zátopu z oplocenek


    No a kdyby to v dřevníku nestačilo, tak mám ještě 4,5 kubíku suchý zálohy :)


    Všechno jsem si pěkně sám, bez pomoci nařezal, dotáh z lesa, naštípal a vyskládal :)
    KOKES
    KOKES --- ---
    KROMANON: tuhle variantu jsem řešil před deseti lety. přízemní byt 50m2 z roku 1930 se starýma wavkama na plamínek, komín v neznámém stavu.
    Ideální varianta - vyvložkování 27m komína tehdy stálo 35kkč, kotel 40kkč, rozvést topení do dvou pokojů a koupelny taky kolem 30. takže kolem 100k, náklady na topení a vodu by pak ročně byly asi 500m3 plynu tj na dnešní ceny asi 7500kč/ročně.
    Druhá varianta - dvoje elektronické wavky do každého pokoje, v předsíni a koupelně zima("vytápí" se z pokojů) 20k+trubky do pokojů 25k ohřev vody el. bojlerem za 3k +10k rozvod jsi na 60kkč a ročně 6k plyn a 5.5k elektřina na ohřev.
    shrnuto
    varianta 100k investice + 7.5k ročně plyn
    varianta 60k investice + 11.5k ročně plyn+el. (+ menší luxus).
    přičemž nůžky elektřina plyn se už pár let stále rozevírají. Posuď sám. Pro jednoduchost počítám životnost obou zařízení stejně(nevím, kolik by bylo třeba vrazit do údržby kotle po 12-15 letech). Variantu turbokotle v koupelně jsem neuvažoval, protože to dispozice bytu neumožňovala.
    KROMANON
    KROMANON --- ---
    Ahoj. Nechci vytápět dům ale třeba poradíte:
    Mám přízemní byt o velikosti cca90m2 a tam wavky. Jedny vyvedeny do komína. Stav komína mi není znám. Ohřev vody elektrickým bojlerem. Co se týče starých spotřeb nemám info. Majitel po smrti, doklady nejsou. Rád bych volil co nejekonomičtější variantu topení a ohřevu vody. Pokud jsem to dobře pochopil, mohu prorazit díru z bytu ven a napojit turbokotel a rozvést topení po bytě. Nebo zajistit vyvložkování komína nerezem, pověsit plynový kotel a dál postupovat stejně. Ale odvod do komína je cca 5m od koupelny na zdi. Můžete mi poradit jak nejlépe řešit vytápění a ohřev vody takové jednotky? Případně může vývod turbokotle nějak zásadně omezovat majitele bytu nademnou či okolo?
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    Informace a rady: Komíny a spalinové cesty, krby, krbová kamna a topení.
    http://www.kominykrby.cz/rady.html
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    Nový domácí miláček v záběhu. Kuchyňská kamna s teplovodním výměníkem http://www.eisenhammer.cz/ks5pko-298.html. Ústřední topení sice není mým ideálem, ale na pořízení jsme měli celkem omezený finance i čas a chtěli jsme něco, co vytopí 4 místnosti a ještě si na tom uvaříme. Zatím máme napojený jen jeden radiátor v koupelně, kuchyň s obývákem(zhruba 50 m2) vytápí jen samotný sporák. V provozu prozatím jenom letní topeniště. Dodavatel Eisenhammer v pohodě, spokojenost.
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    Mám tento http://www.dimplex.cz/elektricky-konvektor-dimplex-stojankovy-lze-i-jako-nastenny-ecw-934 a jsme spokojená. Přijde mi, že termostat něco málo může ušetřit. Na plný výkon jsme ho ještě nezkoušeli. Na poloviční, teď při tom mírném ochlazení vytopil v pohodě 2 místnosti. Jako všechny podobné přímotopy, topí okamžitě a zchladne taky okamžitě. V porovnání s ostatními je stejný žrout energie, vybrala jsem ho právě kuli možnosti nastavení od +5 do +35 stupňů. Jo a taky znám podobné z horskejch chalup, ty bez termostatu skvěle připalujou lyžařské ponožky :)
    Lákalo by mě vyzkoušet infrapanely, právě pro jejich údajnou nízkou spotřebu. Pořizovací cena je ale vysoká a reference jenom od výrobců/prodejců. Na něco co potřebuju jenom příležitostně 10 litrů nemám, nedám...
    SVANC
    SVANC --- ---
    COURT: Účinnost elektrického přímotopu je prakticky stoprocentní, veškerý spotřebovaný proud se promění na teplo. V tom rozdíly nejsou. Ty jsou v povrchové teplotě topného tělesa a v menší či větší schopnosti akumulace a tím i rychlosti odezvy. Např. v důsledku velmi horkého povrchu infrazářičů mají tato topidla velký podíl sálavé složky, ale jejich akumulace je mizivá a nelze tedy využívat noční proud.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam