• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAARISTAANMěstské zahradničení .:. Urban Garden

    I lidé ve městech si rádi ušpiní ruce od hlíny, rádi si dají k jídlu vlastnoručně vypěstované rajče a rádi uvidí své okolí zelené.

    MĚSTSKÉ ZAHRADNIČENÍ .:. URBAN GARDEN

    Tento klub by měl sloužit ke shromažďování článků, postřehů a inspirace o zahradničení v industriálním městě.
    Využívání balkónů, teras, střech domů a opuštěných zákoutí městských částí k vytvoření malých zahrádek.
    Squatting opuštěných zahrádkařských kolonií a podobné, mírně nezákonné, aktivity spojené se zelení ve městech.


    Vaše skromné začátky, velké úspěchy, cizí realizace ... stačí se podělit, třeba se staneme inspirací ;-)
    rozbalit záhlaví
    ELEANOR
    ELEANOR --- ---
    MAARISTAAN: a co ty malý mušky, nemáte s nima problémy? Taky jsme nějakou dobu dávali bioodpad do speciální biopopelnice, ale mušky se rozmohli natolik, že se rozhodlo, že biopopelnice se odstraní... Doma jsme měli takový malý koš na bioodpad a mušky se vyrojily i tam...
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    MAARISTAAN: zrovna bojuju s mravencema :(
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Sexy humus

    "Chci, aby bylo kompostování sexy,“ směje se mladá žena, nadzvedává víko nenápadné plastové nádoby a ukazuje dobře vyvinuté kalifornské žížaly. „Kalifornské jsou výkonnější, víc toho sežerou,“ vysvětluje, proč jsou víc sexy než jejich české příbuzné. Titul Miss Kompost v soutěži o nejlépe tlející odpadky sice nezískala, ale ideální míry její kompost splňuje. Stojí na chodbě činžovního domu z 19. století v jedné z nejelegantnějších pražských čtvrtí a žížaly se v něm chovají noblesně – neutíkají, pracují nehlučně a nepáchnou." ... více na iRESPEKT

    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Moc krásný! Designové vermikompostéry od KOKOZA:

    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Zahradničení mezi paneláky. Do Česka přichází to, co zná západní Evropa už desetiletí

    "Bylinky pěstované v bedýnkách, ředkvičky v pytlích, rajčata na střeše. Češi po vzoru obyvatel Londýna nebo New Yorku objevují kouzlo komunitního zahradničení. Podívejte se do naší fotogalerie (na webu HN), jak vznikají zahrádky v betonové džungli na pražském Jižním Městě nebo v Holešovicích.
    Kulturní centrum Zahrada stojí uprostřed betonové džungle na Jižním Městě. Na nevelkém pozemku okolo budovy se začátkem dubna prochází skupinka asi dvaceti lidí. Většina z nich je z okolních sídlišť.

    Společně obcházejí místa, kde by chtěli dostat svůj metr čtvereční půdy a pěstovat na něm bylinky nebo zeleninu. Nemusí vybírat jen místo záhonku, zahradničit mohou i v připravených bedýnkách, a dokonce se plánuje, že některé z nich budou pokrývat střechu budovy.

    „Na komunitní zahradu jsme sehnali grant, takže sazenice, nářadí i vodu budou mít zaregistrovaní zájemci zdarma. Stejně tak chystané přednášky a workshopy,“ vysvětluje Kristina Řešátková, jedna ze zakladatelek všeobecně prospěšné společnosti Kokoza, která má letošní projekt komunitní zahrady při kulturním centru na Jižním Městě na starosti.

    Ti, kteří se do něho zapojí, zaplatí za workshop na téma výroba samozavlažovacích nádob nebo kompostování ve městě okolo 50 až 100 korun. „Ačkoliv na projekt čerpáme dotace z grantu, nechceme dělat všechno zadarmo. Lidé si toho pak neváží,“ myslí si Kristina Řešátková.

    Češi se vracejí k hodinám "školních pozemků". V Londýně či Berlíně to letí
    Na Jižním Městě a v Holešovicích vznikly první komunitní zahrady v Praze. V plánu je i pěstování rajčat na střeše."

    O komunitních zahradách a městském farmaření si více přečtěte v magazínu Víkend HN, která vychází 20. dubna.



    Společnost Kokoza nepomáhá rozjet komunitní zahradu jenom na Jižním Městě. Spolupracuje i s Matějem Petránkem, který zakládá podobný projekt s názvem Prazelenina na vlastní pěst v pražských Holešovicích.

    „Začátkem letošního roku jsem se dozvěděl o projektu komunitní zahrady v Helsinkách. Hodně mě to zaujalo a napadlo mě zřídit něco podobného v Praze,“ vysvětluje zakladatel zahrady.

    Nehodlá na ní zřizovat záhonky, ale na zem plánuje položit palety a na ty speciální pytle se zeminou. Ty si mohou pronajmout jednotliví pěstitelé. „Po tom, co jsem spočítal všechny náklady, jsem byl nucen určit cenu za sezonní pronájem jednoho pytle o velikosti jeden metr čtvereční na 850 korun. To by mělo pokrýt náklady na pytle, zeminu, palety," odhaduje Matěj Petránek.

    Zájemci o místa v zahradě se mohou registrovat přes internet. „Soudě podle jmen je část zájemců nejspíš ze zahraničí a znají komunitní zahrady z jiných evropských nebo i amerických metropolí,“ odhaduje organizátor, který uplynulý víkend uspořádal první víkendové setkání se zaregistrovanými zájemci. Ti si během něho naplnili zeminou 40 pytlů. Další by měli přibývat postupně.

    Komunitní zahrady jsou v Česku zatím ojedinělé, ale v západní Evropě nebo Spojených státech fungují celkem běžně. K životu se tam probudily v 70. letech minulého století v rozrůstajících se městských aglomeracích, když tam začalo ubývat zelených ploch a naopak přibývat neudržovaných zarůstajících parcel.


    LEMS
    LEMS --- ---
    to znam:)) na auta pada listi a vubec to dela akorat bordel!:))
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Idea je to krásná ... mít kolem sebe zeleň, která se dá sníst.
    Cestou do práce si utrhnout k svačině třeba jablko ... nějak ale přestávám věřit tomu, že sídlíštní burani jsou na to připraveni.
    Právě u nás bojujeme o zachování tří stromů. Sousedi nevidí na betonový plácek před našim domem, dívat se do stromů jim vadí.
    Ptáci v korunách hold asi moc křičí ... nemám slov :-(












    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Balkon k nakousnutí - Alex Mitchellová | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    http://www.kosmas.cz/knihy/167776/balkon-k-nakousnuti/

    KARABINA
    KARABINA --- ---
    Libeček jsem po vyklíčení přesunula na severní okno, na jihu by mu v létě bylo moc horko. mátu vždy odštípnu kus od kamarádů, dám doma do vody a když vyrostou kořeny, zasadím.
    na jihu mi pěkně roste rozmarýn (dostala jsem celou rostlinu), daří se tam tymiánu, celkem i dobromysl/oregáno a bazalka jde. ty jsem akorát přes vedro nechala ve stínu.
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    ELEANOR: odpadl nám odpolední holešovickej program s rodinkou, tak bychom se mohli zajet podívat do té tržnice
    ELEANOR
    ELEANOR --- ---
    SINSEMILLA: několikrát jsem už přesazovala a neumřelo mi to (hlavně mám zkušenosti s bazalkou). Poslední 2 roky ale upřednostňuju sazenice z trhu - rostliny jsou pevnější, možná i chutnější, a daleko dýl vydrží (třeba v holešovické tržnici, hala 22, se dají už teď dobře nakoupit
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    MAARISTAAN: a díky za odkaz!
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    MAARISTAAN: no já to taky hned sním, ale nevím právě, jestli to neumře, když to přesadím...
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---



    10 bylinek vhodných pro pěstování za oknem. Podívejte se, co můžete mít doma čerstvé a po ruce | life.ihned.cz - Jídlo
    http://life.ihned.cz/jidlo/c1-55326550-10-bylinek-vhodnych-pro-pestovani-za-oknem-podivejte-se-co-muzete-mit-doma-cerstve-a-po-ruce
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    SINSEMILLA: No, my to většinou stihneme dřív sníst, než to chcípne :-)



    Jak pěstovat bylinky v květináči a proč ty ze supermarketu rychle umírají

    "Jak vybírat bylinky a jak se o ně postarat? Proč květináče ze supermarketu nikdy nevydrží? A jaké chyby při pěstování bylinek nejčastěji děláme? Na všechny tyto otázky odpovídá Jakub Krulich. Ví, o čem mluví - ve svém zahradnictví pěstuje přes čtyřicet druhů máty nebo tymián s okrasnými lístky ... "

    Jak pěstovat bylinky v květináči a proč ty ze supermarketu rychle umírají | life.ihned.cz - Jídlo
    http://life.ihned.cz/jidlo/c1-55325830-jak-pestovat-bylinky-v-kvetinaci-a-proc-ty-ze-supermarketu-rychle-umiraji
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---


    Build an Herb Garden Out of a Shipping Palette - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=Hi4Bazmc6-U
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Na malém balkoně je potřeba umět využít každou možnou mezeru ...



    How to Make a Hanging Herb Planter Using Recycled Soda Bottles - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=_gF8Re1Xi7A
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    MAARISTAAN: a z toho albertu to taky funguje jo? je fakt, že já to nikdy nepřesadila, takže mi to umřelo no...
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    SINSEMILLA: Pokud máš substrát pro bylinky, tak už písek přidávat nemusíš ... pro bylinky se davá chudá hlína, proto ten písek.
    Pažitka stojí za to až druhým rokem, takže ze semínek je to na dlouho.
    My koupíme čas od času za pár kaček pažitku v Albertu a pak si ji přesadíme na balkon.
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    VODOMERKA: ok díky.. bohužel nevím o nikom ze známých, že by taky pěstoval bylinky, okouknu zahradnictví..
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    SINSEMILLA: teď je mají všude v zahradnictví, případně jestli už jsou u vás farmářský trhy nebo od zkušenejších známých :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam