• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  UNDERWORLD2. světová válka
  Všechno o druhé světové válce.
  rozbalit záhlaví
  DRABICZ
  DRABICZ --- ---
  LA_PIOVRA: mate mne tam ta absence železňáku.
  LA_PIOVRA
  LA_PIOVRA --- ---
  DRABICZ: rozhodne tvar nosu by sedel.
  DRABICZ
  DRABICZ --- ---
  Je tu nějaký odborník na italské námořnictvo? Potřeboval bych poradit s identifikací osoby vprostřed. Dle všeho to je příslušník Decima Flottiglia Mas, má bílé límcovky pro námořnictvo, ale uniformu M41 což by značilo krom Decimy případně námořní pěchotu. Fotka je pořízena v Sesto Calende v roce 1944 a aktuálně řeším, jestli onen už není sám Černý princ Junio Borghese. Šňůry, uniforma i většina stužek by seděla, ale Junio měl železný kříž II. třídy, ten zde vidět není. Dle všeho (jakože těch záznamů není mnoho), ho obdržel dříve.
  Čili hlavní dotaz zní: je to Junio Borghese nebo ne?


  JONY
  JONY --- ---
  JONY: a abych teda předešel nějakému flejmu, tím příspěvkem nijk nezpochňuji partyzánské hnutí nbeo sovětskou vojenskou pomoc. Jen, že se mezi partyzány dali najít různí lidé, a že Sověti kromě vojenské pomoci velmi výrazně zohledňovali i své politické zájmy s ohledem na další politický vývoj v osvobozených zemích a snažili se maximalizovat vliv komunistického odboje před nekomunistickým.
  JONY
  JONY --- ---
  DUNICAN: tak Sověti posílali na okupovaná území (ostatně stejně jako Spojenci své výsadky). Jednak čistě zpravodajské a jednak na zakládání partyzánských oddílů resp. na jejich pomoc (a také, aby je měli nějak pod politickou kontrolou - zdaleka neplatilo, ž co partyzán to komunista). Plus nesmíš zapomínat i na různé sovětské uprchlíky ze zajetí (btw takhle se dali najít mezi partyzány u nás třeba i Francouzi). V těch partyzánských byli záměrně nasazováni i političtí komisaři, aby si s ohledem na další vývoj posílili politických vliv v odboji. V rodině mám vzpomínku dědečka, který byl zapojený v odboji, kdy pomáhal dvěma výsadkům z Anglie a jeden z nich velmi krátce díky okolnostem operoval společně se sovětským zpravodajským výsadkem (resp. by bylo vhodnější říci, že se potkali a vyměnili si nějaké informace, když se skrývali před Němci). A údajně je ruský velitel varoval, ať se vyhnou partyzánské skupině co operovala v relativním dosahu, ač teda v ní byli sovětští vojáci vysazení v rámci jiného rekněme daleko víc "politického" výsadku. Zjevně existovala mezi "čistými" vojenskými zpravodajci a výsadky s politruky do partyzánských skupin něco jako řevnivost nebo nedůvěra. Plus teda tihle profi zpravodajci bývali k partyzánským skupinám daleko víc nedůvěřivější i kvůli daleko větší penetraci německými konfidenty a i různými pochybnějšími existencemi, co tam skončili díky nějaké kriminálnější nepolitické minulosti.
  KEB
  KEB --- ---
  Smůla, opilství, neschopnost. Před 75 lety potkala US Navy katastrofa - iDNES.cz
  https://www.idnes.cz/...net/vojenstvi/potopeni-uss-indianapolis.A200729_220436_vojenstvi_mla?galerie
  ADAMIRA
  ADAMIRA --- ---
  Poslední přeživší. Válečný zločinec od řeky Kwai se hlásí o vojenskou rentu - iDNES.cz
  https://www.idnes.cz/...cny-zlocinec-korejec-druha-svetova-valka-renta.A200804_142524_zahranicni_aug
  ADAMIRA
  ADAMIRA --- ---
  DUNICAN: Ano, občas parašutisti, někdy vojáci co utekli z lágru.
  DUNICAN
  DUNICAN --- ---
  Ahoj, ve filmu 'smrt si říká Engelchen' je partyzánská jednotka, která operuje na Zlínsku a ve které je několik Sovětů. To se dělo, aby byli mezi československými partyzány Sověti, nebo je to úlitba režimu (film je z roku 1962)?
  KEB
  KEB --- ---
  Když je SS mučilo a upalovalo, zněl ze sousedního města jásot při vítání Rudé armády

  https://zpravy.aktualne.cz/...=newsbox&utm_content=default&utm_term=position-0&utm_campaign=Aktualne
  _MARIE_
  _MARIE_ --- ---
  KEB: Taky by me to zajimalo, ale fakt netusim. Z chemie jsem sice maturoval, ale to uz je nejakej ten patek zpatky. Recepty na vsemozny druhy 'domaciho' pitiva neznam, ale treba jsi na to kapnul.
  KEB
  KEB --- ---
  _MARIE_: a nemohli petrolej míchat s lihem a ten z toho pak dostávat zahřátím?

  Viz klasický recept jak z denaturaku udělat pitivo?
  _MARIE_
  _MARIE_ --- ---
  PRAASHEK: Uprimne netusim, nejsem chemik ani lekar. Taky se mi to zda extremni. Letec Stanislav Rejthar v jeho pametech pise, ze kerosin(letecky benzin) mu nekolikrat popalil pokozku pri kontaktu, takze pit to asi neni uplne rozumny... Jen jsem zminoval jeden historicky pramen, kde to pametnik zminuje, na druhou stranu takovych pametniku je v tomhle pripade vic. Samozrejme spolehlivost memoaru je dost spekulativni, viz memoary Ericha von Mansteina, kterej ve svuj prospech prekrucuje, co se da :)

  Muj nazor je, ze vynalezavy Rusaci vyuzivali maly mnozstvi methanolu pridavany do kerosinu (kvuli zvyseni ucinnosti motoru) nebo kerosin pouzivali jako topivo pod destilacni soustavy na samohonku.

  Treba v tyhle historicky dikuzi to resi taky, jen se inspirovali v pametech pilota Luftwaffe Hanse Rudla, ktery tam pise, jak personal Luftwaffe nelegalne menil kerosin za cerstva vajicka s ruskejma babushkama :)

  soviet union - What was the liquor that was based on petrol which was produced in the USSR during the Second World War? - History Stack Exchange
  https://history.stackexchange.com/...or-that-was-based-on-petrol-which-was-produced-in-the-ussr-duri

  Na druhou stranu rusky narod je co se tyka chlastu dost vznalezavy, takze buhvi jak to bylo...
  PRAASHEK
  PRAASHEK --- ---
  _MARIE_: to jako fakt ten letecký benzín PILI? dyť to museli skončit na marodce po pár doušcích... jediná možnost, jak ho pou(zneu)žívat je jako inhalant, jinak snad ne. nebo měli nějaké speciální složení benzínu?
  XARGH
  XARGH --- ---
  NJAL
  NJAL --- ---
  _MARIE_: Coz mi pripomnelo pameti Miroslava Vilda z Anglie, kde se letecky benzin take kradl, ale - do civilnich aut - holt jiny kraj jiny ucel, stejny mrav :-)
  _MARIE_
  _MARIE_ --- ---
  XARGH: V pametech letce Stanislava Rejthara autor pise, ze na vychodni fronte mel pozemni personal letist casto problem s nedostatkem leteckeho paliva, coz celkove neprijemne omezovalo bojeschopnost sovetskeho letectva. Problem nedostatku pramenil nejen z tristni urovne sovetske logistiky, ale i z duvodu velmi cetnych kradezi leteckeho paliva. Sklady paliva tak bylo nutne 24/7 hlidat. Sam Stanislav Rejthar se nad pozivanim leteckeho paliva podivuje a odsuzuje takove chovani jako velmi riskatni. A to je pritom sam echt Moravak a na palenky neda dopustit :)
  XARGH
  XARGH --- ---
  na odlehcenou, kdyztak me klidne smazte:
  delal jsem si research, co ze to rusaci chlastali behem 2. svetovy za palivo. puvodne jsem myslel ze do katusi, ale ty se plnej strelnym prachem. ale neco okolo to jiste bylo...
  NENASEL JSEM/CO TEDA CHLASTALI? :D

  zato jsem nasel:
  How did the Russian army fight alcoholism? - Russia Beyond
  https://www.rbth.com/history/329828-how-did-russian-army-drink
  (www.rbth.com vypada jako zajimavej zdroj informaci)