• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  LALINAOSOBNOSTI , které unikají naší pozornosti
  LALINA
  LALINA --- ---
  LALINA
  LALINA --- ---
  87HIGHFLYER
  87HIGHFLYER --- ---
  In the early 1950s, while reading a discarded copy of the August 1949 edition of National Geographic magazine, Gatewood found an article about the Appalachian Trail (A.T.) The description and photographs captivated her and made it sound like something she could do. All that was needed was "normal good health" and "no special skill or training." She set out in July 1954 at the age of 66 to hike south from Mount Katahdin in Maine. After a few days, she got lost, broke her glasses, and ran out of food. The rangers who found her convinced her to return home, but she vowed to herself that she would tell no one about her failure.[2][5]

  The following year, at the age of 67, Gatewood told her grown children that she was going for a walk. They did not ask where or for how long, as they knew she was resilient and would take care of herself. This time, she started earlier in the year and walked north from Mount Oglethorpe in Georgia beginning on May 3, 1955, and ending 146 days later on September 25 at Mount Katahdin. At the top of Baxter Peak, she signed the register, sang the first verse of the song "America the Beautiful" and spoke out loud, "I did it. I said I'd do it and I've done it."

  Grandma Gatewood - Wikipedia
  https://en.wikipedia.org/wiki/Grandma_Gatewood

  ZZUZI
  ZZUZI --- ---
  ZZUZI: pardon, na zmínku o této osobnosti jsem narazila v Hamburku v muzeu námořnictví, kde je představen jako jeden z předních zakladetelů moderní vědy. Nahlížel na přírodu jako na celek a snažil se syntetizovat různorodé vědecké oblasti - třeba geografie a klimatologie, nebo astronomie, biologie... A taky je podle něj pojmenován můj oblíbený tučnák:)
  ZZUZI
  ZZUZI --- ---
  Alexander von Humboldt – Wikipedie
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Alexander_von_Humboldt
  87HIGHFLYER
  87HIGHFLYER --- ---
  Alberto Vojtěch Frič, popis a důvody níže:)
  [ 87HIGHFLYER @ Zjištění ]
  ZZUZI
  ZZUZI --- ---
  sorry za idnes, ale je to nejdelší článek
  Čeští novináři ve stínu hákového kříže: Jan Rys-Rozsévač - český Vůdce a sluneční diktátor - iDNES.cz
  https://www.idnes.cz/...jan-rys-rozsevac-cesky-vudce-a-slunecni-diktator.A160831_902307_mediahub_imp
  Vlajkař, co si prošel Dachau a pak byl po válce stejně popraven za kolaboraci
  87HIGHFLYER
  87HIGHFLYER --- ---
  Včera jsem se dověděl o hodně zajímavém pánovi - Václav Marek. Prakticky celý život věnoval studiu Laponců a jejich kultuře, léta s nimi i pobýval. Krom množství publikací a fotek je zajímavý i jeho vlastní život - v drsném severu žil samotářsky, sám si postavil dům a pravidelně se zásoboval knihami, které nosil na zádech do svého srubu. A měl jen jednu ruku.
  Václav Marek – Wikipedie
  https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Marek
  LALINA
  LALINA --- ---
  Já raději ani nechci vědět, co se dneska děti ve škole učí...
  87HIGHFLYER
  87HIGHFLYER --- ---
  LALINA: vůbec právě!
  LALINA
  LALINA --- ---
  87HIGHFLYER: a děti v Čechách asi ne:)))
  87HIGHFLYER
  87HIGHFLYER --- ---
  87HIGHFLYER: mimochodem - spolu s Kafkou, Kunderou, Havlem a Masarykem je to jedinej cech, o kterým se děti v Bosně učí ve škole.
  87HIGHFLYER
  87HIGHFLYER --- ---
  Karel Pařík. Architekt, navrhnul půlku Sarajeva, od mešity, přes synagogu a kostel, po vysoký školy a radnici. Takovej Jára Cimrman architektury. Ty stavby stojí dodnes,navíc mnoho z nich krásné opravených (za mě hlavně radnice a Fakulta umění)
  Karel Pařík – Wikipedie
  https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Karel_Pařík
  YARARA
  YARARA --- ---
  Irena Sendlerová – Wikipedie
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Irena_Sendlerov%C3%A1

  Během druhé světové války Irena získala povolení k práci ve Varšavském getu jako instalatérka/svářečka. Měla k tomu svůj důvod. Irena věděla o plánech nacistů se židy. Na dně tašky s nářadím vynášela děti z ghetta, v zadní části svého náklaďáku měla místo pro starší děti. Tam také vozila psa, kterého vycvičila štěkat, když auto projíždělo branou. Vojáci to nechtěli řešit a také štěkot mohl zamaskovat zvuky, které děti mohly případně vydávat.
  LALINA
  LALINA --- ---
  FRKOLKA: to je príma:)
  FRKOLKA
  FRKOLKA --- ---
  LALINA: i můj rodák
  LALINA
  LALINA --- ---
  jeden můj rodák, který dlouháááá léta unikal mojí pozornosti - a přitom za pozornost opravdu stojí.
  Seznámila jsem se s jeho existencí na výstavě v galerii Kotelna v Jilemnici (která tam trvá do konce září a jejíž pokračování je ve vedlejším Vrchlabí v galerii Morzin - tam už asi skončila)
  Jde o básníka a výtvarníka z okruhu českých surrealistů, který je už 15 let nezvěstný a jeho práce opravdu stojí za to.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_%C5%A0ebek

  http://ceskapozice.lidovky.cz/...k-stale-zije-dhs-/recenze.aspx?c=A150626_103836_pozice-recenze_kasa

  http://trutnovinky.cz/...ultura/2015/cerven/sebci-pripomenuli-osobnost-a-zmizeni-prokleteho-basnika/

  kdo budete mít cestu do podkrkonoší...
  http://www.sdjilm.cz/galerie-v-kotelne/
  87HIGHFLYER
  87HIGHFLYER --- ---
  Jan Lukeš – Wikipedie
  Jan Lukeš – Wikipedie
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Luke%C5%A1

  Psal od dětství (patrně od roku 1925), napsal několik rozsáhlých románů... Jeho nejvýznamnější díla spadají do žánru sci-fi, jsou to několikasvazkový fiktivní scifi cestopis Pěšky napříč Marmokojem, jakási kronika trestné výpravy do vzbouřené provincie Marmokoj na fiktivní planetě Thetis, na níž se také většina Lukešových prací odehrává, a román Dcera vědy, rozsáhlý životopis Lukešovy fiktivní mimozemské manželky, Darhojané Sedéno. Pro svět Thetis vytvořil Lukeš také několik fiktivních jazyků, nejpropracovanější z nich je iškovština (zahrnuje slovní zásobu asi 6 000 - 10 000 slov), dále kompletní mytologii, historii a geografii.

  Pozoruhodná byla i hudební tvorba dr. Lukeše, napsal třicet šest oper, které sám označoval za katastrofické.

  Tak např. téměř celé libreto Lukešovy opery Úderka, v níž v pátém obraze zpívá baryton (bez nápovědy) celý projev Klementa Gottwalda k úderníkům a údernicím ve Španělském sále, bylo otištěno v časopise Psychiatrie (1998/3).

  Pozoruhodné je i pokračování Prodané nevěsty, v němž vyjde pravda najevo: Jeník nesloužil oněch pět let jako čeledín u sedláka, nýbrž se nechal naverbovat a stal se z něj těžký alkoholik. V průběhu opery si pro něj verbíři znovu přijdou, Vaška odváží psychiatrická ambulance, protože vyděsil malého Ivánka, syna Jeníka a Mařenky, a ten z toho dostal psotník. Během opery zemře a Mařenka dožívá svůj život v klášteře. Zbývá ještě dodat, že Kecal je náčelníkem sokolů.

  Díky ID SALVATOR
  [ SALVATOR @ Co vas nedavno potesilo nebo pobavilo? ]