• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JANYNATykve, dýně - pěstujeme, vaříme, jíme... Rady, porady a sdílení zkušeností.

    Tykve



    Prastará zelenina rodu cucurbita zahrnující desítky jedlých odrůd mnoha tvarů, velikostí, barev, chutí a vlastností...


    Tykve, lidově dýně, jsou považovány za nejstarší kulturní plodinu na světě. Svou velikostí a tvarovou rozmanitostí daleko překonávají ostatní rostliny. V posledních letech si tykve pomalu nacházejí cestu i do českých zahrad a kuchyní a obohacují tím svou čerstvostí (některé tykve lze bez ztráty na chuti či živinách skladovat i přes rok), lahodnou chutí a množstvím vitamínů a živin náš podzimní a zimní jídelníček.


    O kolik více milých překvapení, chuťových zážitků a radosti však skýtají, než klasický český "dýňový kompot á la ananas", či rozšířené oranžové hokkaidó. V tomto klubu se budeme postupně seznamovat s druhovou rozmanitostí a specifickými vlastnostmi, abychom si příští rok mohli lépe vybrat či ještě rozvinout bohatost, kterou nám tykve při vaření přinášejí.


    Budeme zde řešit jejich pěstování, těšit se z výsledků, sdílet rady, kde tykve či semínka dobře nakoupit, jak tykve zpracovat, uchovat či třeba i jinak kreativně využít.




    Kde koupit tykve a osivo?
    Hledejte na nástěnce.

    rozbalit záhlaví
    SAN_IN_DA_SOUL
    SAN_IN_DA_SOUL --- ---
    JANYNA: v Praze např. v zahradnictví Cgládek na Petřinách mají velký výběr, ale celkem dost druhů jsem viděla i v Globusu...
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    FKA82: Máslové a muškátové možná, ale spíše bych řekla ve speciálních e-shopech. Např. já budu teď objednávat v www.permaland.cz. Existuje také dynovysvet.cz.
    FKA82
    FKA82 --- ---
    JANYNA: Děkuju, semínka se dají běžně koupit?
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    Lidi si také pochvalují máslové dýně.
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    FKA82: Já letos plánuji Longue de Nice - zkouším poprvé. Mají malinkatý prostor na semena, spoustu dužiny. Jinak doporučuji veškeré acorn, pokud máš rád/a i trošku (malinko) vodnatější, zkus muškátové. Ty já ale nemusím, mám ráda ty suché, masitější.
    FKA82
    FKA82 --- ---
    Poradíte mi jaké dýně stojí za to pěstovat? Zatím jsem měla vždy jen hokaido.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    No pokud mas na lodziji kompost, tak bych tomu dal sanci :)
    GRACIIJKA
    GRACIIJKA --- ---
    Máte někdo zkušenost s pěstováním dýně na lodžii?
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    JANYNA: Neudržela jsem se a včera je upekla znovu. Díky dýním začnu více používat kynuté těsto. :-))
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    JANYNA: Jsou vynikající, mohu jen doporučit. :-)
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    Cruelty Free Hedgehogs : Dýňová polévka s černými fazolemi
    http://veganotic.blogspot.cz/2012/11/dynova-polevka-s-cernymi-fazolemi.html
    JANYNA
    JANYNA --- ---

    Cruelty Free Hedgehogs : Pumpkin Cinnamon Rolls
    http://veganotic.blogspot.cz/2009/11/pumpkin-cinnamon-rolls.html

    Vypůjčeno z místního vegetariánského klubu (recept je česky).
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    ZUZKAOU: Tedy ale s tou mrkví mě příjemně inspiroval salát s řepou a ořechy bude k večeři. :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Popelka Mrkvovna | Rozinky a mandle
    http://www.rozinkyamandle.cz/?p=881

    :-)
    MRTVYKOTE
    MRTVYKOTE --- ---
    konecne jsem poridila domu jednu muskatovou dyni s tim ze jsem ji zatim nikdy nemela,ale normalni a hokkaido bezne zpracovavam na sladko i slano, rada bych z ni o vikendu neco vymyslela, tak se ptam na nejake zajimave recepty nebo napady s tim ze jsme vegetariani....
    BETSABE
    BETSABE --- ---
    tak jsem se zase sekla:( koupila jsem hokkaido a byla bez chuti, malo sladka.
    FKA82
    FKA82 --- ---
    MRTVYKOTE: JJ tam jsou každou sobotu a co druhou sobotu je trh u kruháče na Hlavní třídě.
    MRTVYKOTE
    MRTVYKOTE --- ---
    FKA82: myslis v porube na nezvalove namesti? a ma je tam takova ne moc vysoka pani s kratsimi vlasy?... nebo nejaky jiny trh?
    FKA82
    FKA82 --- ---
    MRTVYKOTE: V Porubě na trhu mívají dýně docela často a několik druhů.
    ENTENTYKY
    ENTENTYKY --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam