Když Martin začínal, byla Evropa centrem fotovoltaiky. Někdy v roce 2008 se fotovoltaika začala přesouvat do Číny. Momentálně se vyrábí 97 % krystalického křemíku v Číně. „V Číně to umí vyrobit poměrně levně. My se snažíme být v projektu NextBase konkurenceschopní tím, že dostaneme účinnost křemíku na hranu. Naše snaha je dělat to zeleně. Energeticky nejnáročnější krok by se dělal v Norsku, kde mají dost levné energie z vody,“ popisuje Martin Ledinský strategii evropského týmu, který pracuje na tom, aby v Evropě vznikly do roku 2025 tři pilotní linky, pokrývající celý výrobní cyklus inovativních křemíkových solárních panelů.
„Fotovoltaiku musíme dávat všude, kde to jen jde. Na každou střechu, každý sklad. Naučíme se používat energii ve chvíli, kdy je. Tak jsme to ostatně dělali od pravěku. Když byl den a svítilo slunce, něco jsme dělali a v noci spali,“ říká Ledinský a uzavírá narážkou na potřebnou změnu životního stylu, která s napojením na solární energii přichází: „Potřebujeme skutečně energii, kdy se nám zachce?“
Jak vypadá domov napájený fotony? Fotovoltaiku musíme dávat všude, kde to jde, říká fyzik Ledinský | Radio Wavehttps://wave.rozhlas.cz/jak-vypada-domov-napajeny-fotony-fotovoltaiku-musime-davat-vsude-kde-jde-rika-8926653