• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    OMNIHASH: Tyjovka a ja si naivne myslel, ze nizina obklopena horama bude vzdy inverzni. Diky za viru ve svetle zitrky bez inverze a bez vetru!
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Vsichni: Solary v zime moc nevyrabi.
    Pes: Hm, to vyzkousim…

    Solary v zime skoro nic nevyrobi, to je tristni!!!
    :)
    Ale mam to tady rad :)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PES: a víš, proč máme ten inverzní dekl? Páč palíme uhlí o sto šest. A doplňující otázka, jak se zbavíme deklu? Ano správně Jasánek, přestaneme pálit co? Přestaneme pálit uhlí!


    PES: co bylo tristní? Pokud ses poctivě učil matematiku a fyziku, tak tě na tom nemělo co překvapit, je to stupidní výpočet sluneční hodiny*ztráty z suboptimalního rozmístění panelů*potenciální výkon panelů.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PES: a proc je tohle vlastne problem? Nebo tobe vadi i spalovani plynu a uhli na elektrinu?
    PES
    PES --- ---
    MAKROUSEK: hrábl jsem do archívu a takové typické ráno na přelomu října a listopadu - zkuste v tomhle něco vyrábět (výkon panelů v takové chvíli je na 1/100 potenciální kapacity)

    Celá Morava až na Vysočinu, většina nížin Rakouska, téměř celé Slovensko (jen hory vykukují), Maďarsko totálně zabité...
    ...a to se to do odpoledne prakticky nezvedlo/nerozpustilo, takže z hlediska energetiky (kdyby jela na tyhle OZE) úplná katastrofa, kdy tři či bezmála čtyři státy mají výrobně prakticky "velký kulový"...

    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PAN_SPRCHA: Tak tak. A az prasknou povolenky v Evrope, to bude lechtengrace. Hele tady tenhle kamarad si za solarni energii koupil fotbalovy klub:

    Entrevista. Daniel Luna, presidente del San Fernando CD: "El equipo se tiene que hacer fuerte en Segunda B" - VAVEL España
    https://www.vavel.com/es/futbol/2013/07/16/segunda-b/250037.html
    PES
    PES --- ---
    MAKROUSEK: zase takové vyhořelé jaderné palivo na dochlazení - to kdyby byl lokální tepelný zdroj vytápění ;-)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MAKROUSEK: ...... bejvávalo. Ty už jsou dávno dole
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PAN_SPRCHA: USA si to resi ve vztahu k otrokarstvi. Ted se kazdy musi bicovat, ze je hnusny privilegovany a kdo se nebicuje, je vyobcovan. To tady v Evrope nemame, tak jsme museli najit neco zastupnyho.
    PES
    PES --- ---
    PAN_SPRCHA: nejsou v USA spíš protestanti??? To by trochu vysvětlovalo, že echt katolíci zůstali v té Evropě.
    V katolické verzi se prosí u Boha za spásu zemřelého, v protestantské si lidé pouze připomínají jeho skutky. Takže ti katolíci (zvláště pokud by se dostali "ke kormidlu" jako v EU) by k tomu sebemrskačství (a sebeobětování za odpuštění - tedy klimahříchy) mohli mít větší dispozice...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MAKROUSEK: ve Španělsku udělali ještě větší solární průser než u nás. U nás se to zarazilo tak že za to vysokou výkupní cenu mohl stavět soláry každý kdo to stihnul připojit. Ve Španělsku každý kdo stihl podat žádost. Pak se ještě mnoho let stavěly levné elektrárny s vysokou výkupní cenou.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PAN_SPRCHA: Ty mas moc dlouhy vlasy, abys mel dlouhy rozum! :-)
    PES
    PES --- ---
    MAKROUSEK: jo Tesla! Zazobaný soused přes ulici si teď nechával na střechu naházet další panely, protože měl Teslu, jak začala zdražovat el.energie, tak nahodil (odhadem od oka na velikost a počet panelů) 10kWp, takže tehdejší limit bez licence, ale teď před měsícem přidával i na zbytek střechy (takže má cca 20kWp), protože přes zimu nestíhal ani to autíčko dobíjet i jen na cesty "kolem komína"...
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    TUHO: Jadernou elektrarnu si clovek postavit zatim nemuze. Az rozchodej v Rezi ty minireaktory, budu trendsetter.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MAKROUSEK: to zas moc nesedí na USA kde je ten křesťanský základ daleko silnější než v Evropě.



    .......a vůbec já jsem ti to neříkal tak jaký jediný člověk......
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PES: Coz tady rikam a dostane se mi obrazku brouka Pytlika :-)
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JIMIQ: Samozrejme, ze jsem zkousel i Tesly, kdyz jsem si posledne kupoval auto. A vyslo mi, ze spis driv umru, nez bude pro me osobne elektromobil k necemu.
    PES
    PES --- ---
    MAKROUSEK: akorát FVE ve Španělsku (blíže rovníku a také zrovna ve Španělsku leckde počasí více jasné než tady) versus ČR, to jsou nebe a dudy (doslova)...
    ...kde ve Španělsku mají takový inverzní "dekl" od podzimu do jara jako my? Resp. stačí se podívat na zimní satelitní snímky - inverze celé Polabí a přilehlá údolí, celé Ostravsko a to nemluvě o Jižní Moravě, kde to často je inverze táhnoucí se i durch celou Panonií...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MAKROUSEK: tesim se az si koupis elektromobil :)
    PES
    PES --- ---
    MAKROUSEK: na TČ to tady moc není (resp. zatím nevychází "use case", to ten malý elektrokotel k topné soustavě mnohem lepší)...
    A návratnost nejvíce domrvily baterie,

    OMNIHASH: no on je to právě můj "hobby projekt" (nešel jsem do toho s cílem nějaké ziskovosti) a je to hlavně o reálných zkušenostech z provozu... a ty jsou stejné jako předtím teoretické výpočty, tedy TRISTNÍ (přece jen člověk se tu fyziku a matematiku dříve učil poctivě a nikdo mu netlačil do hlavy, že se přírodní zákony NEDAJÍ PŘEHLASOVAT).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam