• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    OMNIHASH: ale v principu je to přesně to samý.
    Jak si konkrétně představuješ zákon který odebere fyzickým i právnickým osobám právo zacházení se svým majetkem? Není to tak trochu protiústavní?

    Infrastruktura je součástí územního plánování, tedy bez souhlasu samospráv pod které spadá jak území, tak ochranné pásmo, tak návazná infrastruktura nepostavíš prostě nic. A s tím nic neuděláš. To není zákon, nedá se to změnit bez ústavních změn.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PAN_SPRCHA: to je ale dost jiný tvrzení, než na který sem reagoval...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TUHO: nebude. Tady se prostě nic dělat nebude. Uhelky se budou držet co to jenom půjde. Stát zadotuje Temelín a Dukovany, oba budou ve výstavbě mít deset let zpoždění a budou stát 5x tolik co původní rozpočet, tak se bude většina energie dovážet z Německa. To je ve zkratce energetická koncepce státu.
    Prostě se doufá že energie bude z těhle kroků tak moc drahá, že si to lidi a firmy začnou ředit sami a za své a pak se to nějak samo vyřeší.
    TUHO
    TUHO --- ---
    GOR: Hehe, treba to tak jednou dopadne. Pokud jo, nebojte se, budu tady konzultovat .]
    GOR
    GOR --- ---
    TUHO: Jdi do toho. Zacni mericim stozarem, na vetrnou mapu ti nikdo nepujci ;-).
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    TUHO: Tak co ti brani? Kdyz si reknes o dotaci, kazda banka ti na vetrnou elektrarnu milerada pujci, aby si zvysila ESG.
    TUHO
    TUHO --- ---
    PAN_SPRCHA: Mozna jo. Ale vic naivni je prestava, ze energetika zustane pri starym a nebude se toho muset sakra hodne zmenit.
    TUHO
    TUHO --- ---
    MAKROUSEK: Primo na zahrade ne, ale bydlim na vesnici a koukam se na par peknej kopcu, kde kolem nikdo neni a kde by se vyjimala pekne a tam bych si ji pral. Idealne spojeny s energetickou komunitou, aby vynosy sly do mistni kasy nebo se elektrina spalovala na miste.
    A uplne idealne, kdyby to sousedy motivovalo k porizeni tepelnejch cerpadel / topenim elektrinou a ja nemusel v zime bloudit v oblacich dymu .]]
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PAN_SPRCHA: Co dalnice! Uz davno mame shinkanseny!
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    OMNIHASH: jasně a přesně proto se například dálnice staví levně a bez průtahů, protože stačí napsat zákon.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PAN_SPRCHA: cywe, pane Sprcho, stát vschvaluje a vydává takový nařízení, kterejma se musíme všichni řídit. Zákony jim říkáme. Tím přiměješ v podstatě kohokoliv k čemukoliv.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ: právě že ze zkušeností při stavbě plynovodů můžu zodpovědně prohlásit jak naivní představa to je.
    Každá samospráva chce vystřískat maximum a většina má naprosto nerealistické požadavky protože přece energetické společnosti mají nekonečné množství peněz ne?
    Pak se vám i spojují mezi sebou aby udělaly spojitou linii která se nedá obejít.
    Když už člověk uplatí jednu aby postavil větrník, okolní budou chtít výkupné za to že se ten výkon z ní dá vyvést.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TUHO: bude se muset?
    To je naprosto naivní. Jak?

    Stát nemá vůbec žádné páky jak přimět samosprávy k tomu aby s tím souhlasily. Prostě nemá. Víceméně by muselo dojít ke změně ústavy atd.

    Jediný tlak jsou peníze. Tedy každou větrnou elektrárnu prodotovat obrovským všimným pro samosprávu?
    To pak bude za chvíli větrná elektrárna dražší na vyrobenou MW než jaderná.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    TUHO: A kde bydlis? A chtel bys mit na zahrade vetrnou elektrarnu?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Je blby ze v Cesku mimo vojenske prostory neexistuje statni uzemi, vsechno patri pod nejakou obec :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Podle scénáře britského think-thanku EMBER, který modeloval výrobu i spotřebu v České republice s hodinovým rozlišením, by pro náhradu uhlí bylo zapotřebí instalovat nejen téměř 8 GW výkonu ve fotovoltaice, ale také 3,7 GW nových větrných elektráren. Budeme-li uvažovat jednotkový výkon 3 MW, bavíme se o více než 1200 větrných turbínách, které by v průběhu roku dokázaly vyrobit necelých 10 TWh elektřiny.
    Přitom podle studie Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd je v našich podmínkách možné z větru vyrobit téměř dvojnásobek tohoto množství a to i při respektování existujících limitů pro výstavbu větrných elektráren. V případě realizace tohoto scénáře by výsledná hustota výkonu větrných elektráren na kilometr čtvereční byla stále nižší, než je nyní například v Německu, Dánsku nebo Holandsku, což jsou současně státy se srovnatelnou, případně vyšší (v případně Holandska cca trojnásobně) hustotou zalidnění, než má ČR.
    TUHO
    TUHO --- ---
    PAN_SPRCHA: Jo, jisty mistni id se snazilo postavit neco na Vysocine - a pry v podstate nemozny. Zamerne torpedovany samospravou.
    No, to se bude muset ovsem zmenit, pokud mame mit nejakou sanci na plneni svych mezinarodnich zavazku.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TUHO: teorie je to pěkná ale v reálu tady postavit větrník přes odpor všech samospráv.......to se dá počítat na prstech kolik jich tady může reálně vyrůst.
    PES
    PES --- ---
    TUHO: větrník na každém metru... blééé...
    TUHO
    TUHO --- ---
    Příčinou našich vysokých emisí je především velký podíl výroby elektřiny a tepla z uhlí. I z tohoto důvodu potvrdila vláda ve svém aktualizovaném programové prohlášení plánovaný odklon od uhlí do roku 2033. Problém představuje skutečnost, že zatím nebyl představen konkrétní plán jak toho dosáhnout, respektive čím stávající uhelné kapacity nahradit.

    Uhelné zdroje přitom mohou skončit i výrazně dříve. Podle vyjádření hlavního ekonoma ČEZ začnou české uhelné elektrárny mizet z trhu už dávno před rokem 2030 z ekonomických důvodů.

    Jedna věc je jistá - pokud chceme nahradit uhlí ve vládou stanoveném termínu, jedinou schůdnou cestu představuje rozvoj obnovitelných zdrojů. Klíčovou roli přitom bude hrát rozvoj větrné energetiky. Ta je totiž schopna vyrábět především v zimním období, kdy je jednak vysoká spotřeba a současně minimální výroba ze solárních elektráren. Zatímco v současné době je poměr výroby domácích větrných a solárních elektráren přibližně 1:3, ideální, s ohledem na profil spotřeby, by byl poměr opačný, tedy 3:1.

    Oldřich Sklenář: Česká energetika potřebuje nový vítr. Doslova - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/oldrich-sklenar-ceska-energetika-potrebuje-novy-vitr.doslova
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    ČEZ vyrobil ve fotovoltaikách 18,7 GWh elektřiny
    https://www.hybrid.cz/cez-vyrobil-ve-fotovoltaikach-187-gwh-elektriny/

    Fotovoltaické elektrárny provozované ČEZ v České republice vyrobily za letošní první čtvrtletí 18,7 GWh bezemisní elektřiny. Ušetřily tak 17 tisíc tun uhlí.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam