QUIP: Pockej, ted tu michas spoustu veci dohromady do dokonaleho gulase.
Zapomen na nejake vyrobce a spotrebitele.
Mysli na to, jako na kazdou jinou burzu. Zaporna cena rika jen to, ze ten kdo prodava (nemusi to vubec byt vyrobce), plati tomu, kdo kupuje (vubec to nemusi byt spotrebitel).
Vtip trhu s elektrinou, ktery z toho dela relativne rizikovou a kapitálové narocnou zabavu, tkvi v tom, ze kazdy subjekt musi mit kazdou obchodni hodinu (obchod jeste ve ctvrthodinach nejede, doufám?)nulovou bilanci, tj. musi platit: koupena elektrina + vyrobena elektrina minus prodana elektrina minus spotrebovana elektrina = 0 (zjednodusene, nechme stranou podpurne sluzby a jine regulacni zasahy, ktere maji malinko jiny rezim). Pokud se subjektu nepodari v dane hodine skoncit s nulou, zalezi, jestli je na stejne strane jako trh - to je pro subjekt spatne, za odchylku zaplati nebo je na opacne strane, nez trh - to je pro subjekt dobre, za protiodchylku neco malo dostane.
Ty, jako domacost jedes v rezimu prevzate odpovednosti za odchylku, tj. nemusis se bat, ze po tobe OTE bude chtit prachy ;-)
A jestli se ptas, jak na tom muzes participovat, jako spotrebitel, tak odpoved, je nasledujici:
Kdyz pominu, ze bys se stal subjektem zuctovani, slozil depozit u OTE atp., tak jedinou moznosti je uzavrit smlouvu s obchodnikem, ktery nabizi elektrinu za cenu DT+marze a aby existoval vztah mezi tim, co v dane hodine odeberes a co budes platit, tak je jeste treba mit mereni typu B nebo typu A, coz, pokud nemas vyrobnu, je draha (jednorazove+pak pravidelne) sranda. Pokud totiz mas mereni typu C, bude ti obchodnik uctovat ceny podle typoveho diagramu dodavky a nebude tedy zalezet na tom, zes v hodine se zapornou cenou rozsvitil všechna svetla, zacal nabijet auto, zapnul pracku a do trouby strcil husu a v hodine, kdy elektrina stala 200 EUR/MWh jsi shodil hlavni jistic ;-)