• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    JIMIQ: a navic celorocni baseload .. skoda ze to nemuze byt na vitr nebo na slunce, regulovat soustavu a jeste treba pect housky
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tomuhle docela fandim ale ty vykony (45 teplo a 12 elektrina) jsou tragicke

    Elektrárny Opatovice získaly souhlas ministerstva k energetickému využití odpadů - Ekonomický deník
    https://ekonomickydenik.cz/elektrarny-opatovice-ziskaly-souhlas-ministerstva-k-energetickemu-vyuziti-odpadu/
    PES
    PES --- ---
    KUTAS: tak "arktická nafta" se už dostane běžně málokde, býval to celkem standard umožňující třeba na horách přežít i tuhé mrazy. Ale pamatuji i ohniště třeba pod V3Skou, aby se to nahřálo a šlo nastartovat...
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    PES: Myslim, ze to neni elektroauty, viz posledni odstavec toho clanku.

    Jinak v -20 jsem onehda tlacil i diesel Astru sousedovi do garaze v Praze v Kyjich nebo mi ji v Alpach kamosi rozebirali palivove ceste a nasavali benzin, abychom mohli jez domu. Pravda v US naftaky nemaj.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK: prej je to kvuli volbam aby nekomu zacpal hubu a pak se to zase povoli :)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: z Ruska těžko. Ti mají do Evropy jenom desetinu toho co Katar a výhled na rozšíření kapacity pod sankcema je nic moc.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    MAKROUSEK: :)) tak urcite...
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SHEFIK: Vidis, k cemu vede ekologicky aktivismus.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    MAKROUSEK: doufam ze ne
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SHEFIK: Nojo, pokud mohu odhadovat dalsi vyvoj - prijde Trump a zase to povoli. Na druhou stranu da Ukrajinu Rusakovi, takze dalsich pet let (nez Rusak znovu vybuduje svou armadu a zautoci na Pobalti), budeme mit levny plyn zleva i zprava.
    PES
    PES --- ---
    SHEFIK: Jó, to budeme mít v Evropě ten levný LNG... z USA? z Kataru? anebo nakonec z (ne)Ruska (jen oklikou a příplatkem za ideologické očištění?)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Kupodivu ne kvuli cenam v usa, ake pry aktivisti

    „Bezprecedentní krok.“ Biden se rozhodl přiškrtit vývoz plynu, zastavil schvalování nových LNG terminálů - Echo24.cz
    https://www.echo24.cz/a/HsMXC/zpravy-svet-biden-rozhodl-priskrtit-vyvoz-americky-plyn-zastavil-schvalovani-novych-lng-terminal
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Moje octavia tdi teda mela problem i v Cesku pri minus 13 :)
    PES
    PES --- ---
    Jó, severní vítr je krutý... a elektroauta to v USA moc nedávají...
    Mrznoucí Amerika hřbitovem elektromobilů, odtahovky mají žně - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/ev-auta-dobijeni-usa-mraz-krize-elektromobilita-dojezd-zima.A240119_084552_automoto_dohr
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    OMNIHASH: možná jsi se ještě nedoslechl o akumulačních nádržích - funguje to tak, že zatopíš, jednou přiložíš a máš dost horké vody na celej den ..
    PES
    PES --- ---
    Tak to je odvaha...
    Ukrajina letos začne stavět čtyři nové jaderné reaktory - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-ukrajina-letos-zacne-stavet-ctyri-nove-jaderne-reaktory-40458702
    HANZS
    HANZS --- ---
    MARASAN:
    OMNIHASH:
    Já samozřejmě nevím, co kdo každý háže do kotle nebo kamen. Samozřejmě i tepelná čepadla tam trochu přibývají, ale menším tempem než v okolí Prahy.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    HANZS: já bydlel v Zadově na sjezdovce, a prakticky všichni, co tam bydleli nastálo, přešli někdy před dvaceti rokama na pelety nebo dřevoplyn a klasický kamna měli jenom důchodci a lufťáci, co toužili po romantice.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    HANZS: my taky topime drevem - teda moji rodice v dome na venkove. Nicmene smrad z komina neni IMO drevem, ale tim, co jsem psal. Nebo jsem snad napsal neco jinyho?
    HANZS
    HANZS --- ---
    MARASAN:
    OMNIHASH:
    MMORT7:
    Jako kluci nevím kde žijete, ale naši příbuzný na šumavě, mají nový Tiguan, pěkný dům a TOPÍ DŘEVEM a prostě je to tam naprosto normální věc,,, v hospodě se lidí baví o tom, kdo od koho bere kubík dřeva a za kolik apod. Jasně další příbuzný "pražák" si tam koupil apartmánový byt a tam teda se už dřívím netopí .)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam