• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    GOR
    GOR --- ---
    PAN_SPRCHA:
    Nejmenovany obchodnik, ktery ma v zadech i nejakou vyrobu mi tvrdi, ze pokud bude dalsi tepla zima, ocekavaji pomerne prudky pokles cen rocnich kontraktu, respektive nenarust BL2026 a dale na uroven BL2025.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ: futures taky skáčou dle momentálního vývoje.
    Jak píšu.....bude záležet na průběhu zimy
    GOR
    GOR --- ---
    JIMIQ: Mam na rok fix od EPET (Kretinsky) za 2 892,- vc. DPH
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Jo uz jsem nasel 2600/MWh

    Tak to jim na to asi kejvnu, ackoliv tohle chovani nesnasim… podpultovy tarify a podobne
    Mam na rozhodnuti mesic
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    No jde mi spis o to ze je to na dva roky, jak ted vypadaj futures? Ja uz jsem na google asi blbej jak to furt “vylepsujou”
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ: ti to vysvětlím:)

    To nikdo neví. Cena se bude odvíjet od průběhu zimy a to i elektřiny. Když bude teplý říjen-prosinec cena půjde dolů ke 2tis. a když bude zima tak to půjde holt nahoru
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Pardon, 3,194 vcetne DPH je ta nabizena cena
    Plus 2000 bonus
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tak a kdo mi poradi s cenou elektriny? :D
    Chci prejit k TEDOM a PRE poslalo kontra nabidku s vazanosti do 30.6. a cenou silovky 3,1kc/kWh vcetne DPH. Tedom ma ted o trochu vic na zari a v zime pocitam jeste zdrazej (fix na zimu maj tusim 3,6) ale zase v dubnu/kvetnu pocitam ze budou o dost levnejsi
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    Jaderný sen za biliony: Proč může být nová elektrárna ekonomickou pastí | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c7-67350030-ru25q-323f54a5940faaf

    (Odemčeno)
    Tento popis není voláním po návratu k politice „nicnedělání“, která energetiku našeho státu desetiletí trápila, ale spíše výzvou k pečlivému posouzení rizik a transparentní komunikaci. Není pravda, že jaderná energie je jedinou možností. Dnešní technologie umožňují zajistit investice potřebné pro stabilní, čistou a levnou elektřinu prostřednictvím konkurence mezi desítkami investorů za předpokladu dobře nastavené státní politiky, bez nutnosti masivního zapojení státu. Proto je důležité velmi pečlivě a srozumitelně posoudit, zda stamiliardové zapojení státu do energetiky představuje efektivní využití jeho omezených zdrojů. A zda vynaložené prostředky a podstupovaná rizika „stojí za to“.

    Autor je ekonom, bývalý viceguvernér ČNB, dnes poslanec Evropského parlamentu
    PES
    PES --- ---
    HANZS: jen idiot to nechá v dotyku s panelem zespod
    HANZS
    HANZS --- ---
    No se týká spolehlivosti a zahoření FVE:
    Hořela nám fotovoltaika! | FVE porucha! | Reklamace Solidsun?
    https://www.youtube.com/watch?v=Elu2EKHjTpc

    Jo ty konektory na panelech jsou prostě slabé místo - většinou se dává ten spoj pod panel a pak to do panelu začne pálit díru.
    HANZS
    HANZS --- ---
    No tak podle strategie z roku 2020 o přechodu na zelené zdroje má být v EU v roce 2030 nainstalováno 40GW v elektrolyzerech.
    Nedávno psali o prvním 20MW a nyní má RWE první 14MW, něco mi říká, že to do roku 2030 podle plánu asi nestihneme...
    RWE spustila elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku v Lingenu
    https://oenergetice.cz/vodik/rwe-spustila-elektrolyzer-na-vyrobu-zeleneho-vodiku-v-lingenu
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    JIMIQ:
    Temelín neplánovaně odpojil druhý blok, technici provádějí kontroly | ČeskéNoviny.cz
    https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/temelin-neplanovane-odpojil-druhy-blok-technici-provadeji-kontroly/2555572?

    here we go again... again
    HANZS
    HANZS --- ---
    MAGE: Ano, právě nyní se dokončuje povinná výměna desetitisíců domácích kotlů na dřevo za nové ekologické - stojí to obrovské peníze, protože krom výměny kotle je obvykle potřeba instalace akumulační nádrže. A my všichni na to platíme dotace (a asi část jde z EU). A nejen to - i náš korporát v rámci snižování CO2 nainstaloval v jedné fabrice kotle na štěpku místo plynu, jakože super - to je cesta k CO2 neutralitě - hmm, tak asi ne...
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    MAGE: Ale zase zachranujou planetu, tak z toho musis mit velkou radost!
    MAGE
    MAGE --- ---
    KUTAS: ja jsem z maleho mestecka v krkonosich a jsme vlastne v udoli... jako malej si pamatuji (jeste za komara) jak vzdy na podzim kazdej zacal zatapet uhlim a byl vsude kour a smrad, pak prisel samet, plynofikace a na podzim uz se vsude nekourilo z kominu a vzduch byl zase horsky, ale bohuzel posledni dobu se zas trend obraci a je to tu podobny humus jako z detstvi.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    Ja jako tyhle diskuzi docela rozumim, aneb ziju na vesnici za Prahou a jsme lehce mraziva kotlina, kdyz se sejde pocasi, tak ta “inverze” z lokalnich topenist je priserna, neda se vetrat… aneb zadna vyloucena lokalita, kde lidi maji nizke platy apod. Jen proste milionari co setri na nakupu dreva.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Ministerstvo: Německý kapacitní trh by měl mít podobu tzv. hybridního trhu
    https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/ministerstvo-nemecky-kapacitni-trh-by-mel-mit-podobu-tzv-hybridniho-trhu
    MAGE
    MAGE --- ---
    HANZS: Zrovna vcera mi kamos rikal jak chteji kupovat novy kotel na drevo… chudak
    PES
    PES --- ---
    MMORT7: Pokud to němečtí soudruzi připraví pro agendu EU a dementi protlačí (a naši dementi v zárodku nevetují), tak budeš mít čipovaný či satelitem hlídaný každý strom (nic jako "svůj strom" a "vlastní pozemek/majetek" v EU už svým způsobem vlastně neexistuje, vše si EU myslí, že se dá zdanit/zregulovat/omezit) a zaplatíš z toho co zmizí...
    ...pak samozřejmě k tomu bude hlášení o kácení, zpracování, včetně změření (objem/hmotnost), evidence stavu zásob dřeva k topení.

    To by tak hrálo si topit pro sebe a zadarmo...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam