Jeden znamy se na FB zapojil do diskuze na tema jaderka vs jina reseni, tak si jeho text dovolim zkopirovat i sem…
…naše pětičlenná domácnost, kompletně elektrifikovaná, včetně EV(od 09/2024) zatím za rok 2024 viz. obrázek. Počítám, že do konce měsíce se hodnota nákupu ze sítě přehoupne přes 3MWh. Přesně jak popisujete, tak kritická je zima, zbytek roku veškerou spotřebu utáhne 9.96kWp FVE spolu s 11.2kWh záložní baterií. Když to tedy vezmu s nějakou rezervou, tak potřebuji nakoupit za rok řekněme 4MWh. Pokud bych je vyrobil lokálně z LPG pomocí elektrocentrály, vyšlo by mě to na nějakých 8Kč/kWh, tedy 32k Kč a potřeboval bych na to 864kg LPG, běžný zásobník na LPG na topení pro rodinný dům má běžně kapacitu 1.1t LPG. V takové konfiguraci mohu mít kompletní ostrovní systém, nákladově by to v podstatě vycházelo stejně, jako nyní celoroční platba za jističe, plus zimní spotřeba. Tolik tedy k příkladu mě nejbližšímu, tedy zajištění energie pro domácnost.
Co se týče obecného problému zajištění energie pro ekonomiku, zejména průmysl, tam nejsem odborník, čili informace čerpám od lidí, kteří se tím zabývají profesionálně. Korupce u OZE je víceméně česká specialita v souvislosti s prvním solárním boomem, ale z principu věci montování FV panelů na střechy rodinných domů a fabrik v porovnání se stavbou a provozem jaderného zařízení moc prostoru pro korupci nedává.
Akumulace je alfa a omega, energie je dost, jenom ne vždycky tehdy, když je potřeba. Veškerá energie(včetně ta z fosilních paliv) na planetě pochází z toho fúzního reaktoru, který denně vídáme na obloze. EU je celkem kompaktní celek, ale pořád dost geograficky rozlehlý na to, aby když nefouká u Baltu, tak foukalo v Normandii nebo svítilo na Sicílii, čili řešením je propojení oblastí se zdroji energie s oblastmi spotřeby a dostatečné akumulační kapacity. V souvislosti s elektromobilitou se počítá s využitím elektromobilů pro akumulaci a vyrovnávání sítě. V ČR je přes 6 milionů automobilů, kdyby měl každý v baterii s kapacitou 60kWh, což už je dnes v podstatě běžné, tak je to 360GWh energie, to je jako 180 Temelínů. I kdyby se k akumulaci a vyrovnávání sítě použilo jenom 1% této kapacity, tak jsou to pořád skoro 2 Temelíny, které mohou v případě potřeby dodávat energii do rozvodné sítě a nabít se v době, kdy je elektřiny přebytek třeba z větrníků u Baltu nebo FVE v Andalusii.