• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    PES
    PES --- ---
    Btw. tady se také rozšoupli...

    Green Deal musí být zničen. Úplně, trvale a bez kompromisů, řekl Babiš Patriotům - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/babis-green-deal-patrioti.A250208_134423_domaci_vank
    PES
    PES --- ---
    PAN_SPRCHA: byl to rámec... a také něco o "pětiletkách revizí" - kde likvidace průmyslu a tím i ekonomiky a pád do propasti se dá vzít jako "špatná cesta" a důvod ke zrušení té "špatné cesty" (vyplývající ze špatných a nesplnitelných cílů)...

    Evropský klimatický zákon (schválen v červnu 2021, neobsahoval konkrétní opatření jako taková. Stanovil pouze právně závazné cíle: Dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050 (nulové čisté emise skleníkových plynů). Zvýšení cíle pro rok 2030 – snížení emisí o minimálně 55 % oproti roku 1990. Zavedení mechanismu průběžného hodnocení – Komise bude každých 5 let hodnotit, zda je EU na správné cestě. Byl konkrétní pro rámcové cíle – v vytvořil právní povinnost pro EU a členské státy směřovat ke klimatické neutralitě. Nebyl konkrétní pro jednotlivá opatření – zákon neobsahoval konkrétní mechanismy, jak těchto cílů dosáhnout.

    Konkrétní opatření přišla až s balíčkem Fit for 55 (schvalovány postupně 2022–2023, EK začala představovat tato opatření v červenci 2021), zahrnoval:

    Revizi obchodování s emisemi (EU ETS) – zahrnutí dopravy a budov.

    Konec prodeje nových aut se spalovacími motory do roku 2035.

    Uhlíkové clo (CBAM) – uhlíková daň na dovoz zboží.

    Přísnější cíle pro jednotlivé státy v sektorech mimo EU ETS (nařízení ESR). Původně měla ČR cíl snížit dopad o 14 %, tímto se zvýšil na 26 %. EU jako celek má 55 %.

    Klimatický zákon sám o sobě neobsahoval konkrétní opatření, pouze stanovil rámcové cíle. Konkrétní opatření byla schválena později v rámci Fit for 55 a dalších navazujících zákonů. Schválení EKZ tedy neznamenalo automaticky schválení konkrétních změn v dopravě, průmyslu nebo energetice, ale dalo na druhou stranu právní základ pro jejich přijetí v následujících letech.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: tvl jaký rámcový souhlas? To co podepsal byl 100% greendeal.... doslova se to jmenovalo "cesta ke klimatické neutralitě" včetně všech dílčích cílů.
    Žádné naznačení ani dva prstíčky.

    Já nevěděl že někdo na nyxu věří tomu co o tom teď Babiš no prostě lže.
    PES
    PES --- ---
    Škoda, že tehdy podepsal byť i jen "rámcový souhlas" - nedával pozor jako dítě u pohádek se Smolíčkem "Jen dva prstíčky..." :-/

    Green Deal musí být zničen. Úplně, trvale a bez kompromisů, řekl Babiš Patriotům - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/babis-green-deal-patrioti.A250208_134423_domaci_vank
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Na nizsi ceny staci par novych LNG terminalu/nalezist nebo umoudreni imperialnich choutek Ruska nebo zacatek ukrajinske tezby plynu v Cernem mori, nebo recese v Cine…

    Na druhou stranu do peti let zacne ustupovat bridlicova tezba v USA (peak) a to bude pusobit pozitivne na rust cen. Doufejme ze do te doby umre Putin nebo neco podobneho
    PES
    PES --- ---
    PAN_SPRCHA: předtím se báli, že je virtuálně sežerou média, ale teď se bojí, že je vezmou na vidle lidi, kteří to platí - a to by je bolelo fyzicky
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MAKROUSEK: no jak ve kterých........
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PAN_SPRCHA: Lide pracujici v energetickych spolecnostech maji prilis vysoke platy ;-)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MAKROUSEK: kdyby před tak třema rokama vydali takovouhle zprávu tak by je média sežrala. Ten mediální posun byl docela rychleji, stačilo pár let vyšších cen
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: když odstraníš GD a necháš systém obchodování s energiemi tak jako teď, může se to velice lehce stát že cena pro koncáky zůstane stejná nebo i bude růst a jediný co se ti změní budou zisky energetických společností.

    Já si dokonce fakt myslím že přesně to by se stalo.




    Máš v místnosti slona a krávu a už několik let slyším o tom že celý problém je v krávě. Ano kráva je velký zvíře, ale do pytle slon!!!!!
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PAN_SPRCHA: To je hrozne vtipny, protoze jsem si pred dvema lety s Equinorem povidal a rikali mi, ze fosil je fujky fujky a ze presaltovavaji firmu smerem k CCS, ze uz zadnou ropu a plyn tezit nebudou.
    PES
    PES --- ---
    PAN_SPRCHA: tak GD je jedna část problému - navíc taková, že lze odstranit jedním rozhodnutím (byl by to krutý řez těm, kteří se na tom pakují, ale to bude nakonec tak jako tak nutné)...
    ...zisky energospolečností - to je naneštěstí jiný problém, otázkou je, zda nastavení společnosti (myšleno lidské spolecnosti) a politiků by se dokázalo dostat na model, že energie je dnes tak základní a nezbytnou potřebou, že by se zisk začal regulovat tak, aby se to nevyplatilo tahat z lidí předraženými cenami anebo se z energeticky stane (u nás opět) nesoukromý sektor (bohužel se všemi riziky tohoto typu uspořádání).
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: Greendeal dělá tak pětinu nárůstu cen. Čtyři pětiny jdou do nárůstu zisků energetických společností. I jedna společnost má vyšší čistý zisk než je celý objem s obchodování s povolenkama v celý EU dohromady.

    Energetický společnosti ti na greendeal kašlou

    -Increasing oil and gas production, expecting more than 10% growth from 2024-2027

    -Reducing investments to renewables and low carbon solutions to around USD 5 billion in total after project financing for 2025-2027

    -Lowering expected capacity in renewables to 10-12 gigawatt by 2030

    Equinor fourth quarter and full year 2024 results - Equinor
    https://www.equinor.com/news/equinor-fourth-quarter-and-full-year-2024-results




    Tedy problém je v nastavení cenotvorby a systému obchodování s energií. Pokud ho vidíš jen v Greendealu tak buď nevíš o čem mluvíš nebo v tom jedeš taky.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    PES: Tak jak se to vezme…

    “…Tusk zdůraznil, že jeho země vybuduje svou první jadernou elektrárnu a začíná největší investici v Evropě do dalších větrných elektráren na Baltu….”
    PES
    PES --- ---
    EU musí přijmout opatření ke snížení cen energií, řekl Tusk o prioritách - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-eu-musi-prijmout-opatreni-ke-snizeni-cen-energii-rekl-tusk-o-prioritach-40508186

    Tak co? Odpískat GreenDeath anebo prohlásit Tuska dezolátem? ;-)))
    PES
    PES --- ---
    Jen tak na okraj...

    Zemětřesení ve vedení Porsche. Kandidáty do vedení hledají i ve Škodě - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/blume-zellmer-meschke-platen-porsche.A250206_095844_automoto_fdv
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    HANZS: však to řeší deepseek :)
    PES
    PES --- ---
    Do Dlouhých strání nateče přes 800 milionů korun - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-do-dlouhych-strani-natece-pres-800-milionu-korun-40507478
    HANZS
    HANZS --- ---
    JIMIQ: Jsem zvědavej jak to bude v USA, kde to aktuálně vidí tak, že rozvoj AI bez jaderek možný nebude...
    PES
    PES --- ---
    MAKROUSEK: bez energie není civilizace ;-)))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam