• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    MAKROUSEK: Od května začínají byt měsíční fixace u Tedomu opět zajímavé:
    Elektřina 2 914 Kč/MWh vč DPH
    Plyn 1 833 Kč/MWh vč DPH - stále bída
    PES
    PES --- ---
    MAKROUSEK: plyn teď v reklamě v TV nabízí ČEZ za 1100Kč/MWh či tak nějak...
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    MAKROUSEK: Zatim to teda vychazi vyrazne hur nez u CEZu se zavazkem na 2 roky. Nebo neco nevidim?
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    Kdyby to nekoho zajimalo, udelal jsem si vyvoj ceny za elektrinu a plyn Jistoty na mesic od TEDOMu (vcetne DPH)

    PES
    PES --- ---
    5 zařízení s celkem 12.5GWh (po ~2.5GWh segmentech)...

    :: OSEL.CZ :: - Čínský gigant BYD vybuduje největší síťovou baterii světa pro Saúdskou Arábii
    https://www.osel.cz/13924-cinsky-gigant-byd-vybuduje-nejvetsi-sitovou-baterii-sveta-pro-saudskou-arabii.html
    PES
    PES --- ---
    Pro zajímavost...

    Studentka vyřešila stoletý matematický problém. Výkon větrných elektráren poskočí 1 % – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/studentka-vyresila-stolety-matematicky-problem-vykon-vetrnych-elektraren-poskoci-1-/sc-870-a-233334/default.aspx

    Studentka leteckého inženýrství na Penn State University Divya Tyagi vyřešila téměř sto let starý matematický problém. Její práce přináší elegantní řešení otázky, kterou v roce 1935 formuloval britský aerodynamik Hermann Glauert. Zabýval se optimálním výkonem větrných turbín.

    „Vytvořila jsem dodatek ke Glauertovu problému, který určuje optimální aerodynamický výkon větrné turbíny tím, že řeší ideální podmínky proudění pro maximalizaci výkonu,“ vysvětluje Tyagi. Zatímco Glauert se zaměřil pouze na koeficient výkonu, který měří účinnost přeměny větrné energie na elektřinu, Tyagi zpřesnila a rozšířila existující model o další důležité faktory.

    Vedoucí práce profesor Sven Schmitz zdůrazňuje význam tohoto rozšíření: „Bylo nutné vzít v úvahu i sílu tahu po větru a moment ohybu kořene. Větrné turbíny tomu musí také odolávat. Potřebujete pochopit, jak velké je celkové zatížení, což Glauert neudělal.“

    Tyagi použila metodu variačního počtu, která jí umožnila celý problém výrazně zjednodušit. Její řešení je tak elegantní, že si podle Schmitze „najde cestu do učeben po celé zemi i po celém světě“. Praktický dopad tohoto výzkumu je značný – zlepšení koeficientu výkonu velké větrné turbíny i o pouhé 1 % může výrazně zvýšit její energetický výstup.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PES: jestli to nebude tím, že uplně stejně roste počet solárů...
    PES
    PES --- ---
    V Česku výrazně roste počet požárů fotovoltaických elektráren. Mohou za to i loňské povodně - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/krimi-v-cesku-vyrazne-roste-pocet-pozaru-fotovoltaickych-elektraren-mohou-za-to-i-lonske-povodne-40510124
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ještě není podepsaná smlouva ale už máme rok skluz :D

    Časový plán Dukovan se mění. Klíčové smlouvy budou podepsány později
    https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/casovy-plan-dukovan-se-meni-klicove-smlouvy-budou-podepsany-pozdeji

    Termíny pro uzavření těchto smluv byly prodlouženy již potřetí. Původní text smlouvy předpokládal, že obě smlouvy budou podepsány již 28. června 2024.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    A ted trochu optimismu:

    BP opouští zelenou strategii. Zvýší investice do ropy a plynu - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-bp-opousti-zelenou-strategii-zvysi-investice-do-ropy-a-plynu-40510739
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    InfoLink: 222 GWh more energy storage worldwide in 2025 - Energy Storage
    https://www.ess-news.com/2025/02/25/infolink-222-gwh-more-energy-storage-worldwide-in-2025/
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    OMNIHASH: "nejsem zemědělec, ale na hektarový pole obilí potřebuješ dva frajery"
    LOL, zemedelec teda fakt nejsi :) Ja taky ne, ale jsem v boardu mistniho ZD, takze celkem presne vim, ze obdelavame cca 1500 hektaru a cely druzstvo ma 17 zamestnancu vcetne predsedy a pani co dela administrativu.....
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    Tak na agrovoltaiku/intenzivní farmaření potřebuješ podstatně víc, než jenom naházet na pole patky a osázet je solárama, to je na kompletní předělání celýho zemědělství... nejsem zemědělec, ale na hektarový pole obilí potřebuješ dva frajery, jednoho s traktorem/kombajnem, a druhýho s náklaďákem, co to odváží do sila. Na stejný pole zeleniny/chmelu ptřebuješ k tomu dalších jánevím padesát lidí, co to tříděj, vyhazujou z toho bordel, balej atd...
    PES
    PES --- ---
    CRAZY_IVAN: proto píši "ambivalentní" - beru to asi tak jako ekvivalet FVE na/nad parkoviště
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    PES: tak jinak, odhlédneme od tvého architektonického cítění a cítění pro krajinu ... dokážeš uznat přínos agrovoltaiky? Dává ti to smysl? Chápeš, že je to pro kytičky dobré a pro farmáře taky?
    PES
    PES --- ---
    PAN_SPRCHA: mám jen obavy, že když na to bude podpora/dotace, tak ty konstrukce budou růst (opět) bezhlavě živelně
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: to jsou dvě různý věci. Agrovoltaika se dělá pro intensive farming. To vypadá podobně i bez těch panelů.
    Jasně na pole s pšenici by to byla blbost
    PES
    PES --- ---
    CRAZY_IVAN: ambivalentní postoj - přijde mi tam zvěrstvo muset instalovat konstrukce, takže leda tam, kde nějaké konstrukční/nosné prvky pro to "agro" jsou nezbytné, ale nikoliv to stavět do polí obecně
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    PES: agrovoltaika nic?

    Solar Panels Plus Farming? Agrivoltaics Explained
    https://youtu.be/lgZBlD-TCFE?si=2riXkh3Bmf1TeQkB
    PES
    PES --- ---
    JIMIQ: no ty černé tašky (zvláště na těch satelitech) považuji fakt za "zlo"
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PES: bydlim v novem satelitu u krajskeho mesta a 90% strech jsou cerne tasky :)
    A i ty klasicke cervene maji albedo 0,7 a panely 0,8… prast jak uhod
    PES
    PES --- ---
    PES: akorát ještě vyřešit ty tepelné ostrovy, když v takových místech by bylo potřeba mít "zelené střechy" a ne skoro černé panely absorbující téměř všechno záření a většinu přemění akorát na to teplo :-/
    PES
    PES --- ---
    JIMIQ: jakékoliv soláry nad volnou krajinou/půdou jsou zvěrstvo kdekoliv... to patří jedině na střechy/jižní zdi a nad parkovací plochy apod.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Krkonošská louka plná solárů? Nabídka stavby elektrárny je pro Rudník dilema - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/rudnik-cervena-vysina-fve-solarni-park-petice-8m-group.A250221_152621_hradec-zpravy_tuu
    Tohle mo nejak nevychazi - 15ha je 150 000m2, 2m2 panel ma 500W, takze 37,5MW… takze vyuzijou necelou ctvrtinu pozemku na 8MW?
    PES
    PES --- ---
    Vítkovické bateriové úložiště se osvědčilo, na Bruntálsku přibudou větrné parky - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/baterie-cez-vitkovice-vetrne-parky-bruntalsko.A250222_840682_ostrava-zpravy_jog
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    A jeste jedna CA. K sutainability a uhlikove stope

    U.S. startup unveils highly automated, low-waste solar panel recycling tech – pv magazine International
    https://www.pv-magazine.com/2025/02/21/u-s-startup-unveils-highly-automated-low-waste-solar-panel-recycling-tech/

    The startup’s material recovery rate is certified by Switzerland-based SGS. “Our recovery equipment was tested by SGS with certification that stated 99.3% recovery rate and currently shows that each panel’s energy consumption for the recovery is at 1 kWh,” Andrew Hung, PV Circonomy CEO, told pv magazine.

    ...

    The equipment relies on so-called vision artificial intelligence-vision (AI vision) technology and machine learning to scan the panels, identify the make and model based on the company’s database, recognize PV panel components’ form factors, and automatically adjust itself to the tasks without human intervention.

    “All PV Circulators are built in a neural network to share optimized experience, preventing duplicate machine learning processes,” said Hung.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Californi-a

    Forty-eight days into 2025, CAISO gas use for electricity is down almost 28%, while battery use is up 78%, and solar has already met 100% of demand in the midst of winter.

    California off to a strong clean electricity start with solar up 33.8% – pv magazine International
    https://www.pv-magazine.com/2025/02/21/california-off-to-a-strong-clean-electricity-start-with-solar-up-33-8/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    :: OSEL.CZ :: - Core Power hodlají masově vyrábět plovoucí jaderné elektrárny pro pobřeží USA
    http://www.osel.cz/13920-core-power-hodlaji-masove-vyrabet-plovouci-jaderne-elektrarny-pro-pobrezi-usa.html
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    MAKROUSEK: ono to neni jenom o znečišťování prostředí, ale závislosti na fosilech
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    CRAZY_IVAN: Tak jiste. A taky je treba zakazat vyrobu vsech hnusnych zbrani, ktere jenom znecistuji zivotni prostredi.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    Teď Evropa potřebuje směřování na greendeal víc než kdy dřív. S výhledem na království americké, které nám dodává spoustu fosilních paliv, na které jsme závislí, je třeba green deal dal tlačit a snižovat závislost.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam