• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    PES: "stát řekne "kup si BEV a dáme ti +200k" ... a hned tím BEV zdraží o 200k" i v návaznosti na tohle, cos teď napsal je to blbost, protože třeba cena tesel byla konzistentní napříč trhy, stejně tak ostatní auta
    PES
    PES --- ---
    CRAZY_IVAN: funguje to úplně stejně, dotace zastaví či částečně otočí křivku poklesu ceny výrobku. Tečka.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    (u aut bys mohl zkusit vytáhnout, že pak nebyl takovej tlak na výrobce aut snížit cenu, ale i tak by ten větší zisk šel výrobcům třeba na vývoj kvalitnějších BEV, takže by to zase posunulo elektrifikaci a tedy by dotace měla smysl v posunu technologie)
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    PES: ano ano, ale řešilo se to u aut a psal jsi o BEV a ta dotace už začala v minulosti, takže by mě zajímalo info u aut. Protože jinak tohle přeskakování jak se ti to hodí a nasazovat něco na jinej produkt byl zbytečnej plác.
    PES
    PES --- ---
    CRAZY_IVAN: to s dotacemi se bere od toho, že dotace v hodnotě X odstraní tlak na snižování ceny zhruba v hodnotě X.

    Zkušenosti s tím mám celkem velké z dotací na kde jaké zateplení a podobně koncipované dobroserské dotace...
    ... zateplení domu (jeden z dotačních projektů, kde se to projevilo v plné nahotě)

    - stavební firma navíc s "razítkem" že může dělat dotační akce (tehdy bylo podmínkou dotace mít jen státem "certifikovanou" firmu) zateplení stála i po odečtení dotace dokonce ještě o něco více než firma, která to dělala bez dotace (certifikát kvality i certifikát výrobce toho zapalovacího materiálu o správné montáži měly obě stejný)

    - a to jsem viděl srovnání několika nabídek firem jak "se státním razitkem" tak bez něj a vždy to bylo u těch "dotačních" o cenu dotace navíc
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    PES: tak já ti tu dám ještě delší graf, třeba uznáš, že to vykusuje z uhlí a plynu a že to je dobře pro zdraví a přírodu?

    o některých víkendech sotva uhelky a plynovky jely ... ve všední dny, třeba úterý 24.6. to vykouslo z uhlí a plynu znatelně. Teď si představ, že bychom tu měli těch solárů víc (v tom sakra zaostáváme) a k tomu baterky ... ty křivky a zátěž na přenosovou soustavu by byla hned jiná.

    Fakt mi to nepřijde nějak těžký :D

    --

    A ty dotace odpovídáš na něco úplně mimo dotaz a tvoje tvrzení, na který reaguju a který bych rád věděl, odkud se bere: "stát řekne "kup si BEV a dáme ti +200k" ... a hned tím BEV zdraží o 200k"

    PES
    PES --- ---
    CRAZY_IVAN: ale ten rozdíl spotřeby uhlí není tak enormní

    a ty dotace myslím vážně, prostě žádné dotace korporátům a soukromým firmám na tyhle "hračky", které si mají pořizovat ze svého zisku (stejně si náklady odečtou/odepíši hodnotu, což obyčejný občan nemůže, ale daně na tohle platí)

    stejně tak jako nesouhlasím s ETS2, zvláště v podobě jako spekulativní investiční nástroj. pokud teď opatrné odhady v médiích tvrdí, že to bude průměrnou domácnost stát něco přes 10tis. Kč ročně navíc, tak jelikož spekulativní obchody ty ceny vyženou skrz strop, tak to bude spíš 20k ročně...
    ...a když to vezmu osobně, prostě to bude 20k navíc k tomu, co mi stát z mé práce bere už teď, které např. NEBUDU mít na investice do jakýchkoliv úsporných či eko opatření
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    PES: ano, topí pod kotlem, ale výkon nejede například na 100% jako když je tma. Ty vážně zpochybňuješ, že když svítí, tak uhelky nemusej jet na plný výkony, ale třeba na minimu? A že to je dobře pro zdraví a přírodu? :D

    A ty dotace? Nebo to jen tak vždycky něco plácneš pro to, abys něco plácnul?
    PES
    PES --- ---
    CRAZY_IVAN: že nevyrábí enegii resp. že se zrovna nepodílí na mixu neznamená, že netopí pod kotlem...
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    PES: tak proč je tam takovej dip v generaci uhlí? ten tvuj výkřik nedává zase moc smysl. Generace ze slunce neni on/off.

    Plus mohl bys mi dát nějaký info k tomuhle: [PES @ Elon Musk] který auto v ČR zdražilo o 200k potom, co zavedli dotaci 200k?
    PES
    PES --- ---
    CRAZY_IVAN: při setrvačnosti uhelky a nutnosti udržovat oheň se tam to uhlí pálí stejně...
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    zajímalo by mě jestli je tu fakt někdo, kdo si myslí, že to, jak soláry vykusujou tu spotřebu uhlí, je špatně
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    To tam myslim neni, ale mam tohle

    VDFLAT
    VDFLAT --- ---
    PAN_SPRCHA: Měl bys ten samý graf vyfiltrovaný jen na ČR? Díky.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    Evropský energetický mix včera.....ten solár už je docela síla a ty úzké hnědé proužky uhlí jsou taky někde úplně jinde než si je většina Čechů představuje

    Screenshot-20250629-125447-1
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    "Proč bychom se měli snažit, když Čína nic nedělá?!"

    Podle dat společnosti Ember vypustily Spojené státy americké a Evropa v sektoru výroby elektřiny v prvním čtvrtletí letošního roku celkem 801 milionů tun emisí CO2, což je o 53 milionů tun, respektive 7 % více než ve stejném období roku 2024.

    I přes uvedený nárůst emisí CO2 z výroby elektřiny v USA a Evropě však zůstaly globální emise CO2 připadající na výrobu elektřiny prakticky stejné, a to díky poklesu emisí CO2 v Číně meziročně o 60 milionů tun.
    GOR
    GOR --- ---
    JIMIQ: Jen drobny dodatek - nove menice umi regulovat Q i kdyz zrovna nevyrabi. V takovem rezimu si berou cinny vykon ze site.

    Znam jednoho provozovatele, co si to overil na vlastni penezenku - stridace dostavaly od PDS instrukci o velikosti Q, ale dle smlouvy o pripojeni mel bejt ucinik pri odberu 0,95 - 1, coz tedy logicky nebylo dodrzeno.
    PES
    PES --- ---
    VÍTR A SOLÁRY: Moratorium ve Francii - Neviditelný pes
    https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/vitr-a-solary-moratorium-ve-francii.A250625_091428_p_klima_nef

    Ve čtvrtek 19. června nebyla řada francouzských levicových poslanců v práci. To využila konzervativní pravice a nechala v parlamentu odhlasovat moratorium na nové solární a větrné projekty. Jak informoval portál Europeanconservative.com, pozměňovací legislativní návrh předložil republikánský poslanec Jérôme Nury. Zdůraznil, že je třeba okamžitě zastavit výstavbu nových solárních a větrných zařízení „na dobu nezbytnou k provedení objektivní a nezávislé studie, která by určila optimální skladbu zdrojů energie pro Francii z ekonomického i ekologického hlediska“.

    ...

    Francie také legislativně potvrzuje obnovení francouzského jaderného programu, včetně opětovného spuštění elektrárny Fessenheim uzavřené v roce 2020 a výstavby 14 nových reaktorů do roku 2030. EdF dokonce loni prohlásila, že její ambicí je postavit každý nový reaktor za 70 měsíců (její poslední zprovozněný reaktor ve Flamanville v prosinci 2024 s výkonem 1,2 GW ovšem stavěla 17 let). Cílem je zvýšit do roku 2050 současný instalovaný výkon 63 GW v 57 jaderných reaktorech o 27 gigawattů v rámci plánu země na dosažení uhlíkové neutrality. Francie je jadernou velmocí Evropy a zároveň největším světovým čistým vývozcem elektřiny. Aby mohla financovat své jaderné plány, EdF uzavřela s vládou dohodu, která jadernému obru umožní prodávat elektřinu z jádra za cenu kolem 70 eur za MWh (v přepočtu 1,75 Kč/kWh) poté, co v roce 2026 vyprší sazba 42 eur/MWh (v přepočtu 1,05 Kč/kWh).

    ...

    V roce 2022 se Francie překvapivě stala největším čistým dovozcem elektřiny v Evropě. Zavinilo to zanedbání údržby jaderných zařízení v době covidové pandemie, kdy byla odstaveno až 40 % jaderných zdrojů. O rok později - mj. s nasazením 200 svářečů z Kanady - se Francie opět stala největším exportérem elektřiny v EU. S 89 terawatthodinami (TWh) exportu elektřiny v roce 2024 Francie překonala svůj předchozí historický vývozní rekord 77 TWh z roku 2002.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Takze OZE jako takove za to nemuzou, muze za to nastaveni od regulacniho uradu, pricemz toto nastaveni (regulace jaloveho vymonu) je v CR i jinde v Evrope udelane na rozdil od Spanelska spravne
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tohle tady myslim nebylo
    Jak probíhal španělský blackout 28. dubna? Díl I.: přepětí a vliv OZE - TZB-info
    https://m.tzb-info.cz/elektroenergetika/28608-jak-probihal-spanelsky-blackout-28-dubna-dil-i-prepeti-a-vliv-oze
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam