DENDROBATA:
GREGI:
DARJEEL:
Já mám na to tenhle pohled. Ať už někdo bydlí v rodinném domě nebo bytě, vždycky bydlení zahrnuje nějaké činnosti, které člověk potřebuje opakovaně vykonávat. Pro tyhle činnosti potřebuje určený prostor.
Kromě základních činností (vykonávání hygieny, přípravy jídla a stolování, odpočinku a spánku, shromažďování rodiny, práce u PC, pohybových aktivit apod.), někdo doma může ještě potřebovat vykonávat i jiné individuální činnosti. Klavírista potřebuje ještě místo na klavír. Švadlena střihací stůl, pannu, stůl se šicím strojem, atd.
Pro každou takovou činnost je potřeba nějaký minimální prostor, který vychází z rozměrů člověka. Je to hranice, kdy menší už by to nebylo pro užívání pohodlný, nebo dokonce by to nebylo možný užívat (př. minimální rozměr pro průchod člověka). Pak jsou rozměry optimální, který člověku přidají určitý komfort. No a když už je někde prostoru k dipozici tolik, že si někdo zařídí např. koupelnu o velikosti optimální ložnice, tak takový prostor bych nazvala luxusní.
Jinými slovy, "malé bydlení" pro mě znamená, že je to bydlení zařízené s rozměry obytných místností a s rozměry vybavení takovými, že jsou nebo se blíží rozměrům minimálním, nebo v extrémnějších a méně běžných případech tu hranici dokonce překročí a jsou zařízené na míru nějakým originálním způsobem. Ale to už by třeba dalo nazývat "extrémně malá bydlení".
Nebo by malé bydlení mohlo být i takové bydlení, které prostě oproti běžnému bydlení neposkytuje prostor pro úplně všechny běžné činnosti. Ale to už bysme asi mluvili třeba o rekreačním bydlení nebo jiných typech.
Ale souhlasím s váma, co jste psali, že to může být pro každého jinak - to co pro nás může být malé, může být pro jinou kulturu s jinými životními podmínkami běžné, nebo dokonce luxusní. Stejně tak bydlení, které je pro 1 člověka optimální, už pro 2 spolu žijící lidi bude pravděpodobně malé, atd. atd., nebo pro někoho může být z nějakého důvodu optimální to, co je pro většinu už luxusní (př. obrovské vzdušné prostory loftových bytů). Ale pokud se o tom budeme bavit obecně, tak bych považovala za základní to srovnání s minimálními rozměry, protože se to vztahuje přímo k člověku, jeho tělu a základním životním potřebám, nikoliv k nějakému trendu nebo ekonomické a sociální situaci.
TL;DR: "Malé bydlení" = menší, než je obvyklé - nebo - menší, než optimum