Nedavno jsem mel prilezitost stravit nejakou chvili s Alesem Michlem v diskuzi o moznosti ekonomickeho rustu v ramci Evropy. V podstate jsme se shodli na tom, ze pokud v ramci Evropy uz je mozny rust vicemene jen rozsirenim trhu na ukor konkurence. Spotreba nijak zvlast neporoste, neobsazene trhy neexistuji. Jenze ziskavani "market share" na ukor konkurence neni neco trvaleho, potrebuje zaroven zvyseni nakladu na reklamu, inovace, bonusy atd a nese rizikove faktory navratnosti. U globalnich firem je mozne kompenzovat nizky rust v Evrope, rustem v Asii, Jizni Americe i Africe, jenze tahle moznost pro stredni a male firmy je nedosazitelna ( nebo jen se znacnym rizikem). Proto je vhodne zacit uvazovat o tom, zda u takovych firem neprekonat nechut k nasim vychodnim sousedum a zamerit sve iniciativy tam. A tady by se mel i stat pokusit oddelit politicke postoje od ekonomickych zajmu a tyto iniciativy podporit. Prezident ma tady dost slusne moznosti a jako urcite pozitivum u Zemana vidim to, ze si je jich vedom a hodla je vyuzit. Vlada by ho v tomhle nemela podrazet. Ne, ze by tato iniciativa uz ted nebyla vyuzivana ruznymi malymi firmami, nicmene zde citim dost prostoru pro expanzi.
To druhe je dlouhodobejsi - co muzeme nejlepe vyvazet? Suroviny moc nemame, zpracovatelsky prumysl se zmenil spis na pomocne montovny a nevidim prilis moznost na nejakou zmenu. Zemedelstvi jsme slusne podelali a budeme mit co delat dostat ho alespon na konkurencni stav uvnitr statu.
Ale prostor je ve vyvozu odborniku - to neni novum, kdysi to o nas platilo a nasi mistri, konstrukteri, montaznici, stavbyvedouci atd byli ve svete zadanym artiklem. Komunismus to zabil. jeste chvili sice tyl napr. z vystavby cukrovaru v Asii, ale pak to cele skoncilo.
Jenze to znamena zmenit cely vnitrni system - podpora a uznani vyucnich oboru, podpora vzdelani a hlavne jeho kvalitu - radeji mene kvalitnich, nez halda podprumeru. Investice do vzdelani je pro nas nutna, jenze jako cely system, nikoli jen jednotlive akce - tedy nikoli jen vysokoskolske studium a skolne, ale zvlaste ted umirajici odborne stredni skolstvi a ucebni obory, podpora umisteni techto absolventu po par let nutnych pro praxi - napr. nezdaneni jejich zamestnavatele za jejich praci po tri roky od nastupu atd atd.
Vyvoz odborniku a jejich schopnosti, nikoli vyvoz pracovni sily typu Ukrajinec, to by mohl byt zpusob jak podporit nas export v dalsi etape.
Opet mi pripada, ze si Zeman tohoto aspektu vedom je ... jenze ma silu a moznost to ovlivnit?
Nevim, zda to sem patri, ale otazky tu jsou a kdyztak to smazte.