Fyzik Mike Culloch, který stojí za teorií kvantizované setrvačnosti (což je jedna z teorií modifikované newtonovské mechaniky), svojí teorií kromě rotace galaxií či Emdrivu (konrétně ten Emdrive se ještě může ukázat jako problematický) vysvětluje i tzv. Pioneer anomaly. S jejím oficiálním zdůvodněním (skrze vyzařované teplo) není spokojený a dává jí do souvislosti i s dalšími průletovými anomáliemi ostatních rychlých kosmických sond.
Navrhl jsem mu dnes na Twitteru experiment, v rámci kterého by byl na vysokou únikovou rychlost ze sluneční soustavy urychlen prostý laserový odražeč (podobný, jaké byly dopraveny na povrch Měsíce nebo jaké budou dopraveny na povrch Marsu). Takováto primitivní "fyzikální sonda" by měla řadu výhod:
1) vysoká odolnost - odražeč by šlo urychlit na mimořádně vysokou rychlost velmi nízkým průletem blízko Jupitera - přežila by jakékoliv množství radiace.
2) nevyžaduje žádné napájení radioaktivním zdrojem. Tím pádem by byla vhodná i jako první sonda ESA za hranice naší sluneční soustavy (ESA má reálnou nabídku od NASA na umístění doprovodného payload pro Europa orbiter, který bude vypouštěn pomocí SLS - ESA ale současně má politické i technické problémy s vlastními RTG elektrickými zdroji)
3) vysoká, prakticky nekonečná životnost: laserové pulsy, které bychom směrem k odražeči vysílali, by musely být samozřejmě postupně silnější, ale současně by byly vzhledem k přirozené divergenci paprsku méně náročné na přesné zaměření. Stejně tak by odrazy mohlo začít být nutné pozorovat kosmickými teleskopy, apod.
4) objekt by se stal nejrychlejším tělesem, vzdalujícím se ze sluneční soustavy a během našich životů by předhonil Voyagery (tady je trochu problém, že nevíme, jestli by s tím NASA souhlasila šlo by ale o společný projekt NASA/ESA, tak snad ano).
5) bonus science: odražeč umístěný velmi daleko v kosmu a vzdalující se známou rychlostí by (možná) současně mohl hrát roli i při hledání gravitačních vln (tímto si popravdě nejsem jistý, ale narážím na projekt LISA pathfinder...)
6) velmi alternativně (ale tímhle si opravdu nejsem zcela jistý) by kombinace silného laseru umístěného v kosmu s teleskopem umístěným výrazně jinde vůči Sluncu, než je Země umožnila změřit přesnou vzdálenost k ohnisku Slunce coby gravitační čočky. Tímto by v podstatě mělo jít "zvážit" Slunce (nejsem si ale jistý, zda by stejného efektu nešlo dosáhnout i jednodušeji, ale trik s tím odrazem podle mě spočívá v tom, že Slunce samo o sobě nebude v zorném poli teleskopu). (Hypotetická astronomická mise do ohniska gravitační čočky Slunce je jedním z nadějných kandidátů na přímé pozorování exoplanet - ale taková mise bude potřebovat znát polohu tohoto ohniska velice přesně)
Mike Culloch v současné době údajně má k dispozici grant od DARPA a má na rozdíl ode mě konexe, aby příslušnou misi dokázal navrhnout, současně by taková mise zřejmě dokázala definitivně vyrátit či potvrdit jeho fyzikální teorie.
Pokud by se potvrdila anomální rychlost vzdalování tělesa bez _jakéhokoliv_ palubního zdroje energie, šlo by opravdu o nejdůležitější pozorování ve fyzice za několik posledních stovek let a bez debat zdroj nové fyziky. Byl by to vlastně nový Michelson-Morley experiment, ale v nesrovnatelně větším měřítku a na větší rychlostní škále.
Pokud by žádná anomalie nebyla nenalezena, znamenalo by to sice vyvrácení celé skupiny alternativních modifikovaných teorií gravitace a setrvačnosti, což by mi sice bylo líto, protože sám jsem se ochoten se klidně vsadit, že by anomální zrychlení naměřeno bylo - ale pořád by to byla poctivá věda a ne jen samoúčelný rekord.
Na rozdíl od "Breakthrough Starshot" nevyžaduje tato mise skoro žádnou novou technologii - naopak, jde v podstatě o něco, co mohlo být realizováno už koncem 60tých let (takový odražeč klidně mohl být i na Pioneerech, kdyby to bylo někoho napadlo...). Je to natolik low-tech, že to bývali klidně mohli udělat Rusové (a získat tak jeden laciný rekord do sbírky).
Jediný reálný problém je, že nevím, na jakou vzdálenost lze dnes odražeče používat (myslím že na Kosmoschůzce se přednášelo, že jeden takový odražeč dopraví na povrch Marsu mise Insight... ale na jak velkou dálku jsme ještě schopní se vůbec laserem trefit a současně pozorovat odraz?)