holka co delala v rek. tymu mi pise:
"v Afgh. pusobi na centr. urovni WHO, ICRC (cerveny kriz/pulmesic), UN a potom francouzsko-afganska MRCA (
http://www.mrca-asso.org/). Kontakty na ně najdeš na webu, stačí googlit, nic přímo nemám. Tohle jsou největší hráči, kteří ti můžou dát kontakty na další lokální neziskovky, ale moc jich není -spíš field workers těchto organizací. Všechny působí v terénu, MRCA toho dělá hodně, prtž má na AFgh. přímo peníze od evr.komise. Pokud chceš doporučení, tak snad jenom - jseš si jistý, že víš, do čeho se pouštíš? Tyhle organizace mají Afgh. obšlápnutý celkem dobře, vědí, co dělají, mají svoje lokální zaměstnance, mají respekt místních a proto jsou RELATIVNĚ v bezpečí, ale stejně se na na občas útočí. Promiň, možná jsem moc drsná, ale nejsem si jistá, jestli kocovny cyklokino není trochu sebevražedný plán. Neříkám, abys rozhodně nejezdil do Afghánistánu, já sama bych se tam ráda vrátila jako turista, ale jenom na sever a držet se low-profile, nebýt moc vidět (pro cizince obecě nebezpečí únosů/útoků). Kočovný cyklokino mi přijde jako přesný opak. Ale pokud opravdu víš, co dělaš, tak se omlouvám. Jinak rozhodně bych být tebou nejezdila na pashtúnský jih a držela se na severu, severovýchodě. Tam je ještě klid. Jinak bych se taky neorientovala podle toho, co říkají lidi, kteří tam byli před rokem, dvěma, že to bylo v pohodě - bezp. situace se mění hrozně rychle a drasticky, my to třeba vidíme na Lógaru úplně extrémně - kde jsme byli ještě v létě 2010 a 2011 vítaní s otevřenou náručí, tak 2012 už byla červená no go zone, kde se střílí na všechno, co se pohne.
Plus taky (ale předopkládám, že to už víš, pokud sis o tom apoň něco přečetl) rozhodně jet v zimě, ne v létě (každoročně výrazně lepší bezp. situace) a doporučuju projít nějakým tréninkem pro pobyt v (post)konfliktních zemích a přípravou na kriz. situace (třeba AČR dělá každý rok takový kurz pro novináře, Honza tam byl, já taky, přezdívá se mu kurz přežití).
Kazdopadne fakt plati, ze bezp. situace se hodne rapidne zhorsila a neda se porovnavat ani s rokem 2006, ani bohuzel treba s rokem 2010 a 2011, kdy uz jsme si mysleli, ze to je dost hrozny. A neni to jenom o statistikach incidentu, ktery jsou treba ted v absolutnich cislech nizsi, nez 2010 a 2011, je to spis o celkove atmosfere a o tom, ze ted uz se do rizikovych oblasti treba vubec nejezdi. Ale samozrejme plati, ze Afghanci jsou pohostinni, mily, i kdyz obcas nebezpecni lide. Ta zeme se z roku na rok cela nezmenila jen proste ted je to riziko v oblastech na jihu a jihovychode vyrazne vyssi. Vyrazne.
Kazdopadne sever snad jeste drzi trochu pohromade a tam by to jeste porad melo byt ok. Zkus rozhodne ty vyse vyjmenovane - vsechny maji zajimavy programy a k nim i ruzne instruktazni materialy - zkus z nich vymamit kontakty primo na lidi v Kábulu nebo ještě líp v provinciích a snad ti pomůžou + taky budou mít dobrou představu o aktuální bezp. situaci.