• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KETHAMINAkomunitní práce, komunitní projekty a rozvoj sousedství
    NYA
    NYA --- ---
    tenhle dotační titul vypisuje Via docela pravidlelně
    NYA
    NYA --- ---
    Výzva nadace VIA až 70 000 Kč

    Fond místních iniciativ (2013) • Nadace VIA
    http://www.nadacevia.cz/cz/granty-a-podpora/podpora-mistnich-iniciativ/fond-mistnich-iniciativ-2013

    1. Zlepšování společenského, kulturního a životního prostředí. Například:
    oživení veřejných prostranství
    péče o veřejná prostranství
    lokální kultura ve veřejném prostoru
    zviditelnění a řešení systémovějších městských problémů (korupce, doprava, ekologie, hazard, developeři…)

    2. Upevnění a rozvoj vztahů mezi všemi aktéry místního dění. Například:
    rozpoutání a vedení diskuse o budoucím vývoji obce či regionu
    zapojování veřejnosti do rozhodovacích procesů
    efektivní, otevřené a demokratické fungování místní samosprávy

    Povinné spolufinancování je 10 %, ale lze ho splatit např. dobrovolnictvím. Uzávěrka žádostí je 31.7.2013.
    TLAMPACZ
    TLAMPACZ --- ---
    na nastenku treba

    Sdružení Tejnka | Občanská iniciativa starého Břevnova
    http://www.tejnka.cz/
    NYA
    NYA --- ---
    hele, tak sjem zrovna dnesk anarazila na místní aknční skupinu Podřipsko, pěkný
    MAS Podřipsko
    http://www.maspodripsko.cz/
    NYA
    NYA --- ---
    ahoj,

    téma je snad aktuální .. jak se dívám kolem sebe, vidím, že v atomizované společnosti lidi začíná zase víc zajímat prostředí, kde žijí. a že i malá aktivita, která oživí vlídnost a přátelství v místě kde žijí, je hodnotná. a že pokud si lidé uvědomí, že jsou spřízněni už jenom místem, kde žijí, tak je to může motivovat k utváření podmínek svého prostředí. a tom se podílejí už jenom způsobem, jakým ten prostor obývají.

    komunitní akce, nebo prostě aktivní sousedství vnímám jako prostředek k tomu, jak si takovou spřízněnost uvědomit, zažít ji a posílit.

    tohle jsem pozorovala v okolí náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze, kde jsem rok bydlela.
    je to lokalita, která není příliš průjezdná, většina lidí, kteří se tu ocitnou, tu žijí, pracují, nebo přišli za kulturou nebo zábavou.
    městská část na náměstí, které má příjemnou atmosféru, pořádá kulturní akce, jsou zde farmářské trhy, kde se lidi i jen rádi zastaví u stánku s pivem a vínem. v pátek tam hraje hudba nebo kapela.
    náměstí je přirozeným centrem lokality, člověk se na něm cítí dobře.
    určitá pohoda je cítit i z lidí v okolí. když přijdu do jakéhokoli obchodu, prodavači jsou milí, přátelští, nikdo nespěchá.
    je to soubor relativních drobností, které ale společně vytvářejí dobré místo pro život a tak přirozeným způsobem přispívají k lepší kvalitě života.

    zajímá mě jak to vypadá i jinde, co se podařilo. kde je dobrá samospráva, která se stará o kulturní život v obci, jak to dělá.
    nebo projekty vycházející z iniciativy občanů.
    prostě cokoli, co přispívá k dobrému sousedství a asi lokálnímu patriotismu.

    tohle je trend, o kterém si myslím, že může české společnosti pomoci, a přitom jde o celkem obyčejné věci.


    dalším tématem, které mě v této souvislosti zajímá, je komunitní práce jako alternativa práci sociální, která se zaměřuje individuálně. způsoby svépomoci, aktivizace lidí.
    téma auditka jsem se ale snažila pojmout co nejšířeji, protože si myslím, že komunitní práce s chudými lidmi by rozhodně neměla být oddělená od dalšího sousedství, naopak by měla být organickou součástí většího celku.


    no, tohel je moje vize, ale budu ráda, pokud se setkám i s pohledy ze zcela jiné perspektivy. nerada bych hnedka na začátku posadila diskuzi do nějakých mantinelů :)

    tak pokud vás tohle taky zajímá, vítejte :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam