• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANARCHYAdvanced lifesaving

    Techniky vojenske prvni pomoci
    TCCC
    Care under fire
    Improvizovana medicina a prvni pomoc

    rozbalit záhlaví
    OTAKAR
    OTAKAR --- ---
    KLUSI: Poměrně nevinnej pád, přeletěl jsem přes řídítka, ani nevím jistě, co mi to udělalo, nejspíš brzdová páčka.
    Normálně jsem vstal, myslel, že mi nic není a jel domů. Naštěstí asi jen 10 minut.
    Zajímavý je, že kalhoty úplně neporušený, ale v třísle rozšklebená asi 8 cm rána. A ani to moc nekrvácelo, teda, jo, ale ne, že by to nějak vyloženě teklo.
    Což jsem tedy zjistil až doma, vyhodnotil, že to náplast nevyřeší, jel na pohotovost, kde mi chirurg řekl, že mám docela štěstí, že z rány na něj kouká odhalená tepna.
    KLUSI
    KLUSI --- ---
    OTAKAR: můžu se ještě zeptat na mechaniku tvého zranění? na tom video, alespoň co v komentech psali mu něco odlítlo z kola a to ho řízlo... dřív jsem jezdil hodně, nic podobného jsem naštěstí nikdy neviděl
    KLUSI
    KLUSI --- ---
    OTAKAR: tj teda dost masakr.. vostrej týpek, že se takhle zachránil.. ještě že už na kle moc nejezdim:) tak přeju ať ty hemostatika nemusíš použit
    OTAKAR
    OTAKAR --- ---
    KLUSI: Já jí ve větší outdoorové lékárně mám, nějaké tušení, jak se používá mám. Ale v praxi jsem zatím zaplaťpánbů nepoužil :)
    Zjednodušený příklad, proč jí v lékárně mám, je, že se mi na kole stalo něco podobného, jako na videu níže, naštěstí tepna zůstala v ráně jen odhalená, jinak už bych lékárny téměř určitě neřešil, protože v té době jsem vozil peroxid, obvaz a náplasti :) Poté jsem začal řešit vzdělávání v první pomoci a nějakou skutečnou výbavu lékárny na sport.
    Bike Wreck Shows High Junctional Injury
    https://www.youtube.com/watch?v=EZgw0rY1408
    KLUSI
    KLUSI --- ---
    Celox G gáza rolovaná napuštěná hemostatikem 7,6 cm x 3 m - Prozachranu.cz
    https://www.prozachranu.cz/celox-g-gaza-rolovana-napustena-hemostatikem-7-6-cm-x-3-m/
    myslim tim neco jako toto... pouziva se pro zastavu masivnich krvaceni co nejdou zaskrtit. pouziti se lisi dle mista atd. otazka smerovala na praxi, ne na studie ty si muzu precist. predpokladam ze pokud tu nekdo neni lekar/zachranar tezko se s tim bezne setka... dekuju
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    WRIGLEY: S homeopatiky opatrně - při vynechání dávky hrozí předávkování !
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    ERGOSUM: homeopaticka gaza se dava do vody a tou vodou se pak otiraji zraneni? :D
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KLUSI: Zkus to rozepsat na konkrétnější otázky.
    Nejspíš nikdo tu nezná závery studií které máš na mysli a jestli má dost zkušeností poradit, kvůli odpovědi je číst nebude.

    hemostatická gaza je bílá?
    je vhodná na otírání odřenin?
    Ale něco co má smysl!

    V praxi vybíráš z toho co máš k dispozici.poznej slabiny a můžeš je kompenzovat. Výsledek bude téměř vždy lepší, než kdybys neměl nic.

    Ze studií se můžeš poučit, ale je dobré vědět, že velmi často popisují použití prostředku a dovednosí které nemáš v situaci ve které nejseš. Nelze je tedy brát jako jediné správné.

    Jo a pozor. Homeostarická není Homeopatická. :-).
    KLUSI
    KLUSI --- ---
    Cau, zajimalo by me jaky je zdejsi nazor na hemostaticou gazu? Tutorialy jsou dost ruznorode a odkazuji se na ruzne studie, ktere maji rtake dost ruzne zavery:) znate nekdo z praxe? diky
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    TABORACEK: Tak IFAK mám primárně pro sebe a své blízké, takže tam se snažím mít co nejkvalitnější materiál.
    A jak izraelák tak Olaes jsou dost univerzálně použitelné, takže když řešíš aby ten IFAK nebyl rozměrů velkého medic batohu, tak potom hraje roli i to - přihodíš k němu kromě turniketu dva balíčky gázy, chest seal, nosovod a drobnosti typu zyrtec a cukr, a v zásadě máš materiál na základní řešení hodně život ohrožujících stavů, a pořád v relativně kompaktním balení.
    Navíc teda u mně hraje roli i to, že s tím chodím i na střelnici, kde ta šance na tepenné krvácení je větší (když už by došlo k nějakému zranění).

    Jinak ale souhlasím, že čím větší má člověk zkušenosti, tak si dokáže poradit s míň a méně prémiovým materiálem...
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    ANARCHY: Ja po desitkach primarnich vyjezdu se ZZS uz nemam potrebu s sebou vlacet hromadu drahych obvazu, protoze je to drahy a expiruje to. Tepeny krvaceni jsem za ty 4 roky nevidel ani jedno mimochodem, ono to asi neni tak lehky zpusobit. Izraelak je dost uzkorpofilovy zbozi (na odreny koleno se to sice dat da, ale neni to uplne dobre vyuzity prostredek) takze v tech lekarnickach kde mi to neprijde dulezity mam jenom obyc cesky face.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    Rhino Rescue dává k hračkám i manuál :)

    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    Jen ještě doplnění: Oba ty obvazy se dělají ve více různých šířkách, kapesní nejmenší je 4-palcový, ale pokud můžeš, tak doporučuju do lékárny dát i aspoň jeden širší - 4" na masívní krvácení ze stehenní tepny nestačí a i když ho třeba použiješ na prvotn> zmírnění krvácení, tak je potřeba přes něj dát třeba ještě aspoň jeden 6". Případně se dá přítlak zvýšit třeba tím SWAT-T Esmarchem
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    ZUZKAOU: Jeden ze dvou nejlepšìch a nejuniverzálnějších tlakových obvazů na trhu (druhý se jmenuje Olaes modular bandage).
    Rozhodně pro jakýkoliv IFAK je jeden z těchto dvou obvazů to nejlepší, a asi jediné doporučené, řešení.

    Israeli Bandage Demonstration
    https://youtu.be/wNR8rRFgwNk?si=QArzCiL43m3qtQa-
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    OTAKAR: co jsou ty izraelské tlakové obvazy?
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    OTAKAR: Podle mně přesně to je SWAT-T, ono fakt má snad 15cm na šířku
    OTAKAR
    OTAKAR --- ---
    ANARCHY:Měl jsem ale na mysli tohle z času 6:18. To bude něco jiného, ale v praxi asi jak píšeš.
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    kua, zasr... autocorrect

    pro nevojenské použití...
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    OTAKAR: Není to SWAT-T škrtidlo?
    To je jediný Esmarch, který funguje dobře. Oproti turniketům se nedá nasadit jednou rukou, ale zase je dobrý třeba na zvýšení přítlaku tlakového obvazu když tento nestačí a protéká.
    Pro nemocenské použití v civilním prostředí, kde je spíš předpoklad, že ho budeš aplikovat na někoho jiného je podle mně velmi dobrý.
    Navíc je placatý, takže se o dost líp strčí třeba do kapsy než libovolný turniket s vratidlem.

    viz.: https://www.armed.eu/cs/tourniquet-h-h-swat-t
    OTAKAR
    OTAKAR --- ---
    OTAKAR: Tak na oranžový CAT is odpovím hned sám :)
    C.A.T. Combat Application Tourniquet oranžový - ALFA-RESCUE
    https://www.alfarescue.cz/obvazy-a-skrtidla/c-a-t--combat-application-tourniquet-oranzovy/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam