• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    SEAN: To jo teda :-) Můj tip je že to jsou zbytky šišek na jedli, ale nejsem si jistý jestli to vzadu je fakt jedle.
    SEAN
    SEAN --- ---
    Taky vidíte houbičky na smrku? :-D

    JANADVORACKOVA
    JANADVORACKOVA --- ---
    ZUZKAOU: Vypadá to jako humří grupáč.
    BOB_GALLOWS
    BOB_GALLOWS --- ---
    ZUZKAOU: Z těhle mimozemských úletů (hadovkovité) u nás roste třeba květnatec Archerův. ^_^
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ze série fakt jeblé houby.

    Aseroe rubra

    KAVEN
    KAVEN --- ---
    RIP: Fun fact: to guipé podle popisu je přesně technika kterou se v historii vyráběly zlaté nitě. Upředla se tenká lněná (nebo i vlněná) příze, zlatník vytepal dlouhý velmi tenký proužek zlatého plíšku, a ten plíšek se omotával kolem upředeného jádra.

    Nebylo možné tkát přímo ze zlatých drátků, protože se mechanicky chovají jinak než příze. Když se pokusíte ve tkanině zkombinovat normální nitě a zlaté drátky, tak z toho vznikne pokroucená zpotvořenina. Takže guipé byla finta jak udělat něco, co se chová jako příze, ale vypadá to jako zlato.
    RIP
    RIP --- ---
    Každý den člověk poznává nová slova: protikladem lamé je zjevně guipé:

    Lamé (/lɑːˈmeɪ/ lah-MAY) is a type of fabric woven or knit[1] with thin ribbons of metallic fiber, as opposed to guipé, where the ribbons are wrapped around a fibre yarn.
    :-) Lamé a guipé jsou takový jin a jang metalického textilnictví.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    WITTGENSTEIN: Tekutý kov ve tmě! Tak už je všechno jasné! :D A pak řekneš slovo a do toho slova se jiskří... a to je ta pravá magie.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    WITTGENSTEIN: A jí si kdysi dávno, když jem to četl v edici 3X, lámal hlavu, co je to lamé…
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    KAVEN: "Látky lamé mají kovově lesklý povrch, jsou měkké a při nošení působí dojmem tekutého kovu, jsou velmi elegantní, blýskají se a do slova se jiskří."

    Hledal jsem si to nedávno kvůli https://www.pitaval.cz/kniha/1030-peter-lovesey-detektiv-v-lame-sortkach
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    BRAMBOREENA: Po pravdě řečeno mě to, co si hrdinové oblékají, ani tak moc netrápí. A ano, veřejně přiznávám, že jsem doteď netušil, že se Kamëlë obléká do lamé (nebo lamë?). Natožpak co to to lamé je. Na úrovni oblékání se zcela ztotožňuji s Aš~šádem, který si obléká mikiny ze secondhandu, a není kvůli tomu o nic menší bouchač.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    JULIANNE: to si asi ty i ten, co psal ten popisek, pletete s leskymem ;)
    JANADVORACKOVA
    JANADVORACKOVA --- ---
    KEMENTARI: Možná je to z lamy, jenom popisek psal Moravák :) a skloňuje to "po jejich."
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Přiznejme si smutnou pravdu: hrdinové Mycelia bohužel chodí oblečeni zhruba tak, jak by chodili Clint Eastwood a Vinnetou, kdyby se přidali ke skupině ABBA. Nebylo to explicitně zmíněno, ale určitě nosí zvonové kalhoty. Holt jsem mentálně uvízla kdesi v minulosti. :D
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    Mně stačí vzpomínky a ten fakt znovuobjevení. Jsem v oparu jinosvěta. Ach.
    BOB_GALLOWS
    BOB_GALLOWS --- ---
    JULIANNE: Oujé.

    KEMENTARI
    KEMENTARI --- ---
    JULIANNE: Tak to je nějaký podivný popisek, lamé je skutečně látka s kovovými vlákny, v poslední době i látka s kovovým leskem, která technicky vzato kovová vlákna neobsahuje... Ale takováhle chlupatice tedy opravdu ne.
    JULIANNE
    JULIANNE --- ---
    BRAMBOREENA: Ehm... ráda bych přispěla něčím filosofičtějším, ale ještě k předchozí diskusi - vždycky jsem měla za to, že lamé vypadá takhle:
    PINOKIO Vesta Unicorn vel. 74 – růžová | Feedo.cz
    https://www.feedo.cz/pinokio-vesta-unicorn-vel-74-ruzova/

    To už spíš vypadá jako materiál na praktické hřejivé pončo.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    :D Tak to bude ovšem Indigovo sobotní zklamání: objeví auditko o Myceliu, a prásk ho, tady se valí příspěvky o Kamëliných ztracených botách a jejím ponču :D Rychle šup šup nějakou filozofii a lingvistiku!
    PIPIN
    PIPIN --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam