• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ECLECTICAMalý čtenář
    Co číst těm nejmenším? A co vybírat ke čtení pro ty větší? Diskuse o tom, jak v dětech probudit chuť k poznávání skrze písmenka.
    rozbalit záhlaví
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    EDERA: Tomu rozumim. Jiný věci od něj nemusím, obzvlášť Karlíka a Matyldu. Ale ty Čarodějnice sou takový nějaký jiný...

    EDERA: Jak mám Ebena rád, tak jeho Pú a Modroočko mi nějak neseděj. Je to s těma písničkama takový nějaký infantilnější, než mi přijde původní záměr knížky.

    Taky si vybavuju, jak sem nesnášel Alenku, tu sem ocenil až když sem se k ní odhodlal asi rok zpátky. Jo a taky sem si vzpomněl na Goscinnyho Mikuláše, toho sem měl fakt rád, ale to je možná spíš pro větší. Co mi bylo čteno jako úplně prťavýmu si bohužel nevzpomínám :).
    EDERA
    EDERA --- ---
    BALAENA: Ano, Marek Eben mě dokázal smířit i s Medvídkem Pú, který je mi jinak nesympatický. Domnívám se, že Marek Eben by mě dokázal smířit i s jadernou fyzikou, kdyby ji zhudebnil:-)
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    EDERA: jj, a stejně rodinně milujeme i Ebenova Púa
    EDERA
    EDERA --- ---
    SALVATOR: Při představě, že bych měla znovu předčítat cokoliv od Roalda Dahla, dostávám osypky. Do stejné kategorie řadím i Mluvící balík nebo Nekonečný příběh. O všechno tohle bude Kebina zcela jistě ochuzena, pokud si to nepřečte časem sama.
    Kocourek Modroočko je náš rodinný hrdina, ale toho radši, než čteme, pouštíme z CD, protože Ebenovo zpracování s písničkami v hvězdném obsazení Dejdar, Bílá, Havelka, Kratina, Vladyka, Schmitzer a spol. je prostě neodolatelné.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Jo a Z deníku kocourka Modroočka sem měl moc rád, Ferda Mravenec byl super a hrozně sem neměl rád Broučky.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Já teda děti nemám, ale měl sem moc rád když mi táta čet Čarodějnice od Roalda Dahla, Medvíka Pú, ten je jasnej, Bubáky z Pampelic sem přímo miloval a taky sem měl rád tohle, i když to bylo trošku psycho.

    Ale ze včeho největší terno byli Mumini.

    Naopak takový Děti z Bullerbynu sem nesnášel, spolu s Pipi dlouhou punčochou, to sem těžce odmítal.
    EDERA
    EDERA --- ---
    Jinak teda moje děti projevily obě svérázný vkus - Jr. obliboval anglosaské dětské knížky, jejichž poetika mi zcela unikala a uniká (takovou Alenku vyloženě nesnáším, Mary Poppins mi přijde jako protivná neochota), Kebina se zas dožadovala jen příběhů, kde vystupují normální rodiny. Takže Děti z Bullerbynu ideál, ale Malá čarodějnice ne (do to jakživ slyšel, aby holčička bydlela sama s havranem, že jo?:-). Společnou zálibu našly (a to překvapivě i s tou třetí "vyženěnou") v starých řeckých bájích - máme Petišku a pak převyprávěné Illias a Odysseu, a to se i Jr. dostaví k poslechu, když čteme.:-)
    EDERA
    EDERA --- ---
    WITTGENSTEIN: Hmmm, už delší dobu hledám, komu bych správu iPada hodila na krk:-) Automatické opravy jsem zvládla vypnout na iPodu, hádám, že tady to bude totožné.
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    ECLECTICA: leporela s říkankama jsme prohlíželi a přeříkávali od nejútlejšího věku, pak jsme začali s kraťounkýma pohádkama. Na to je třeba výborná edice První čtení, naše děti dodnes milujou krátké příběhy od Astrid Lindgrenové, které tam vyšly (Dráček s červenýma očima, Lasse nechce spát, Strašidlo Sušinka), pak je pěkné třeba Kotě z Kocourkova od Čtvrtka, to jsou kratičké legrační pohádky.... Zhruba od těch dvou let jsme se snažili číst každý večer aspoň chvilku, nicméně obě naše děti si to velmi záhy oblíbily, takže čtení se pořád prodlužovalo a "být večer bez pohádky" je jeden z nejobávanějších trestů :-)))
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    WITTGENSTEIN: díky, zkusím :)
    už z toho fakt kvetu...
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    ILLUZE: NASTAVENÍ -> OBECNÉ-->> KLAVESNICE ->> automatická korektura či kontrola pravopisu (nechal jsem si jako jazyk angličtinu, takže překlad spíš odhaduju).
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    WITTGENSTEIN: jak? :)
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    ILLUZE: Ty ovšem lze vypnout.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    WITTGENSTEIN: každopádně ale ty nastavené automatické opravy jsou na přesdržku
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    EDERA: Jinak tedy iPad s novým OS "ú" umí :)
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    EDERA: brázkové knížky a leporela čteme taky. Mám taky několik knížek s říkankami, které různě střídám s písničkami. Teď, když budou L. dva roky, bychom chtěli začít předčítat něco souvislejšího a udělat z toho (třeba večerní) rituál.
    Zvažuju taky švédské obrázkové knížky.
    EDERA
    EDERA --- ---
    ECLECTICA: Záleží na tom, co bereš jako čtení. Obrázkové knížky, leporela apod. jsme si prohlíželi už s miminama, ale na klasický delší příběh to chtělo, aby dítě udrželo aspoň chvíli pozornost. Což u Jr. nastalo přesně ve třech letech (do té doby to byly jen marné pokusy). První knihou byl Medvídek Pooh (sorry, iPad zatvrzele odmítá napsat čárkované u uprostřed slova). Kebina byla o něco klidnější, takže vydržela poslouchat zhruba od dvou.

    P.S.: Případy, kdy např. manžel sedmitýdennímu miminu předčítal z Rilkeho, vytýkám mimo závorku jako kuriozitu:-)
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    ECLECTICA: Ad. večerní pohádky - starší nějak kolem necelých dvou let, do té doby ji to spíše vytáčelo. Ale říkanky už nějak, jak začala lézt, hlavně babička.
    Vlastně ji to vzalo, když jsem jí četla večer Říkanky pro šikovné ručičky - líbilo se jí, jak u toho "cvičím" - na každý verš jsme reagovaly nějakým pohybem nebo gestem - vlastně se tak i dobře rozmluvila.
    Mladší se "veze", slýchá pohádky odmalička a je to znát - ne, že by ji extra bavily, ale chce si u čtení pohádky starší dcerce prohlížet jiné knížky.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Tak já nahodím udičku, any se tu trošku rozproudila diskuse. Kdy jste vašim dětem začali číst?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam