Něco k nevýhodám kapitalismu. Co se musí nechat "komunistické" éře před 1989 v ČSSR bylo, že všechny ty výrobky byly opravdu držáky, které se nerozbily a dodnes fungují dokonce i přes 20 let po revoluci je lze používat.
Z dnešního pohledu je to jak science fiction, protože kapitalismus zjevně potřebuje vyrábět věci méně trvanlivé, aby se kola konzumu točila na max, a rostl růst :)
Plánované zastarávání – Wikipedie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pl%C3%A1novan%C3%A9_zastar%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD
Plánované zastarávání je výrobní politika způsobující, že produkty zastarávají ještě před tím, než by skutečně potřebovaly obměnu.[1] Zastarávání výrobků je obvykle plánováno tak, aby byl výrobek provozuchopný po dobu záruční lhůty. Kritici této politiky si stěžují, že jde o plýtvání penězi spotřebitelů, spotřebovávání cenných zdrojů a rozrůstání skládek.[2
Rychlé zastarávání a poruchovost spotřebičů? Může to být úmysl výrobce – Novinky.cz
http://www.novinky.cz/...-rychle-zastaravani-a-poruchovost-spotrebicu-muze-to-byt-umysl-vyrobce.html
Osobně bych řekl, že do takových vod vede orientace pouze na zisk. Když se vše přepočítává na to, co mi to dá. Nějak mi přišlo v téhle debatě jako takové skryté téma v pozadí .. hodnotí se lidi za to, čím finančně resp. jakou odpovídající prací přispěje. Morálka stranou.
Na NZP resp. i snahu prosadit 4 hodinovou pracovní dobu vidím šanci resp. snahu, jak navrátit do života lidskost nebo spíš přírodu, žít přirozeněji.
Vyrábět produkty, které se plánovaně rozbijí do 2 let.. to není moc moudré. jen aby mohl systém fungovat vyrábět krámy,, není moudré je eufemismus... to je šílenství. :)