VYHULENY_UFO: to je ještě dobrý. tátu zavedla navigace na pěší zónu, kde dostal pokutu.
podívej: nikdo neříká, že VŠECHNO bude automatizovaný. pouze říkáme, že počet fulltime pracovních míst prostě nebude odpovídat velikosti populace. některé profese budou odpovídat částečným úvazkům (či "držení pohotovosti"), jiné zaniknou zcela (zrovna ty navigace mají potenciál se hodně zlepšit)
že lidi mají obecně blok uvažovat jinak, než že jsou placený od hodiny a sami nenesou žádný riziko (tzn. ne jako podnikatelé), to je jedna věc. lidi mají pocit, že mají právo být společností od rizika odstíněni (tento pocit, jak se ukázalo v roce 2008, mají často i finanční spekulanti, hrající o miliardy)
podívej, já jako model kapitalismu rád používám "automat na kafe" - ne proto, že by veškerou lidskou spotřebu šlo takto zredukovat, ale protože opravdu jde o mezioborovou záležitost (mj. o návykovou látku, takže o uspojování "umělé potřeby", ne přirozené... např. pokud bys řešil jen stravování, tak ti nadšenci pro nějaké komunity budou argumentovat tím či oním.... a nakonec skončí u toho, že kafe je špatně). já to beru tak, že i umělé potřeby, jako třeba kafe, mohou představovat větší přínos, než kolik uškodí: jsou prostě součástí kultury a civilizace.
tak za prvé: kavárny s obsluhami nebyly nikdy vytlačené automaty na kafe (které často podávají levné kafe spíše odporné chuti, co si budeme povídat). nelze si představit utrácení ZP v kavárnách, ovšem lze si představit služby typu automat na kafe (jízdenky, podíl na energii dobývané velkorypadly, apod.) za druhé: kritizoval jsem bitcoin, že neumožňuje mikroplatby (tedy: platby zhruba o velikosti a rychlosti odezvy kafe z automatu). takže se mi to hodí i v této debatě. a teď se mi to hodí i na demonstraci toho, jak bude ubývat full time jobů a bude přibývat part time jobů:
představme si síť automatů na kafe (za to si lze dosadit jakoukoliv abstrakci automatizované služby, uspokojuící nějakou budoucí potřebu, kterou si dnes ani neumíme představit: může jít o automat na mobilní telefony, které budou za pár let takovou komoditou, jako dnes papírové jízdenky, co já vím.. a když někdo nějaký ztratí či rozbije, koupí si nový v automatu :-).(jistě, část lidí dá přednost lidské obsluze, ale pochop ten princip: u činnosti, kterou lze zredukovat na výdej v automatu, je ta přidaná hodnota v podobě lidské obsluhy otázkou dobrovolného rozhodnutí trhu a někdo se to vždy rozhodne nepoptávat, stejně jako většinu lidí nebude bavit takovou službu poskytovat - takže jako doložení toho, proč pracovní místa budou zanikat, je to dobré...)
a tedy, teď máme dva modely, jak někoho nechat se o tu síť automatů starat: buď bude jeden full time zaměstnanec objíždět větší teritorium každý den, a řešit opravy a doplňování zásob (peníze budou tak jako tak řešené bezhotovostně: když ne bitcoinem, tak bezkontaktními kartami..). a několik dalších bude nezaměstnaných. a nebo se vytvoří trh s lokálními part time joby - u relativně skladovatelné komodity, jako kafe, se najdou místní správci starající se o několik automatů v dosahu jejich chůze.
trend, kdy se ti zboží na police supermarketu stále častěji doplňuje roboticky, zatímco ty u samoobslužné pokladny zaplatíš kartou, prostě nejde podceňovat. povede to k tomu, že práce bude jen pro někoho a bude vyžadovat kvalifikaci, kterou nebude mít každý. nutit přebytečnou pracovní sílu do práce, po které nebude existovat poptávka (kromě poptávky tvojí a tobě podobných - typu chci vidět radši někoho "pracovat", než se "flákat"), je podle mě absurdní: resp. ano, zaplať si ty lidi ze svého, ale podle mě v dnešní době chceš po systému, aby lidi nutil pracovat, i když po jejich práci poptávka není.