VYHULENY_UFO: je to trochu zacyklený problém - dokud se nestanoví, jaká bude výše ZP (aspoň pro konkrétní rok), tak není jasné, jak velkou část rozpočtu na starobní důchody by bylo možné převést na ZP.
průměrný důchod sice přesáhl 11000 Kč, ale zajímavější je jiné číslo: medián důchodu je teď snad něco jako 9500 Kč. při realistických odhadech ZP kolem 6000 Kč (při dnešní cenové hladině) by tedy do mediánu z průběžného systému stačilo doplácet kolem 3500 Kč. Tím pádem se ti (za předpokladu, že ZP se vyplácí z rozpočtu naplňovaného DPH, spotřebními daněmi, dividendami strategických veřejných korporací, apod.) počet lidí, z jejichž "sociálních pojištění" ("sociální daně") v cca dnešní výši žije jeden "nejčastější" (tedy nikoliv "průměrný") důchodců z odvodů právě dvou zatím pracujících - což není tak neúnosné a může to zabránit odsunu hranice do důchodu "nade všechny meze" (jinými slovy: systém důchodů nikdy nepočítal se současným zlepšením zdravotní péče, zvyšováním očekávaného věku dožití a dlouhým obdobím míru - původní statistiky toho, kdo s daným nápadem tiše předpokládalo, že se spousta lidí důchodu prostě nedožije, ženy zemřou při porodech, muži ve válkách, apod. - jinými slovy, populační strom dnes vypadá trochu jinak, než za Bismarka, který to celé vymyslel)
odborník na výpočet výše důchodu nejsem: stejně jako v případě přídavků na bydlení ale vím dobře o tricích, kdy se z hlediska "dosazení do vzorečku" vyplatí zaměstnat se na co nejlépe placené pozici poslední rok před důchodem, apod.: toto pochopitelně je relativně snadno "vyhackovatelné" a šlo by zřejmě doložit, že aspoň u některých z těch, kdo pobírají nejvyšší starobní důchody, mohlo dojít k použití nějakého triku (až na to, že by to byl zásah do soukromí) (rozuměj: to, co dám "stranou" pod rukou svému "zaměstnavateli" poslední rok před odchodem do důchodu jako všimné, to se mi vrátí, třeba pokud plánuju v důchodu přežít aspoň 5 let...). (tedy stejně nějak bude muset být zkorigováno, do jaké výše mají odvody ze mzdy ještě vliv na výši důchodu, a nad jaký rámec už má bohatý zaměstnanec radši investovat mimo systém... což, popravdě, by zase uvolnilo určitý kapitál, který je dnes povinně směřován do průběžného systému a vedlo bohaté zaměstnance k hledání individuálních investičních příležitostí - místo nějakých "pilířů" - což, světe div se, by kupodivu byl - čistý kapitalismus, jak si ho všichni původně představovali - tedy "když mám, spekulativně investuji, když nemám, zase to prodám")
(já doufám v takové efekty, že pokud by se dnešní sociální pojištění platilo jen na pokrytí důchodu, který je vlastně navíc, na přilepšenou k ZP, tak by se výše odvodů na sociální pojištění mohla dokonce i snížit, resp. mělo by to směřovat více k dobrovolnosti těch příspěvků.. život čistě jen ze ZP není žádný med, ale dnešní stav fakticky nutí platit odvody do proběžného i lidi, kteří třeba najisto vědí, že se důchodu ani nedožijou, z toho či onoho důvodu.. je pravda, že většina takových naopak pobírá nějaký zdravotní důchod nebo je vedená jako dlouhodobě nemocná, ale...)