• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  OMNIHASH: ta představa o tom, jak neschopní nebudou mít co dělat a umřou hlady tady je od vždy, zatim se nestala.
  OMNIHASH
  OMNIHASH --- ---
  CYNIK: buď (blbě) trollíš, nebo máš problémy s psaným textem...
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  OMNIHASH: Ok, takže se to neděje a myslí si to komora.
  OMNIHASH
  OMNIHASH --- ---
  CYNIK: to není pravda... u pásu zvládnul dělat každej, kdo zvládnul stát a opakovat osm hodin nějakej pohyb. Dneska už jsou ti takovýdle pracovníci k ničemu, a pokud ne, tak i tvoje firma míří nezadržitelně ke krachu. To se týká valný většiny low-end prací (a spousty high-end), málokterou z nich nejde zautomatiozovat za zlomek nákladů a starostí, co máš s těma lumenama, co jí dělaj dneska. Odhadem tak půlku českejch právníků může nahradit pořádnej skript na vyhledávání příslušnejch jurikátů, minimálně si to myslí jejich profesní komora.
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  OMNIHASH: ale tohle se týkalo lidí vždy na hranici mentální retardace, přesto to furt jede. Navíc všichni ti mentálně retardovaní benefitují z toho, že i z jejich extrémně neproduktivní práce si mohou kupovat víc a víc díky produktivnímu vývoji v celé ekonomice okolo.
  OMNIHASH
  OMNIHASH --- ---
  CYNIK: ne nemaj, pokud jí nezadotuješ. Zatím se to týká lidí na hranici mentální retardace, ale trend je dost zřejmej.
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  XCHAOS: co to kecáš?

  od osmnáctého století neustále automatizujeme práci a furt nějak mají i ti největší lame lidi práci.
  Jediné, co jim ti práci bere jsou zákony o minimální mzdě.
  Stačí prostě nechat lidi dělat cokoliv a zároveň automatizovat tj. ti chudí si prostě díky nárůstu kupní síly díky automatizaci pořídí víc.

  Nějak nechápu, proč by slacné ai (a že já ho v práci taky dělám) mělo být nějaký problém pro low-skilled. Naopak, akorát jim to vše zlevní.
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  CYNIK: fajn. tak jaký low-skill a medium-skill jobs příležitosti se podle tebe otevírají? protože je tu spousta řečí, jak všichni bez ohledu kvalifikace mají jít někam makat; větší a větší množství pracovních sil ale není konkurenceschopných: posíláš je na trh práce, která by z logiky trhu ani neměla existovat. Ok, UFO je posílá místo toho gamblit s krypytoměnami, skvělý nápad... ale kromě jistého prvku náhodnosti (části ZP by stejně nekvalifikovaná sociální síla narvala do loterií, ve kterých by si sázeli na základě horoskopů, apod. - toto se od kryptoměn příliš neliší...) toto není principiálně odlišné od ZP: akorát část kvalifikované pracovní síly nahypuješ, že by měli svoje výdělky ukládat do kryptoměn, a s těmi pak necháš nekvalifikovanou pracovní sílu gamblit v očekávání věčného růstu..
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  XCHAOS: hrozně debilní názor :-D
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  Employment Rose Among Those in Free Money Experiment - Slashdot
  https://news.slashdot.org/...y/21/03/05/1645243/employment-rose-among-those-in-free-money-experiment
  UBI is eventually going to be a necessity, due in no small part to people who post here. Automation and robotics are going to replace most low skill and many medium skill jobs. Previously the farmer could always go screw on lug nuts when the tractor took their place, and so on. Now there is no low skill job market opening up. Sure, some of them could get education and become programmers or pharmacists, but Facebook is having AI write and review programs already, and the only thing keeping pharmacists from being replaced by robots is the inertia of the insurance industry. Tests have been conducted even with high skill jobs like cancer pathologists and contract lawyers. An AI can screen a biopsy slide and make a more accurate diagnosis with many types of cancer than an experienced pathologist in 1/10th the time. 100 errors were inserted in a pile of contracts, a team of contract lawyers found 70-some in eight hours, a trained AI found 80+ in 45 minutes.

  There are only going to be two choices that I can see in the future a decade from now, UBI or families starving under bridges.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  nicmene asi je smutny fakt, ze hromada dnes zijicich lidi je proste odsouzena k tomu, aby prozili svuj zivot zbytecnymi diskusemi o hovne na internetu.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  XCHAOS: to je picovina, ale i ty sis mohl sebrat ze zeme par lacinych bitcoinu a ted z nich financovat napriklad piratsky institut nzp ci piratskych technologicky ustav, kde bys realizoval sve vize solarnich slapacich letadel a tak.

  fakt si myslim, ze by bylo lepsi, kdyby sis nasel jine tema. tohle ti naprosto vubec nejde.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  tak, nenapadne... k tematu :)

  Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku, koupit za ni lze třeba kilo rajčat | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
  https://www.irozhlas.cz/ekonomika/venezuela-milionova-bankobka-bolivar_2103062230_cen
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  XCHAOS: xchaos až zjistí, že existuje Lightning network :-D.
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DZODZO: šmarja, ta síť nemá transakční kapacitu, aby nahradila karty. samozřejmě, mohlo by to fungovat na bázi nějakého clearingu 1x denně. ale vzhledem k volatilitě prostě nejde zaručit stálou cenovou hladinu, což je jedna věc, kvůli které lidi peníze používají, protože jim nabízí alespoň nějakou iluzi racionálních rozhodnutí...

  většina lidí nepotřebuje od peněz, aby měly charakter stíracích losů. většina lidí je prostě chce používat k uspokojování kažodenních životních potřeb předvídatelným způsobem. těžko si představit, že ceny začnou den ze dne lítat nahoru a dolů stylem, jakým dnes kolísá kurs bitcoinu - a protože kolísá právě vůči nějaké dlouhodobější kupní síle fiat měn, dané silou zvyků spotřebitelů a jejich očekáváními, tak přijetí bitcoinu by pak vedlo k podobným výkyvům v cenách a nakonec i zásobování - kdy jedenn den dostaneš něco skoro zadarmo a druhý den to není.

  čistě technicky vzato, nějaký clearing, kterého by se učastnili větší hráči, vydávající jakési "poukázky na bitcoin" by asi provozovat šlo, otázka je, jak by se to lišilo od dnešního systému - čas od času by nějaký z těch hráčů zkrachoval, zřejmě dost bolestivě, byl nucený zfúzovat, a za chvíli zde máme monopol podobný dnešnímu mohopolu centrálních bank...
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  OMNIHASH: jasně a tak říkáme, že zemljanky neexistovaly? Ne.
  OMNIHASH
  OMNIHASH --- ---
  CYNIK: po většinu existence lidstva jsme taky bydleli v zemjamkách a cpali se tuřínem....
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  DZODZO: jasně, takže popíráš existenci zlatého standardu, protože "do restaurace se taky nechodilo s truhlou zlata".

  OK.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  DANYSEK: caste chovani nekterych lidskych jedincu je takove, ze kdyz se jim neco nepodari zrealizovat nebo nevyvede, tak zacnou dany problem kritizovat, ze je to picovina, ktera nefunguje a misto, aby si priznali, ze jejich tehdejsi odhad byl proste spatny, radeji vymejslej duvody, proc je cela vec spatne... :D
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  DZODZO: NZP je hovadina, tak sis nasel jiny tema k diskuzi? :-)
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam