• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ADAMIRAPrvní - druhý - třetí odboj
    HAVANA
    HAVANA --- ---
    ADAMIRA: proc? v cem myslis?
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    HAVANA: Padevěd je jeden z těch lepších historiků a dokáže bejt dost objektivní bez rozhazování rukou, ale opět, co se týká Mašínů, si trošku kaká so papuli.

    Bohužel, stejně jako celá řada dalších historiků.
    HAVANA
    HAVANA --- ---
    vybornej rozhovor

    Třetí odboj nebojoval proti státu, ale proti ideologii, říká Padevět - iDNES.cz
    https://zpravy.idnes.cz/...komunisticky-bratri-masinove-1ex-/domaci.aspx?c=A181002_152811_domaci_mpl
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    Zemřel vyznamenaný veterán Kaleta. Bojoval proti Němcům u Dunkerku - iDNES.cz
    https://ostrava.idnes.cz/...etova-valka-147-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180802_418382_ostrava-zpravy_woj
    CRS1138
    CRS1138 --- ---
    Zapomenutá oběť invaze 1968. S holýma rukama proti tanku | Radiožurnál
    https://radiozurnal.rozhlas.cz/slovensko-68-7573252/2
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    TESSS: "Jen chci, aby se aspoň trochu mluvilo o komunistických perzekucich, zejména v 50. letech."
    1) ono aby se mluvilo, sneslo z nebo a promluvilo to
    2) existuje nějaký téma o kterym se mluví? Jak se to měří?

    Zbytek se přiznám že absolutně netuším o čem mluvíš, mašínové a nejdnou jsou tam babice a churchil - pátý přes devátý, nerozumim ti.
    TESSS
    TESSS --- ---
    Adamiro, ja to primárně nebrala, tak jak to trochu podsouvas. Co Babice, tam taky nebyli bez vinny? Co Sumava a spousta dalších příběhů, o kterých nevím.
    Jen chci, aby se aspoň trochu mluvilo o komunistických perzekucich, zejména v 50. letech.

    Nevím, proč zrovna Masinove serou lidí, stejně tak když prijedeš do určité části Šumavy a vyslovsis jméno Hasil, postrani ti řeknou tohle jmeno tady neříkej. Podle me to bylo jen další pokračování války. 3.
    Churchill třeba přiznal, ze kdyby.... šel by moc rád proti Stalinov
    Jak dlouho je dle Tebe čekat na otevření veřejné debaty? Sto let?

    Neber to ve zlem
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    CRS1138: Ano já to taky sleduju, ale vzheldem k tomu kdo s nima spolupracuje to beru raději trošku s nadhledem.
    CRS1138
    CRS1138 --- ---
    ADAMIRA: jake k nemu mas vytky? Predem predkladam, ze se nesnazi o to byt projektem studie historie. Spise zaznamenava vypovedi pametniku a pokud jsou velmi nepresne, tak uvadi i komentare historiku. Kazdopadne je to velmi zajimavy podcast, ktery sleduji jiz nekolik let a pokazde prinese neco zajimaveho.
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    CRS1138: jo zajímavej projekt, měl bych k němu výtky ale celkově zajímavý příběhy.
    CRS1138
    CRS1138 --- ---
    Zajimavy projekt pod patronci Ustavu pro studium totalitnich rezimu, Post Bellum a Ceskeho rozhlasu je Pamet naroda – http://www.pametnaroda.cz/
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    CRS1138: "A ono i s temi cetniky je potreba divat se na to jednotlive a ne generalizovat."

    1)nikdo nic negeneralizuje
    2) o to vůbec nejde, jde mi o to, že spousty historiků i "historiků" na jednu stranu absolutně odmítá jakoukoliv i sebemenší vinu u četníků za protektorátu, oni jenom dělali svojí práci, atp. a na druhou stranu je pro ně po 48 i pošťák pohůnek systému a legitimní cíl.

    A ano, neshodneme.

    Nicméně tak jako tak, co mi příjde hodně smutný je to, že za 3. odboj se tak něják považuje právě tahle skupina, všemy směry propraná a ostatní skupiny jsou totálně ignorovány

    pokud se o skupině br. Mašínů "nemluví" tak to by mě zajímalo, jak se "mluví" o ostatních skupinách, například Černý lev 777 apod. který prováděli obojovou činnost
    CRS1138
    CRS1138 --- ---
    ADAMIRA: to jsi napsal moc pekne, tak nejake hezky pasivne-agresivne. Nicmene souhlasim s dohohou na tom, ze nenalezneme shodu na tom, zda Masinove byli odbojari.

    A ono i s temi cetniky je potreba divat se na to jednotlive a ne generalizovat.
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    CRS1138: Heled jak jsem psal, je to téma, na který se dokážeme s nadhledem podívat tak za 50 let. Nebudu ti brát představy o tom, co je to odboj (netvrdím že já je mám správný), ale prostě já si odboj představuju asi trošku jinak. Na druhou stranu jsem ochotnej připustit, že doba přála nešťastnejm věcem.

    Ale co je na tohle téma zajímavý, je pohled na finanční stráž /SNB kontra třeba na četnictvo za protektorátu, chraň bůhh aby nikdo sáhl za protektorátu na četníka, to přece nebyl žádnej kolaborant! Někdo to dělat musel, hlídat aby se nekradl chleba atp. atp. ale lusk - a pošťák s bouchačkou co vozí vejplaty je najednou bez jakýchkoliv pochybností pohůnek bolševický revoluce.
    CRS1138
    CRS1138 --- ---
    Tady je pak archiv poradu z cyklu Pribehy 20. stoleti, ktere se dotykaji tematiky bratru Masinu.

    iRadio - audioarchiv a živé vysílání Českého rozhlasu
    http://hledani.rozhlas.cz/...5B%5D=%C4%8CRo+Plus&porad%5B%5D=P%C5%99%C3%ADb%C4%9Bhy+20.+stolet%C3%AD
    CRS1138
    CRS1138 --- ---
    ADAMIRA: napr. utok na stanici SNB byl dle meho nazoru legitimni odbojovou akci.

    Tady je pribeh zbrojire skupiny…
    Příběh Vladimíra Hradce - "zbrojíře" skupiny bratří Mašínů | Příběhy 20.století
    http://www.rozhlas.cz/...behy/_zprava/pribeh-vladimira-hradce-zbrojire-skupiny-bratri-masinu--543714
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    TESSS: Tak především je to subjektivní pohled, takže hádat se o tom nemá cenu, nicméně já jsem na tuhle debilní hlášku úplně alergickej.

    A taky doufám, že se dožiju doby, kdy bude vyvinut nějáký "otomsemluvimetr" který nám prozradí, zda je dané téma ve společnosti dostatečně pokryté, nebo jestli můžem s ulevujícím sebešleháním kritizovat samy sebe z důvodu nedostatečného zájmu (teda samozřejmě problém není u nás "ono" se o tom nemluví, samo se to nesneslo z nebes a nezačlo o sobě mluvit :/ )

    Vedle "uvádění na správnou míru" to je prostě TOP v seznamu, pod tím jsou všelijaké nadpisy za parlamentních listů apod.

    TESSS
    TESSS --- ---
    Nemluvi, ale nastesti vyslo par knih, takze když chceš, tak se k těm informacím dostanes
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    TESSS: Jejich otec rozhodně nudle nebyl, ale ten se pral s gestapem, nepodřezával svázaný pošťáky, to je trošku jiná kategorie.

    Ono se o tom nemluví? To je hrozná fleskule, mluví se o tom na český poměry dost, je to už 30 let probíhající spor.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam