• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _LEPIK_Těžení kryptoměn
    GULAZ
    GULAZ --- ---
    PALEONTOLOG: ano, oba body validni.
    Kazdp. stejne tak by to bylo v pripade HODLu. Nakoupis, cena jde dolu -> ztrata
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    GULAZ: to je dobrý, jen mě k tomu napdají dvě alternativy:
    -nakoupíš 5x AMD a cena BTC zůstane stejná nebo nižší, ROI bude trvat mnohem dýl nebo ještě dýl
    -šlo o spekulaci, která vyšla
    GULAZ
    GULAZ --- ---
    Ohledne HODL vs Mining.

    Napisu svou nynejsi zkusenost, zaver si udelejte sami.

    V listopadu jsem si rekl, ze krypto je zase celkem nahore, a mohl bych znovu osadit kostru domaciho rigu. Nemel jsem cash, tak jsem stahl z burz nejaky zbytky BTC. Celkem 0.11BTC.
    Za to jsem koupil 5x AMD 5700XT a rozjel tezbu.

    Po 4 mesich mam 0,055BTC zpet, tj. polovinu vlozene castky. Pokud bude trh na stejne urovni dalsi 4 mesice, investice je splacena a generuji BTC "zadarmo".

    Chapu, ze to neni klasicka situace, pac tam vubec nefiguruje FIAT. Nicmene si myslim, ze to je dost podobny: Pokud bych to chtel prepocitat, tak rekneme, ze jsem utratil 50K CZK v dobe, kdy BTC stalo 20K USD. Tzn. ze nekoupit grafiky, ale BTC, mel bych ted cca 140K CZK. Z tezby mam polovinu. Nicmene, pokud trh zustane, tak za 4 mesice jsem na 140K a opet generuji dalsi BTC "zadarmo".

    A samozrejme v obou pripadech dostanu jeste penize az budu prodavat grafiky...

    Osobne jsem to bral tak, ze nemusim mesicne dokupovat za FIAT, ale budu ho generovat miningem...
    MAJA
    MAJA --- ---
    Je to ve fázi úvah - grafické karty skladem jsou stejně jenom basic srágory.

    Je mi jasný že v idle ta karta bude žrát pár w. Najdu někde kalkulačku, kde bych zadal třeba typ karty a cenu za kWh a vyšlo mi, kolik bych mohl aktuálně vytěžit za nějakou časovou jednotku ?
    XSOFT
    XSOFT --- ---
    MAJA: tak. Neco se na vse vykasli a misto toho si kup krypto a hodluj treba rok. Vysledek bude mozna vetsi, mozna ne, ale urcite to bude daleko rychlejsi a bez tuny tepla okolo. (taky moznost)
    MIKE23
    MIKE23 --- ---
    MAJA: pak časem napiš, jakou grafiku sis pořídil ;)
    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    MAJA: jeste teda pripocitej faktor, ze ta karta nespotrebovava az tak moc el. kdyz netezi, ale zere masivne, kdyz ano. a taky u toho topi a rvou vetraky...
    ..ala seti ale trochu smysluplnejsi je stale jeste folding proteinu https://foldingathome.org/ (bez vydelku .)
    MAJA
    MAJA --- ---
    OTAVA: Díky za reakci, s gfx kartama je to naprd už pár měsíců :-( Elektriku mám normálně v domácím D02 tarifu tj. cca 1kWh za pětikačku, což není tak výhodné - ale nechci to na dedikovaný počítač, ale na svůj pracovní, který běží téměř celý den a silná grafická karta by se hodila (focus stacking v Helicon Focus a třeba Lightroom / CaptureOne) ale 95% času by se flákala ... nějaký systém alá SETIatHome by se mi líbil.
    SOONIC
    SOONIC --- ---
    MAJA: žačni tim, že se rozhlídneš po dostupnosti GPU.
    pak si zjisti, kolik platíš za elekrinu
    pak si vygoogli třeba toto https://whattomine.com/calculators
    a stanov si návratnost ve dnech
    pak si zhodnoť rizika, jestli věříš tomu, že kryptoměna bude mít za ty dny tuto nebo jinou cenu.
    to je vše
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    MAJA: Ano, pokud se ti vubec podari nejakou novejsi grafickou kartu sehnat. Pokud mas elektriku levnou, muzes navic na CPU tezit treba Monero.
    MAJA
    MAJA --- ---
    Mám relativně výkonný počítač (8700K ...) zatím vystačím s integrovanou grafickou kartou. Plánuju kvůli grafickému softwaru dokoupit nějakou výkonnější grafiku. Problém je ten, že daný softwaru budu průměrně používat jen cca půlhodiny denně průměrně a zbytek času se karta bude flákat a zbytečně užírat elekřinu (PC běží často a dlouho).

    Napadlo mě ve volných chvílích využít PC k těžbě (asi ethereum). Dává to aktuálně logický/ekonomický smysl ?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PEETIK: nějakou RX 580 na bazoši seženeš, na ozkoušení to stačí, něco ti ty vysype
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    PEETIK: porad se tezeni ETH nebo RVN na GTX vyplati.
    PEETIK
    PEETIK --- ---
    OTAVA: asi tak nějak asi... původně jsem taky pokukkval po klasickém těžení přes gfx, ale je to absolutně nemožné... když taky svagruv kamarád vykoupil čtvrtinu evropského skladu, 3070, 3080, 3090....
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    PEETIK: vubec nic o tom nevim. JEdiny o co mi jde je nastradat nejaky susne a dumpnout je az to pujde na burzu.
    PEETIK
    PEETIK --- ---
    OTAVA: tak zatím je to hrozně otevřená platforma, teď asi tisíce pubertaku... taky sem tam zkusil dcerku :) abych zjistil jak to funguje :) ale též si myslím, že by toto mělo být nějak omezený věkem, ne?
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    nevim, po me to KYC nechtelo a jestli to chtelo registraco na telefoni cislo, urcite mi tam slo zadat moje.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    Know Your Customer
    PEETIK
    PEETIK --- ---
    OTAVA: a jak tedy to pí funguje to potvrzení. zatím to mám od včera a když sem koukal na potvrzení, tak telefonem jen Amerika a UK a jiné možnosti zatím jen fb což není moc relevantní... a obecně jsem absolutní neznalec... co je ten kyc?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam