• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RESCAPEQUADROKOPTÉRY , Coptery DJI Phantom a jiné osazené kamerou, všeobecná diskuze, fotky a videa
    Tipy, triky a vše ostatní ohledně RC Quadrokoptér, létajících RC modelů osazených čtyřmi motory. Rady při nákupu zařízení a příslušenství. Quadrokoptéry s kamerou - vlastní ukázkové fotky a videa.
    rozbalit záhlaví
    MICA
    MICA --- ---
    THERIDANE: Nevim no, odpojovat ESC stejně nehodlám. Radši jsem investoval do GSM/GPS lokátoru z eBay za pár stovek co má vlastní baterku.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    MICA: Jak? Mít tam 10g MOSFET "relé" s heatsinkem? Ten přerušovač má 1500 mg i s drátama :-)
    MICA
    MICA --- ---
    THERIDANE: Tolik trhaviny na jedné koptéře :D Já osobně bych to radši řešil elektronicky.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    MICA: jo, tak něco podobnýho chystám taky - pyrotechnický odstřížení neregulované sběrnice (která krmí motory)... takže radio, LED a další systémy účinný při lokalizaci zůstanou naživu, ale zadřenej motor, kterej by mohl např. zničit baterii a způsobit požár, šťávu nedostane
    MICA
    MICA --- ---
    THERIDANE: Jop. Jednou už jsem byl v situaci, kdy bych ocenil i odpojení jednotky od motorů uplně.
    Konkrétně, když jsem u APM podcenil testování failsafe RTH a koptéra se při mi odjištění ihned přepnula do RTH.
    Obrátila se vzůhuru nohama (naštěstí), motory pustila naplno a jelikož byla v safemodu, tak se odmítala disarmnout.
    Holt jsem musel počkat až se vrtule uplně rozsekaj vo asfalt, abych se ke koptéře mohl bezpěčně přiblížiy a odpojit baterku :)
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    MICA: Takže "oh shit button" :)
    MICA
    MICA --- ---
    THERIDANE: S tim, že by se firmware lagnul nepočítám, spíš dochází k chybám spojenejm s GPS nebo s HW poškozením jednotky/senzorů.
    Chtěl bych mít prostě možnost, když uvidím, že se stroj chová divně přepnout na druhou jednotku, která bude používat jen nutné minimum senzorů.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    MICA: Aha, tak z tohodle konce jsem nešel, člověk je to poslední, co bych v nouzovým systému chtěl mít zakomponovaný :-) já jsem dělal pyrotechnickou jednotku, která vystřelila padák v případě selhání počítače.

    V hlavní smyčce ŘJ se toggloval GPIO pin, takže vždycky lichou smyčku byl +5 V a sudou na kostře. V pyro jednotce byl jednoduchej RC filtr, a jeho výstup šel do dvou komparátorů (jeden proti kostře, druhej proti +5 V). Takže když smyčka běžela správně, filtrovaný napětí se drželo kolem 2.5 V a ani jeden z komparátorů nespustil. Když se mi to hryzlo nebo resetovalo (mám tam Arduino bootloader, takže po resetu se program nespustí hned, ale až po asi sekundě), tak ten GPIO pin zůstal v jednom z extrémních stavů, to otevřelo jeden z komparátorů a přes mosfet odprásklo NO palníček ve výmetnici :-)
    MICA
    MICA --- ---
    THERIDANE: Prvně bych chtěl vyzkoušet manuální přepínání vysílačkou. Třeba když člověk vidí, že koptérá místo návratu domů nebo na waypoint nabrala směr na čínu :))
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    MICA: Pouze teoreticky - skončilo to na "Jak chceš detekovat selhání ŘJ?"
    MICA
    MICA --- ---
    Řešil jste někdo někdy redundanci řídících jednotek? Uvažuju o výrobě RC přepínače pro přepínání dvou jednotek pro případ selhání primární řídící jednotky.
    GARDENROUTE
    GARDENROUTE --- ---
    NIGHTHUNTER: bylo to výborné :-)
    ARMADILLO
    ARMADILLO --- ---
    NIGHTHUNTER: To vypadá jako hodně zábavná akce! :)
    NIGHTHUNTER
    NIGHTHUNTER --- ---
    Předávám dál pozvánku na zítřejší setkání :-)
    První Pražské PoPolední Polétání Phantomů Potom Pár Pifff
    http://www.youtube.com/watch?v=KkNi6sLDwsk
    JARDAK
    JARDAK --- ---
    MICA: premyslim prave jestli vyuziju nejaky planovany lety. urcite chci gps stabilizaci ale to je asi tak vsechno. programovat nic asi nebudu :) spis by me zajimalo jestli nekdo neco vylozene nedoporucuje.

    ARMADILLO: naza lite s gps stoji asi 3400, to se mi zda dost v porovnani s ostatnima. navic uz to neni aktualizovany a tak. vsechno od DJI je trosku nadceneny v porovnani s ostatnimi resenimi, coz je pochopitelny.
    MICA
    MICA --- ---
    JARDAK: Já v trikoptéře používám Crius AIOP http://www.rctimer.com/product_765.html s MegaPirateNG firmwarem (Předělávka ArduPilot) a jsem spokojenej.
    Teď stavim oktokoptéru a na tu jsem si objednal APM jednotku abych nemusel používat předělávky ale rovnou ArduPilot firmware
    Side Pin APM2.6 ArduPilot Mega 2.6 External Compass APM Flight Controller Combo w/Ublox NEO-6H GPS for Multicopter $106.56 Free Shipping @GoodLuckBuy.com
    http://www.goodluckbuy.com/...ss-apm-flight-controller-combo-w-ublox-neo-6h-gps-for-multicopter.html
    ARMADILLO
    ARMADILLO --- ---
    JARDAK: Draha? Kolik na nej mas?
    JARDAK
    JARDAK --- ---
    stale se rozhoduju co pouzít za letový procesor. Naza je draha. doporucite neco nebo naopak?
    ARMADILLO
    ARMADILLO --- ---
    Naza Flyaway Recorded on Gopro Hero ;-)
    http://www.youtube.com/watch?v=l83T7ToRn1w
    RESCAPE
    RESCAPE --- ---
    ad tento článek z rccopter, napadla mě otázka kam až to může dojít.. Určitě na zamyšlení..

    Connecticut: Muslim Arrested in Drone-like flying bomb plot targeting school and Federal building | Pamela Geller, Atlas Shrugs
    http://pamelageller.com/...ested-drone-like-flying-bomb-plot-targeting-school-federal-building.html/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam