• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
  Klub pro filozofování, úvahy, citace a polemiky vztahující se k tématu inteligence, mysli, vědomí a umělé inteligence (artifical intelligence- AI). Začali jsme imitační hrou neboli Turingovým testem. Co je to Turingův test? Může Turingův test rozlišit lidskou a umělou inteligenci? Co vlastně z filozofického, matematického a psychologického hlediska pojem "inteligence" znamená?
  Mohou se stroje stát lidmi i s jejich kognitivními a emočními schopnostmi, nebo naopak lidé jsou také vlastně jen takové velmi dokonalé myslící stroje? Nebo ani jedno ani druhé?
  Jaké jsou názory na to, co přesně je inteligence? Jak s tím vším souvisí či nesouvisí vědomí a sebe-si-uvědomění?
  Těmito otázkami se do dnešní doby zabývalo mnoho vědců a filozofů a zdá se, že stále je to plodné pole, na kterém lze bádat dál a dál, vše se vyvíjí a názory se mění.
  Ne že by to tedy diskuse o tomto byla pro naše štěstí nezbytně nutná, ale co, každý má nějakého koníčka (a někdo za to je dokonce i placený:) takže proč by ne.
  Pokud tedy nemáte zrovna nic lepšího na práci a téma vás zajímá, je tu prostor pro vás ;)
  Umělá inteligence (AI)
  ALAN TURING wiki
  TURINGŮV TEST wiki
  TURINGŮV STROJ wiki
  TURINGŮV STROJ
  TURINGŮV STROJ V PŘÍKLADECH
  KVANTOVÝ POČÍTAČ
  TURINGŮV TEST - disertační práce Filip Tvrdý
  A Neuroscientist’s Radical Theory of How Networks Become Conscious
  Seminárka Jan Machala: FENOMÉN VĚDOMÍ ve vědeckém a spirituálním diskursu.......
  JAK FUNGUJE ENIGMA-video 1
  JAK FUNGUJE ENIGMA-video 2

  Umělé vědomí
  Artifical consciousness
  Hledají se programátoři pro vyvíjení AI
  SLOVNÍK CIZÍCH SLOV
  PŘEKLADÁTOR
  rozbalit záhlaví
  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  LALINA: osobně vidím rozdíl mezi omezeností "neumíme to zatím zjistit, ale netvrdíme že je to nemožné, ani možné, případně - domníváme se, že by to mohlo být takto" a omezeností "já vím, že existuje něco víc, ověřit to nejde a nepůjde a musíte mě poslechnout a poslouchat i nadále a platit mi za to". Tak jako vědci mají hypotézy a po jejich vyvracení je opouštějí, tak něco takového mi u náboženství a ezoterických směrů chybí...

  Informace musí být vždy zakódována do nějaké formy hmoty - ale hmota není tou informací, taky abychom informaci dokázali zase získat, potřebujeme ji nějak interpretovat/přečíst (obvykle tak, že si uděláme kopii) a mít správný interpretr, který nám přeloží zápis do námi pochopitelné struktury... a i tak je pak ještě dlouhá cesta od přenosu, pochopení, akceptace k aplikaci a využití té informace ;)
  LALINA
  LALINA --- ---
  MEJLA77: To máš těžký, to je otázka stupně omezenosti každého jedince. Někdo se omezí absolutně jenom na hmotu a bude tvrdit, že i informace je hmota a ostatní teze bude považovat za pavěděcké.
  Každý má tu omezenost někde jinde.
  Osobně považuji vědce za užitečné a přínosné, ale ne za dokonalé a vševědoucí a život i historie samam mi dává za pravdu. A v každé době byli uznávaní a ctění vědci, kteří naprosto jasně věděli, že stupeň jejich poznání je konečný a nejvyšší a dál jít nelze. Jejich omezenost je lidsky pochopitelná a nemám to nikomu za zlé, ale nechávám je jejich uzavřenému a bezpečnému světu a zajímám se dál. Nejsem omezována jakýmikoli dogmaty ani nějakou aurou vědeckosti a serioznosti pánů vědců.
  Navíc už jsem v životě zažila mnohé, co vypovídá ve prospěch mého postoje.
  Jistěže je dobré snažit se co možná nejvíce omezit na druhou stranu fantasmagorie, ale zrovna informace a její podstata a působení mezi fantasmagorie určitě nepatří. Lidé z Institutu infomatiky a kybernetiky se tomu věnují naplno a erudovaně a jistě se dobírají určitých tezí a názorů, které je možné brát vážně, přestože víme, že jsou zatím jenom hrubé a kusé.
  A já si asi dokonce myslím, že je to jenom dobře a že by se asi tímto směrem dál vůbec jít nemělo, protože stupeň zneužití je strašnější, než zneužití štěpení jádra.
  Ale známe to: když to jde, člověk tam jde ať to stojí co to stojí...
  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  LALINA: ne, bojím se pavědeckých žvástů...
  LALINA
  LALINA --- ---
  MEJLA77: a bojíš se proč? Aby ses nedozvěděl, co nechceš? :))
  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  http://www.osel.cz/...-sni.html?fbclid=IwAR0fHsqouEGLlthByg_xuIEoJBAZXA0E18zwa7UXyu0zGrrPwJkAKDyc6Ko - tady zajímavý link od kamaráda (id HADERACH) - tímto díky za obohacení naší diskuze :)
  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  LALINA: částečně to vypadá skoro esotericky... když vidím paměť vody, homeopatie apod., až se skoro bojím si to koupit :)
  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  LALINA: není tady moc provoz a aktuálně jsem docela hodně vytížený, ale zájem o diskuzi bych měl :)
  LALINA
  LALINA --- ---
  mimochodem nám paní Martinásková doporučila knihu Informace o informaci - která je spíše pro začátečníky, ale jak vidím, rozvíjí se právě i dosud ne zcela akceptovaným směrem.

  Informace o informaci
  http://shop.ben.cz/cz/290093-informace-o-informaci.aspx

  "V dnešní době je slovo "INFORMACE" užíváno doslova na každém kroku. Málo kdo však ví, co tento pojem přesně znamená. Kniha "Informace o informaci" vás s tímto pojmem důvěrně seznámí, aniž by si činila nároky na nějaké vysoké předchozí znalosti.
  Pochopení toho, že "informace" je fyzikální pojem podobně jako "energie", umožní čtenářům zcela nový úhel pohledu na věci, které se odehrávají kolem něj a to nejen v rovině technické, ale má to také hluboké dopady jak na pochopení některých metod alternativní medicíny, úlohy vody v našem životě i některé nové pohledy filozofické a náboženské.
  Doufáme, že si toto dobrodružství poznání, které zejména ve své druhé části může vypadat jako sci-fi, ale stojí na fyzikálních základech, nenecháte ujít. "
  LALINA
  LALINA --- ---
  mohli bychom se podívat sem:
  Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky - Veřejný web - České vysoké učení technické v Praze
  https://www.cvut.cz/cesky-institut-informatiky-robotiky-a-kybernetiky
  a taky s někým odtamtud pohovořit...
  LALINA
  LALINA --- ---
  jinak měla docela dost postřehů z praxe, které ale skeptik odmávne svižně rukou, nicmémě na AI se dívá poměrně dost s nedůvěrou a zažila prý, jak ovlivňuje mentální pole lidí, kteří se jí dlouhodně zabývají a jak tito lidé dokážou manipulovat druhými líp, než když se AI nezabývali... Je to trochu paranormální, ale kdopak ví, co všechno v tom elektromagnetickém poli působí a že elektromagnetické vlny ovlivňují mozek, myšlení a psychiku lidí, je asi už nezpochybnitelné... nebo ne? Nevím teď zrovna, kde a na čem se momentálně zasekla oficiální materialistická věda, nicméně my se musíme posunout i za hranice materialismu, máme-li mluvit o psychice a AI.
  LALINA
  LALINA --- ---
  koukám, že zájem není
  LALINA
  LALINA --- ---
  dneska jsem se potkala s jednou inženýrkou ze strojní fakulty ČVUT přes počítače, co má kolegy věnující se čistě jenom AI a říkala jsem jí, že bych se s ní ráda setkala a že bych přivedla i zájemce z tohoto klubu. Mohli bychom zajít někdy někam na oběd či večeři a popovídat si, co vy na to?
  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  A Style-Based Generator Architecture for Generative Adversarial Networks
  http://www.youtube.com/watch?v=kSLJriaOumA

  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  začíná se objevovat otázka, jak se liší lidé a lidé prohnaní AI :)

  https://www.cnews.cz/co-je-to-deepfake-jak-souvisi-porno
  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  D-NOISE: AI-Acclerated Denoising is coming to #b3d this FRIDAY! D-NOISE is a game-changing denoising add-on that rapidly accelerates the process of rendering high-quality noiseless images.
  https://twitter.com/remigraphics/status/1070179421322178560

  super zpráva, aspoň pro mě :)
  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  ZUULLUU: už to vidím, já jsem si to vědomě několikrát přečetl s úplně jiným smyslem :D
  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  ZUULLUU: umělé vědomí je další vývojová fáze po umělé inteligenci (možná bude něco i mezitím.), umělá inteligence si sebe samu neuvědomuje, svou existenci atd.
  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  LALINA: to by byl problém až u umělého vědomí, umělá inteligence je taková jednodušší a neměla by si být vědoma sama sebe ;)
  LALINA
  LALINA --- ---
  MEJLA77: brzy si uvědomí, že vám dělá poskoka a potom uvidíš:))
  MEJLA77
  MEJLA77 --- ---
  LALINA: já jsem grafik, my zatím tu umělku jako jedni z mála dokážeme makat pro nás :)