Article rank 7 Mar 2016MF DNES Martin Bajtler redaktor MF DNES
Šiklová: Squat k velkoměstu patří
Klinika pokračuje v „občanské neposlušnosti“. Praha 3 kvůli ní svolala mimořádné zastupitelstvo Jsou to zajímaví mladí lidé, kteří hledají svůj kritický postoj ke společnosti. Jiřina Šiklová, socioložka
ŽIŽKOV Budova v Jeseniově ulici už byla plicní klinikou, zchátralým útočištěm narkomanů, autonomním sociálním centrem a teď je podruhé squatem. Osazenstvo v Klinice zůstává i poté, co je majitel domu vyzval k vystěhování. Nadále tam například pořádají přednášky – včera práh budovy, kterou může kdykoliv vyklidit policie, překročila dokonce socioložka Jiřina Šiklová.
MF DNES shrnuje postoje a role subjektů, které situaci způsobily.
Stavební úřad
Sen o prvním legálním squatu v Praze skončil, když stavební úřad Prahy 3 vyzval majitele budovy, kterým je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), aby objekt využíval v souladu s platným kolaudačním rozhodnutím – jako zdravotnické zařízení. Proto ÚZSVM upustil od záměru prodloužit Klinice smlouvu o výpůjčce. Podle vedoucího odboru výstavby Václava Tětka přitom není pravda, že by se kolaudační rozhodnutí našlo náhle před vypršením smlouvy. „Od roku 1961, kdy byla budova povolena jako plicní zdravotnické zařízení, o změnu užívání nikdo nežádal, tudíž podle stavebního zákona platí toto povolení dodnes,“vysvětluje Tětek. Stavební úřad podle něj neměl povědomí o smlouvě o výpůjčce do té doby, než na podzim obdržel stížnosti šedesáti občanů Prahy 3. „Týkaly se hluku a otevřených ohňů. Ze zákona jsme se tím podnětem museli začít zabývat a následně upozornit majitele, aby stav uvedl do souladu se zákonem,“říká vedoucí odboru.
Podle stavebního úřadu chybovali majitel i nájemce tím, že se nezajímali, zda budovu využívají tak, jak požaduje kolaudační rozhodnutí.
ÚZSVM
Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových hrozí v případě nerespektování kolaudačního rozhodnutí pokuta od stavebního úřadu ve výši až půl milionu korun. Proto úřad smlouvu aktivistům neprodloužil, přestože jim ještě počátkem února dával naději, že v domě budou moci zůstat.
Zástupci Kliniky za to úřad kritizovali s výtkou, že podlehl nenávistným tlakům politiků a veřejnosti. Praha 3 zase tvrdí, že úřad nejednal dostatečně důrazně, když ho radnice v minulosti více než rok žádala, aby tehdy opuštěný dům nabídl do dražby. O budovu se prý začal zajímat až po nastěhování squaterů.
Podle mluvčího ÚZSVM Radka Ležatky komplikovalo dříve situaci množství soudních sporů. „V době, kdy jsme vypisovali výběrové řízení na výpůjčku budovy, jsme disponovali jen listinou z odboru výstavby, že objekt byl povolen pro zkušební provoz pro plicní zařízení. To, že existuje dokument na jeho schválení, teď pro nás bylo novou skutečností,“doplňuje generální ředitelka úřadu Kateřina Arajmu.
Radnice Prahy 3
Radniční opozici vadí negativní přístup vedení městské části ke Klinice, který je prý důvodem, proč úřady odmítají hledat možnosti, jak centru smlouvu o výpůjčce prodloužit. Kvůli tomu na úterý svolává mimořádné zastupitelstvo, které má negativní stanovisko k další existenci Kliniky přehodnotit. „Po únorovém útoku na Kliniku reagovala starostka tak, že označila za hrozbu i oběti toho útoku, a požádala úřad, aby se postaral o bezpečnost Žižkova, čímž na něj vyvinula tlak,“tvrdí předseda zastupitelského klubu Žižkov (nejen) sobě Ondřej Rut (SZ).
Podle dalšího opozičního zastupitele, Matěje Žaloudka (SZ), ale úterní zastupitelstvo nic nového přinést nemůže. „Musel by s námi hlasovat někdo z koalice, a to by znamenalo její rozpad, což neočekáváme. Spíše chceme na celou věc upozornit,“říká.
Konstruktivní řešení zastupitelstvo nepřinese ani podle radního Prahy 3 Alexandera Bellua (ODS). „My jako zastupitelé totiž nemůžeme rozhodnout nic. Není to naše budova. Kdyby po nás teď opozice chtěla, abychom nějakou podporou pro Kliniku ovlivňovali stavební úřad, požadovala by něco, co nám sama neprávem vytýkala,“myslí si radní. On i starostka Vladislava Hujová (TOP 09) také upozorňují, že si lidé na Kliniku stěžovali daleko předtím, než ji městská část označila za bezpečnostní riziko.
Půjde-li budova do dražby, což je jedna z variant, může o ni usilovat i Praha 3. „Máme omezené možnosti. O částce musíme nejprve hlasovat, tudíž dopředu prozradíme, kolik hodláme zaplatit. To nás předurčuje k neúspěchu,“tvrdí Bellu. Dodává navíc, že Praha 3 nyní o koupi budovy neuvažuje.
Osazenstvo Kliniky
Ačkoliv jsou její členové v budově od 2. března nelegálně, pokračuje Klinika ve svém programu. „Podle nás je naše aktivita ve veřejném zájmu. Proto si myslíme, že bychom měli v objektu zůstat,“řekl za osazenstvo Kliniky Jakub Ort.
Včera odpoledne přednesla v Klinice přednášku známá socioložka Jiřina Šiklová. „Jsou to zajímaví mladí lidé, kteří hledají svůj kritický postoj k současné společnosti, a chtěla jsem jim tím vyjádřit podporu,“řekla včera MF DNES. Podle ní squat k velkoměstu patří a Klinika by měla i přes některé problémy na Žižkově zůstat.