Klinika jako eticko-politický čin | A2larm
http://a2larm.cz/2016/05/klinika-jako-eticko-politicky-cin/
Tento procedurální konformismus si neuvědomuje, že všechny boje za ony milované výdobytky současné liberální demokracie probíhaly mnohdy způsobem, který by nebyl legální ani dnes. Pokud by se emancipační hnutí omezovala na takovouto strategii (a to i uvnitř tehdy existujících parlamentních demokracií), muži by dodnes dřeli dvanáct hodin denně, společně se svými dětmi, zatímco jejich manželky by měly volební právo leda v tom smyslu, jestli svému muži uvaří k večeři svíčkovou nebo radši nudle s mákem.
Jedním z míst takového boje je právě Klinika. Na první pohled je na situaci kolem ní překvapující téměř všechno – od iracionálního chování státní byrokracie, která nechala budovu dlouhé roky chátrat a najednou si vzpomněla, že pro ni má využití, přes podivné chování policie, která očividně moc neví, co si s tím vším počít, až po argumentaci části veřejnosti, ze které se náhle stal dav právních puristů.
Rozpor mezi platnou formou zákona (není možné zabrat budovu proti vůli jejího vlastníka) a morální intuicí velké části společnosti (Klinika je skvělý projekt, který dělá spoustu dobrého pro sebe i své okolí) má totiž výbušný potenciál odhalit, že zákon nereprezentuje jenom společenské dobro (řád, bezpečí, ochranu atd.), ale že jeho druhou tváří je iracionální represe, vetkaná do samotného způsobu jeho fungování. Zákon funguje hladce právě a jen tehdy, pokud jsou s ním naše morální intuice v souladu. V okamžiku, kdy to tak není, nastává krize jeho legitimity a přichází na řadu to, co je špinavým tajemstvím každého zákona – je v posledku založen pouze na násilí.