17 Jan 2019 Lidove noviny JAN HORÁK
Policie varuje majitele domů před „klinikáři“
PRAHA Uplynulý pátek měl pětapadesátiletý pražský živnostník nezvyklý telefonát. Volala mu policie a vyptávala se na jednu z jeho nemovitostí – zda v ní někdo bydlí a v jakém je stavu. Policista následně muže informoval, že po vyklizení objektu Autonomního sociálního centra Klinika na Žižkově mohou aktivisté hledat nové zázemí. Smysl hovoru se poté živnostníkovi vyjevil. Policie chtěla, aby svému domu věnoval větší pozornost.
Lákadlo pro squatery?
„Kvituji to jako věc, která zaslouží pochvalu. Varují nás před lidmi, kteří by se tam mohli usídlit nebo něco zničit,“sdělil serveru Lidovky.cz muž, který vlastní zmíněnou nemovitost v Praze 5.
Telefonát odpovídá zjištění serveru Lidovky.cz, že po zásahu v budově kliniky policie zvýšila ostražitost. Majitele nevyužívaných nemovitostí varuje, že se aktivisté mohou přesunout k nim. Vyzývá je proto k zabezpečení majetku. Lidé spjatí s Klinikou možnost obsazení jiného objektu připouštějí. Majitele domu v Praze 5 se případná návštěva aktivistů týkat nebude. Ačkoliv nemovitost není v ideální kondici, v jednom z jejích prostor jsou nájemníci. „Mám tam správce, tak jsem mu hned řekl, ať tam každý den chodí a kontroluje to,“přibližuje muž.
Policie serveru Lidovky.cz potvrdila, že k preventivnímu opatření přikročila. Impulzem jí k tomu byl právě zásah v budově kliniky. „V souvislosti s výkonem exekuce v objektu v ulici Jeseniova pražská policie v součinnosti s městskými částmi vytipovala několik budov, které by s ohledem na jejich stav zabezpečení mohly čelit případnému pokusu o neoprávněné obsazení,“sdělila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.
Majitele „rizikových“domů proto policie vyzývá, aby svůj majetek ochránili. V ideálním případě ať ho zabezpečí proti vniknutí. „Než tak všichni učiní, věnují policisté a strážníci některým objektům zvýšenou pozornost v rámci pochůzkové a hlídkové činnosti,“zmínila Zoulová. Zdůraznila však, že policejní hlídky nesuplují bezpečnostní agenturu – nezajišťují kontinuální hlídání domů.
„Nemusela se na nás ani obracet policie, taková preventivní opatření děláme před každou zimou i před každým vyklizením nějakého squatu v Praze. Ano, neužívané objekty na dvojce (v Praze 2 – pozn. red.) v těchto dnech více monitoruje policie i strážníci,“potvrdila součinnost svého úřadu s bezpečnostními složkami starostka Prahy 2 Jana Černochová. „Jde minimálně o čtyři adresy,“dodala.
Jaké domy by podle společné úvahy jejího úřadu a policie mohly přitáhnout pozornost kolektivu Kliniky, nechtěla starostka uvést. „Adresy prozrazovat nebudu, aby to členové Kliniky nebrali jako pozvání,“podotkla.
Podobně v tomto ohledu jedná policie. Kolik a jaké nemovitosti vytipovala, mluvčí Zoulová nesdělila. Není ani jasné, zda přistoupila k prevenci na základě konkrétních poznatků.
Sedm tisíc prázdných domů Zástupce Autonomního sociálního centra Klinika pro Lidovky.cz potvrdil, že by aktivisté o nové prostory pro svou činnost stáli.
„V Praze je asi sedm tisíc prázdných domů, které chátrají. Některé z nich by ale nemusely. Navíc by mohly být využívány k bohulibým činnostem, jako je solidarita s lidmi bez domova,“sdělil za Kliniku Martin Černý. Poznamenal však, že žádný konkrétní dům on ani jeho druhové v hledáčku nemají.
„Nikdo nám zatím žádný konkrétní návrh, kam bychom mohli, nepředložil,“vysvětlil Černý. Aktivisté jsou nakloněni variantě, aby jim nové zázemí nabídlo vedení hlavního města. Ostatně primátor Zdeněk Hřib takovou alternativu zmínil. Zůstalo zatím jen u slov. Černý přitom nevyloučil, že si nové působiště mohou najít bez ohledu na postoj majitele. „Necháváme si všechny varianty otevřené.“
Exekutora povolal do Autonomního sociálního centra Klinika majitel budovy – Správa železniční dopravní cesty – před týdnem. Správa plánuje objekt rekonstruovat, po opravě v něm zřídí kanceláře pro několik desítek zaměstnanců. Navzdory úvodnímu pasivnímu odporu aktivistů a několika strkanicím se objekt povedlo v pátek vyklidit. Aktivisté budovu v poklidu opustili, nábytek si vynesli sami. Na střeše ale zůstává několik lidí.
„Jsme tu, protože Klinika je náš domov. Jsme tu, protože když tu nebudeme my, bude dům prázdný,“uvádějí aktivisté. Objekt obsadili roku 2014 nelegálně, o rok později ale uzavřeli se státem smlouvy o pronájmu. Centrum se deklarovalo jako alternativní platforma pro komunitní život. Po vypršení kontraktu v březnu 2016 aktivisté odmítli odejít. Se státem pak prohráli spor o vyklizení objektu.