Narcissism is the pursuit of gratification from vanity or egotistic admiration of one's idealised self image and attributes. High levels of narcissism can manifest themselves in a pathological form as narcissistic personality disorder (NPD), whereby the individual overestimates his or her abilities and has an excessive need for admiration and affirmation. NPD was revised in the DSM-5.
Narcissistic personality disorder — one of several types of personality disorders — is a mental condition in which people have an inflated sense of their own importance, a deep need for excessive attention and admiration, troubled relationships, and a lack of empathy for others. But behind this mask of extreme confidence lies a fragile self-esteem that's vulnerable to the slightest criticism.
A narcissistic personality disorder causes problems in many areas of life, such as relationships, work, school or financial affairs. People with narcissistic personality disorder may be generally unhappy and disappointed when they're not given the special favors or admiration they believe they deserve. They may find their relationships unfulfilling, and others may not enjoy being around them.
Narcismus nebo také narcisismus charakterizuje v běžné řeči člověka s přehnaným obdivem sám k sobě, často s arogantním vystupováním a nedostatkem pochopení pro druhé, které chápe jen jako nástroje pro vlastní cíle. Narcismus se dá léčit psychologickou terapií a v krajních případech je někdy nutná i hospitalizace postiženého.
Lidé trpící narcismem anebo lidé s narcistickými sklony mají obecně sklon k dalším duševním poruchám, včetně například poruch příjmu potravy, alkoholismu, deprese nebo jiných osobnostních poruch (viz kombinace poruch osobnosti) ... Někteří se chovají jako perfektní, nejlepší a nepřekonatelní. Mají velké sebevědomí. Jedinci trpící touto poruchou jsou většinou nešťastní a nespokojení lidé, kteří pořádně nedokážou vnímat ani sami sebe. Odtud plyne, že se obtížně porovnávají s druhými - buď se vidí "nad někým" (jsem lepší než on) nebo "pod někým" (jsem horší než on) a odtud odvozují další představy o druhých jako "buď je někdo se mnou, nebo proti mně" (pro narcistu neexistuje nic mezi tím), mají problém s viděním sebe i druhého jako rovnocenných partnerů. Mají sklony idealizovat, nebo naopak devalvovat a ponižovat druhé lidi kolem sebe a v okolí (tím, koho vnímají jako lepšího, nad sebou anebo i proti sobě, se cítí být neustále ohroženi, a tím, koho vnímají jako horšího, pod sebou nebo s nimi vnímají často jako sobě podřadnou nulu, která nikdy nemůže dosáhnout jejich vlastní velkoleposti a která se jim proto musí vždy ve všem podřídit, jinak bude narcist/k/ou bez milosti odvržena (zničena, vyhnána atd.) jako bezvýznamný červ).
Americká příručka pro diagnózu duševních chorob DSM určuje narcismus devíti příznaky:
* Přeceňuje vlastní důležitost, schopnosti a úspěchy a vyžaduje, aby je tak hodnotili i ostatní.
* Ve fantazii se zabývá nekonečnými vlastními úspěchy, mocí, krásou a podobně.
* Je přesvědčen o vlastní výjimečnosti a jedinečnosti, takže jen výjimeční lidé ho mohou pochopit a jen s takovými se může stýkat.
* Vyžaduje nepřiměřený obdiv ostatních.
* Nárokuje si výjimečné zacházení nebo automatické plnění svých přání a představ.
* Využívá druhých jen k dosahování vlastních cílů.
* Není schopen rozeznat potřeby a (po)city druhých.
* Často závidí a bývá přesvědčen, že druzí závidí jemu.
* Chová se nabubřele čili arogantně a přezíravě.