LADINEK: Znovupoužitelnost se moc nevyplatí u přepracovaných nosičů balistických střel. Armáda ne vždy vítá, když se jí podobné hračky vracejí zpět. U komerční kosmonautiky a obecně u takového použití, kde se očekává, že se daná činnost bude dělat dlouhodobě a opakovaně, je znovupoužitelnost naopak velmi vítaná věc.
A tady bych v zásadě hledal jádro pudla - zatím naprostá většina projektů NASA byla postavených na tom, že se daná věc udělá jen jednou, nebo jen několikrát. Jedna mise k Marsu, za pět let druhá mise k Marsu, ale úplně jiná, mise k Jupiteru, vynesení teleskopu, přistání na Měsíci... všechno to jsou ojedinělé akce a stavět na něco takového nosič, který by následně neměl využití, se prostě nevyplatí. Osobně si myslím, že velikost nosiče je v tomto ohledu až sekundární parametr.
Znovupoužitelný nosič bude na vývoj a výrobu dražší, je potřeba doplnit spoustu technologií, které by jinak nebyly potřeba. Je potřeba používat konstrukce a materiály, které opakované využití vydrží, je potřeba vymyslet postupy, jak daný nosič znovu použít. To všechno má své náklady a ty se vrátí jedině tehdy, pokud využití bude dostatečně časté a dlouhodobé.
Problém je, že u programu Artemis vlastně i nadále chybí jakýkoliv výhled na nějaké dlouhodobé využití měsíce. Je to opravdu jen Apollo po padesáti letech. Takže v tomto ohledu opravdu z pohledu NASA a z pohledu projektu Artemis nemá smysl jít dražší cestou a stavět něco na opakované použití. A myslím si, že to je strašně špatně.
Ale za tohle nemůže NASA. Ona obecně chybí poptávka po využití Měsíce. Přitom ne že by nebyly vůbec žádné nápady, ale nepotkávají se s těmi, kdo by byli ochotni je financovat, a s představou, jak na tom vydělat.
Jakmile by na Měsíci měla vzniknout trvalá základna s pravidelným provozem Země-Měsíc, ztrácí smysl spálit na každou jednu cestu miliardu dolarů v SLS, ale bude to chtít dopravní prostředek, který bude podstatně levnější. Jenže dokud je plánováno těch cest deset za padesát let (já vím, já vím, tohle je laciné rýpnutí), tak na to SLS stačí.
Osobně si myslím, že nosiče typu SLS mají smysl jen do doby, dokud se nenajde komerční využití vesmíru - třeba těžba na asteroidech a následné zpracování rudy na Měsíci. Pak se velmi rychle ukáže, že se vyplatí stavět ještě větší obludy, než má být Muskova Super Heavy.