• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    KAERO: tankujou tam jenom málo paliva, vždyť letí jen do 10 km a horizontální rychlost je nulová.
    KAERO
    KAERO --- ---
    XCHAOS: ja svym klukum vysvetloval, ze kapalny kyslik je studeny proto aby zustal kapalny. stejne jako voda v konvici, kdyz je horka tak je z ni para.

    neni ten krouzek asi namrazy prilis uzky a pravidelny? neboli proc neni namraza po cele vysce LOX nadrze jak u sojuzu? a vlasnte proc ne po cele vysce obou nadrzi?
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    MAXI_SHIT: je to led, uvnitř je nádrž s hluboce podchlazeným palivem
    a jak píše CRAZY_IVAN, září to pouze odrazem
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MAXI_SHIT:
    CRAZY_IVAN: no jo, září to odraženým světlem, ale podstatně je _co_ to je. Je to obyčejná námraza, vodní led.. a ten vzniká kondenzací atmosférických vodních par (u moře jich nebude málo) na nádrži (ocel výborně vede teplo, žádná izolace na povrchu není....) s vysoce podchlazeným kapalným kyslíkem.

    Jako problém vysvětlovací linie pro děti vidím to vysvětlení toho, proč jsou zkapalněné plyny hodně studené. To není plně srozumitelná látka ani pro většinu středoškoláků a bohužel jako dítěti mi jakýkoliv výklad postavený na tom, že "prostě to tak je" docela ublížil, z hlediska nějaké schopnosti dělat si modely fyzikální reality a ne jen se memorovat spousty zajímavostí.

    Jak bych šel na vysvětlování toho, proč jsou zkapalněné plyny studené, to přesně nevím. Asi bych začal u intuitivního příkladu vody vs. teplty varu a zkusil vysvětlit, že kyslík ve vzduchu se od vody liší třeba tím, že má nižší teplotu varu. A že většina látek má teplotu tání a teplotu varu. A že oheň potřebuje kyslík a raketa si ho veze s sebou.

    Odpověď na otázku "to se třyptí vodní led" bude velmi jednoduché, ale vysvětlit, co tam ten led dělá, to už bude vyžadovat víceméně shrnutí minimálně několika ročníků přírodovědy na záklladn škole :-) Ale žádné zvídavé dítě si nezaslouží vysvětlení "prostě to tak je, s tím smíř".
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    hmmm, jisté je, že to září odrazem světla

    MAXI_SHIT
    MAXI_SHIT --- ---
    AHoj.

    Můžete mi někdo prosím vysvětlit, co je ten jasně zářící kruh při startu, zhruba v půlce výšky spodních flaps?
    Koukal jsem včera s mladým (7let) a ptal se mě, a nerad bych mu vykládal nesmysly :)
    SN15-1 — ImgBB
    SN15-1
    SN15-2
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SN0WCRASH: jo, no ono to možná bylo jen osvětlený těmi plameny zdola...
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    XCHAOS: podla streamu, co som pozeral, mali este stale cold gas. But don't quote me on that :D
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    Za me tahle nocni show velka parada. Koukal jsem na to se slecnou a ta mi pak rika, hele az bude nejakej dalsi start rakety tak mi dej vedet, to je naprosto super. Pro me mozna hezci moment nez vlastni pristani. Proste to jak to SpX dela a jak dokaze nadchnout pro kosmonautiku i lidi ktery to normalne nezajima je uzasny stejne jako tohle litajici silo :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Tady je fakt hodně dobře vidět činnost RCS trysek.Není to tak, že SN15 je první protyp, na který instalovali hot-gas trysky a ne jenom cold-gas?
    https://twitter.com/Erdayastronaut/status/1390084249454317571
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Everyday Astronaut Tim měl asi mrakuvzdorný objektiv a hlaavně ho zamířil správným směrem...
    https://twitter.com/Erdayastronaut/status/1390125636417642496
    PUKPUK
    PUKPUK --- ---
    EKG: Jo jak se tam pomalu plazila tryska s vodou pod SN tak jsem ji hodně popoháňel. A pak přestala stříkat, tak sem si říkal že to asi zase bouchne. Na druhou stranu to stálo pěkně na nožkách, tak to tam aspoň luftovalo a nehromadilo se jak při posledním přistání a výbuchu.
    EKG
    EKG --- ---
    PUKPUK: No a co teprve to pristani, kdyz to cely zahalil oblak prachu. To bylo ohryzanejch nehtu;)
    EKG
    EKG --- ---
    ZUULUU: No jo, tu nizkou viditelnost a poruchy prenosu si holt nejlip vychutnas naprimo;)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    MRAKY: tieto mraky prave tak trcia do vysky nad tou zvysnou oblacnostou, trochu mi to pripomina atomovy hrib, tak zato mi to prislo take umele
    KARLOSK
    KARLOSK --- ---
    pět hodin spánku po osmi kuželkách a žádná kocovina :D Stálo to za ty pytle pod očima :)
    PUKPUK
    PUKPUK --- ---
    Poprvé jsem viděl, že by se takto moc používali boční trysky při přistání. Při ostatních přístáních SN jsem to nepozoroval.
    Ale jinak pěkný spektákl. Jak se sekal ten přenos, tak jsem myslel že to bouchlo ve vzduchu. A pak najednou takové pěkné přistání.
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    DZODZO: mraky. vsude same mraky :))
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    PER2: ha a máš to, škarohlíde :D
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    PER2: to je podobna fotka, jak ten bagr a Evergreen v Suezu :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam