PES: možná se snaží víc peněz vyždímat z Googlu. To, jestli se po světě rozšíří Googlovský, Facebookovský nebo čínský Internet, samozřejmě do značné míry závisí na tom, kdo ovládne satelitní konstelace - protože Internet dostupný bez různých firewallů a národních cenzur z konstelací bude ten, který bude považován za "globální" a ty firewallované a cenzurované budou "národní".
Ve hře není jen Čína a její totalita na steroidech - prakticky všechny asijské země od Iránu přes Indii po Thajsku se snaží o nějakou formu kontroly Internetu.
Za sebe znovu opakuju, že pokud se aerolinky místo pochybné snahy investovat do "palubního entertainmentu" zaměří na to, aby v letadlech bylo broadband wifi přes Starlink, tak jednak cestující se zabví sami - na svých tabletech, svými Netflixy, apod., i když samozřejmě, jde v rámci palubního wifi přidat "palubní netflix", ale taky jde na ty displeje na sedadlech prostě pustit Internet a mít cestující z krku - a hlavně, pro Google je vyhledávání, o kterém se ví, že bylo z paluby letadla právě letícího tam a tam, podle mě naprostý megabusiness (hledání ubytování, car-rental, whatever). (nemluvě o tom, co z toho můžou vyždímat třeba tajné služby, ale to už je úplně jiný level). Prostě kdo kontroluje, kdo kam cestuje a co přitom vyhledává na netu, ten kontroluje planetu a její bezpečnost.
A Elon rozhodně asi nechce takovouhle obrovskou moc nikomu dát zadarmo, a v tomhle případě asi nemá cenu uvěřit ničemu jinému, než že se fakt chce stát "imperátorem Marsu" - protože ono to je jedno, finanční zdroje, které k tomu musí ovládnout, jsou zkrátka ekvivalentem toho, co chce, ať už doopravdy chce cokoliv. Myslím taky narazil na limity in-house vývoje pod jednotným vedením - protože zřejmě se s Rapotorem dostal už do úplně nové oblasti, kde by spíš pomohlo kdy by několik soutěžících týmů testovalo různé přístupy a tak. Kromě toho prostě myslím, že přestřelil - ten motor je jistě geniální, a místo tunění parametrů se to chtělo zaměřit spíš na jednoduchost, vícenásobnou použitelnost a cenu, což podle všeho udělají RocketLab s Neutronem - sice neoslní svými parametry, ale pokud skutečně dosáhnou rychlé a mnohonásobné znovupoužitelnost s relativně malou a levnou raketou, tak to nakonec může zamíchat kartama hodně, když se navíc vezme v úvahu, že Neutron je na hranici toho nabídnout poměrně levnou kosmickou turistiku (i když v první fázi nejspíš půjde jen o zásobování ISS a komerčních stanic).
Takže abych tu shrnul: Elon zkrátka cítí šanci vytáhnout víc peněz z Googlu a ostatních mocných, protože jim teď nezbývá nic jiného, než na něj vsadit (i když to, že se evidentně hodně investuje do ostatních startupů, navíc obchodovatelných na burze, taky hodně naznačuje).