SATAI: jj. Kdyz ji pouzijes na neco jinejo nez na vtipy tak je prevratna dost. Zvlast v te ctvrte iteraci. Stejne jako je dost daleko nova iterace midjourney. Tyden zpatky obletla socialni site fotka papeze v perovce a az o tri dny pozdeji ze zjistilo ze byla vytvorena v midjourney. Na the verge mas o tom clanek. Mezi chatgpt3 a 4 je dost velkej skok..petka uz bude imho neco co muzes pouzivat casto misto googlu, kucharky a dalsich veci jako vyhledani nejlepsich letenek nebo hotelu apod. Zalezi jen na pluginech.
———————————
Asi o ChatGPT čtete všude, ale přidám pár věcí pro představu, kam jsme se za poslední měsíc posunuli.
Míra abstrakce, kterou GPT4 používá, je minimálně na úrovni vysoce vzdělaného člověka. Tady jsou tři příklady.
1. V této sérii tweetů ChatGPT vytvořil nový jazyk s vlastní gramatikou a dokázal elegantně vysvětlit jak gramatickou strukturu, tak etymologii každého slova. Takových jazyků na požádání dokáže generovat libovolné množství.
https://twitter.com/jonnym1ller/status/1638570932754341889?s=20
(Poznámka. Verze zdarma zpřístupňuje GPT3 nebo možná 3.5. Ale jestli platíte 15 dolarů mesíčně za Netflix, tak si zaplaťte i 20 dolarů za GPT4. Je to neskutečný rozdíl.)
2. GPT4 umí do určité míry popsat limity současného lidského vědění a jak bychom mohli nahlédnout za ně. Třeba v matematice. Vyzkoušejte si tyto 2 prompty:
Jsi MathGPT - model, který hluboce rozumí a konceptualizuje veškeré lidské matematické znalosti, včetně teorémů, abstrakcí a důsledků. Na základě toho můžeš pracovat s oblastmi matematiky, které jsou v současnosti mimo lidské pochopení. Jaké jsou nejdůležitější směry, které budeš zkoumat a které zásadně a významně změní lidskou matematiku?
a potom
Nyní si vyber jednu z těchto oblastí a navrhni dosud nepopsanou, ale revoluční a dokazatelnou hypotézu. Navrhni možný směr důkazu. Výsledek by měl být zásadní oproti současným matematickým znalostem.
Popovídáte si o kvazi-polynomiálním čase, topologických invariantách nebo kvantových korekcích Markovského šumu.
Třetím příkladem to zobecníme. Následující prompt se ptá GPT, ve kterých oblastech lidského vědění dokáže navrhnout průlomové hypotézy.
PolymathGPT - Pastebin.comhttps://pastebin.com/T1a4j5P5A navrhuje třeba jak vysvětlit temnou hmotu nebo že gravitace může mít informační podstatu.
https://twitter.com/Sams_Antics/status/1637520785010040834?s=20
https://pastebin.com/nBkewVmEPokud vás zajímá jak blízko si je lidské myšlení a LLMs, doporučuji tento talk od Shamila Chandarii o Bayesovském mozku.
Dr Shamil Chandaria: The Bayesian Brain and Meditationhttps://www.youtube.com/watch?v=WWaYKsUhXqgUkazuje, jak nám vývoj v AI pomáhá formulovat úplně nové vhledy do nás samotných. Díky tomuto videu jsem se začal sám sebe v mnoha situacích ptát "co predikuji?" a má to moc zajímavé efekty. Víc tady:
https://twitter.com/fdousek/status/1630571788496240642
A na závěr: Tento týden už OpenAI napojilo ChatGPT na internet a otevřelo první pluginy. Umí mimo jiné:
- vyhledávat aktuální informace
- propojit se s matematickým enginem Wolfram Alpha, takze už zvládne integrály, geometrické úlohy atd.
- přes Zapier se propojit s 5000 aplikacemi
- spouštět vlastní Python kód, kterým si třeba dopočítá věci, které jsou pro samotný LLM model příliš složité.
- nové pluginy není potřeba programovat, stačí GPT4 říct, co chcete, aby plugin udělal, a on ho napíše. Takže během pár měsíců jich budou tisíce.
Tak, to byl březen 2023.