• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    Oběžník pana ředitele:
    Existuje tu klub [Twitter - rychloblogy] ... kdo chce každodenně debatovat o této síti, postovat třeskutě vtipná meme, doporučuju se přesunout tam, tady nechám fakt minimum.
    rozbalit záhlaví
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    SATAI: ale aspoň z boků budou lépe kryti!
    SATAI
    SATAI --- ---
    CRAZY_IVAN:
    Na tu ložnou plochu se ale u cybertrucku vejde méně...
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    SATAI: to byl vtip, tak si trochu uprdni :))

    SATAI
    SATAI --- ---
    CRAZY_IVAN: ano, Afrika je proslulá svou infrastrukturou se superchargery na každém kroku
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    v US je pro pickupy trh dostatečnej ... nebo v africe ... nebo na blízkém východě ...
    CHAOS_RK
    CHAOS_RK --- ---
    NYKRUK: to se vi uz dlouho, ze se kvuli tomu Cybertruck v EU prodavat nebude
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    KOUDY: Tohle snad nemůže v Evropě projít homologací na hrany a výhledové poměry. Leda že by měl vyjímku jako pracovní stroj.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    plechy celkem licujou.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    Cybertruck production line

    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tok’ry ve Stargate meli na tunely krystaly… treba tim by se mohl EM inspirovat
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    JARDABEREZA: hele nejsem vědec, já chci vidět tu bilanci spotřeby na kubík rozdružený skály. on totiž smysl ražby není vypařit horninu, ale vytvořit dutinu, takže proč vypařovat něco, co můžeš prostě odvézt na kypu? fakt není moc co inovovat, snad kdyby se někdo pustil do 3d tisku svorníků, ale i to by znamenalo vyřešit spoustu otázek.
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    PALEONTOLOG: hmm takže 1500W mi udělá centimetr tlustou rýhu do žuly rychlostí 1cm/s... část se odpaří a část se speče "do skla". ...pořád mi z toho vychází, že ten bordel a kouř se musí z toho tunelu nějak dostat ven... pokud není cílem vypařit 100% kamení :-D

    PES: Ten film jsem bohužel viděl. Celkem utrpení to sledovat.
    PES
    PES --- ---
    JARDABEREZA: neviděli film Jádro? ;-) To by mohlo jako vodítko pro EM stačit...
    ... prostě řekne "tohle mi postavte", hehehe...

    (Dobrá, už přestanu vtipkovat)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PES: tak na marsu si může teoreticky dělat co chce, ale na zemi platí pro podzemní práce nějaký zákony a schválení geniálních a neortodoxních postupů může být docela problém. myslím, že elmo by musel oprášit svou hlášku určenou pro inzerenty :-P

    btw. ztuhlá tavenina má měnší pevnost než původní hornina, je to v podstatě rychle ztuhlý sklo a ty mechanický vlastnosti nebudou nic moc, tudy cesta nepovede.

    JARDABEREZA:
    Experimental research on laser thermal rock breaking and optimization of the process parameters - ScienceDirect
    https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1365160922002179?via%3Dihub=
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    Můžete mi někdo ukazát ten tunelovací laser? Chtěl bych ho vidět. :-D
    PES
    PES --- ---
    PALEONTOLOG: já nevím, ale EM by se toho mohl chytit ;-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PES: to víš že jo :D
    PES
    PES --- ---
    PALEONTOLOG: rovnou laserem vytaví základní ostění ;-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PES: no jako ono je celkem jedno, jak tu díru uděláš, podstatný je ji rychle vyztužit a nenechat spadnout a to stojí stále stejný peníze. ražba lazerem možná je, jenomže stejně budeš potřebovat materiál naložit a odvézt a v tomhle je multifunkce tunelbagrů nezastupitelná. můžeš mít razící štít, co si dlabe výkopek automaticky na dopravník, ale to má zase svoje specifika s kavernováním. je to stále oe zdi ke zdi.
    DZODZO: a ještě si tam musí nasyntetizovat karbonáty na ostění z betonu
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PES: to by sa hodilo na Marse, vozit tam ropu by bolo dost neekonomicke a mrtvych dinosaurov v zemi tam tiez asi moc nebude
    PES
    PES --- ---
    CRAZY_IVAN: tak ta laserová ražba by vlastně byla "elektrická" (v podstatě)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam